– Reklama | Treść partnera –
14. Dni Psychologii pod patronatem Writeratu
– Koniec treści partnera –
Strona głównaRecenzje książek i komiksówBiografie„Listy do Mileny” – spojrzenie na prywatną korespondencję Kafki

„Listy do Mileny” – spojrzenie na prywatną korespondencję Kafki

Wielu czytelników po raz pierwszy zapoznaje się z twórczością Franza Kafki w szkole średniej podczas omawiania Procesu. Już w powieści można zauważyć, że sposób postrzegania rzeczywistości przez pisarza, jest silnie związany z tym, który wyłania się z Listów do Mileny. Oba utwory ukazują świat jako miejsce pełne niepewności i lęku. Listy do Mileny są zbiorem korespondencji, w której Kafka w pełni odsłania swoje wewnętrzne słabości oraz emocje.
Egzemplarz książki – w ramach współpracy barterowej – otrzymaliśmy od:
Znak Literanova

Romans epistolarny

Listy do Mileny w nowym wydaniu zostały opatrzone przedmową Ryszarda Kociołka, posłowiem Grzegorza Jankowicza i notą edytorską. Zawarte informacje pozwalają na zapoznanie się z kluczowymi informacji o Franzu Kafce i Milenie Jesenskiej. Czytelnik przede wszystkim dowiaduje się, że udało im się spotkać dwa razy, a ich relacja opierała się głównie na listach. W czasie trwania korespondencji Kafka chorował na gruźlicę, która doprowadziła do jego przedwczesnej śmierci. Milena natomiast była mężatką, zajmującą się dziennikarstwem i tłumaczeniem tekstów. Listy obrazują, jak zmieniała się ich relacja na przestrzeni czterech lat. Oprócz tego zbiór jest świadectwem uczuć Kafki, przedstawia jego skomplikowane i pełne sprzeczności życie wewnętrzne. Dodatkowo w wydaniu znajdują się felietony Mileny i korespondencja z Maxem Brodem.

Listy jako forma komunikacji

Obecnie pisanie listów może wydawać się niepraktyczne i zakorzenione w minionych czasach. Jednak w takiej formie komunikacji jest coś niezwykłego. Podczas czytania Listów do Mileny nasuwa się wiele refleksji, na temat tego jak dawniej wyglądała wymiana myśli. Przede wszystkim napisanie listu wymagało więcej czasu i zaangażowania, co widać w wysyłanej przez Kafkę korespondencji. Warto zauważyć, że wiadomości żydowskiego pisarza do Mileny mają wymiar poetycki i niezwykle głęboki. Kafka analizuje różne aspekty życia i dzieli się swoją codziennością. Z korespondencji wyłania się także autoironiczny ton, zwłaszcza gdy pisarz wspomina o swojej bezsenności.

Liryczność, liczne metafory i aluzje sprawiają, że listy nabierają głębi. Oprócz tego w języku Kafki zauważalne są silne emocje, ale nie dominują one nad treścią. Swoje myśli twórca przekazuje głównie poprzez refleksję. Sposób pisania pisarza zmienia się w zależności od etapu relacji. W pewnym momencie dystans staje się mniejszy, a listy bardziej naturalne.

Wnętrze pisarza

Listy do Mileny są interesującą lekturą, która przedstawia wielowymiarowy portret Franza Kafki. Autor pisze o swojej chorobie, żydowskim pochodzeniu i lękach, z którymi musi się mierzyć. Okazuje się, że Kafka momentami był bezradny wobec rzeczywistości i uczuć. W listach z jednej strony wyłania się dystans i niepewność wobec Mileny, a z drugiej chęć bliskości. Książka jest dobrą propozycją dla czytelników, którym zależy na lepszym poznaniu niemieckojęzycznego pisarza. Zbiór korespondencji pozwala lepiej zrozumieć jego twórczość i życie. Na uwagę zasługuje także piękny styl oraz szczerość wyłaniająca się z pisanych listów.

Listy do Mileny
fot. Sabina Duda/ Writerat

Pomimo tego że książka ma formę epistolarną, to czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo na uznanie zasługuje piękne wydanie pozycji, które idealnie prezentuje się na półce. Ostatecznie całość jest bardzo dobrze przemyślana pod względem edytorskim i dostosowana do oczekiwań współczesnych czytelników.

Przeczytaj także: Sanditon – niedokończona powieść Jane Austen.

Sabina Duda
Sabina Duda
Jestem studentką edytorstwa na Uniwersytecie Opolskim. Pasjonuję się literaturą piękną oraz fantastyką. W wolnym czasie zajmuję się koretką artykułów w Gazecie Kongresy.
Tytuł:
Listy do Mileny
Autor:
Franz Kafka
Tłumacz:
Feliks Konopka, Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2025
Liczba stron:
416
Język
7,5
Strona edytorska
8
Okładka
8,5
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Romans epistolarny Listy do Mileny w nowym wydaniu zostały opatrzone przedmową Ryszarda Kociołka, posłowiem Grzegorza Jankowicza i notą edytorską. Zawarte informacje pozwalają na zapoznanie się z kluczowymi informacji o Franzu Kafce i Milenie Jesenskiej. Czytelnik przede wszystkim dowiaduje się, że udało im się spotkać dwa...„Listy do Mileny” – spojrzenie na prywatną korespondencję Kafki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.