Strona głównaPublicystykaKultura"Los" - recenzja książki Zeruyi Shalev

„Los” – recenzja książki Zeruyi Shalev

Zeruya Shalev to jedna z najbardziej cenionych pisarek izraelskich. Jej powieści są wysoko notowane za bogaty język, pozwalający ukazywać złożoność ludzkich emocji i przeżyć. Niedawno ukazała się jej powieść „Los” w przekładzie Magdaleny Sommer. Jakie wrażenie wywiera ta opowieść?

Bohaterkami książki Los są Rachel i Atara, których pozornie nic nie łączy. Jednak wkrótce wychodzi na jaw, że Atara jest córką mężczyzny, z którym Rachel spędziła pełną ideałów młodość. U schyłku życia tej drugiej ich losy splatają się ze sobą. Obie kobiety starają się odnaleźć odpowiedzi na pytania o swoją przeszłość, w tym o mężczyznę, który zmienił życie ich obu. Jednocześnie mierzą się z niespodziewaną stratą ukochanego.

Dwie kobiety połączone przeszłością

Historię bohaterek poznajemy z perspektywy każdej z nich. Wątki związane z ich wspomnieniami i teraźniejszością przeplatają się ze sobą. Atara wspomina swego ojca jako człowieka surowego, który wręcz jej nienawidzi. Przypomina sobie krzywdzące słowa i jego wybuchowe reakcje na wydarzenia, które, w jej odczuciu, nie powinny wzbudzać aż tak skrajnych emocji. Zastanawia się również nad swoim życiem małżeńskim i rodzinnym. Kobieta porzuciła pierwszego męża, a z drugim właściwie wyłącznie się kłóci i wysłuchuje sarkastycznych komentarzy z jego strony.

Rachel z kolei rozmyśla o swojej młodości, którą poświęciła ideałom i walce o odtworzenie państwa izraelskiego. Żyje wspomnieniami o tych, którzy zginęli podczas walk z Brytyjczykami i Arabami, a przede wszystkim zastanawia się nad sensem ich ofiary. Jednocześnie rozmyśla o krótkim małżeństwie z ojcem Atary, a także życiowych wyborach swoich dzieci.

Los decydujący o wszystkim

Kiedy bohaterki snują rozważania o swojej przeszłości, w ich myślach często pojawia się motyw ślepego losu, który determinował ich życie. To on decydował o wielu ważnych wydarzeniach i sprawiał, że przyszłość okazywała się nieprzewidywalna i zaskakująca. A ostatecznie doprowadził do spotkania synów Atary i Rachel, które, jak się wydaje, odmieni ich obu.

Wątki historyczne i religijne

Los jest jednocześnie książką ukazującą historyczne dzieje narodu izraelskiego. Opowiada o kontrowersjach związanych z wojną izraelsko-palestyńską, a przede wszystkim terroryzmie, który jej towarzyszył. Te treści jednak nie przytłaczają czytelnika, a jedynie przewijają się gdzieś obok zwykłych, codziennych wydarzeń z życia bohaterek. Są wzbogacającym tłem dla rozważań, co decyduje o tym, jak wygląda życie – nasze świadome decyzje czy też nieprzewidywalny los.

W książce odnajdziemy również wątki filozoficzne i religijne w przypowieściach, których sens można interpretować wielowymiarowo. Przełożenie ich na współczesne życie jest zagmatwanym zadaniem, jednak wartym zaangażowania.

Wrażenia z lektury

Los należy do lektur wymagających, bo zrozumienie rozbudowanej warstwy psychologicznej bohaterek wymaga skupienia i pogłębionej analizy. Jednocześnie książka przybliża ważne konteksty historyczne i pomaga zrozumieć zagmatwane dzieje państwa izraelskiego. Autorka wykreowała skomplikowane, a przy tym autentyczne postacie, z którymi można się utożsamiać. Warto również zwrócić uwagę na plastyczne opisy surowych, męczących warunków klimatycznych. To wszystko sprawia, że książka Zeruyi Shalev w mojej ocenie jest dziełem godnym zainteresowania wyrobionych czytelników, którzy szukają w literaturze emocji i intelektualnych wyzwań.


Przeczytaj również naszą recenzję książki Na wschód od Edenu!

Tematyka
9
Słownictwo
8
Styl
8
Postacie
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Bohaterkami książki Los są Rachel i Atara, których pozornie nic nie łączy. Jednak wkrótce wychodzi na jaw, że Atara jest córką mężczyzny, z którym Rachel spędziła pełną ideałów młodość. U schyłku życia tej drugiej ich losy splatają się ze sobą. Obie kobiety starają się..."Los" - recenzja książki Zeruyi Shalev

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.