Strona głównaPublicystykaKulturaMajowe premiery literackie

Majowe premiery literackie

Zbliża się maj — jeden z najprzyjemniejszych miesięcy w roku. Jest ciepło, więc zrzucamy już grube kurtki na rzecz sukienek i spodenek, ale jednocześnie nie doskwiera nam letni upał. Wraz z majem na półkach księgarni zawitają nowe tytuły. Zebraliśmy kilka z nich.

Kiedy myślimy o maju, wnet do naszej głowy przybywają obrazy ciepłego dnia, łąk i grilla na majówkę. Spacery po parku, wieczory nad jeziorem i radość. Tego w większości oczekujemy od literatury na przełomie wiosny i lata. Z pewnością w nasze ręce wpadną tytuły pełne letniego ciepła i szczęścia.

Fatum i furia

Okładka książki Fatum i furia
fot. Wydawnictwo Pauza

Lotto i Matilde są zakochani, szczęśliwi czerpią z życia co najlepsze. Są niewinni i roztrzepani, mają w końcu po dwadzieścia dwa lata. Po dekadzie małżeństwa znajomi nadal zazdroszczą boskim wybrańcom ich szczęścia. Okazuje się jednak, że nie wszystko wygląda na takie, jak się wydaje, a burza nadchodzi nieubłaganie.
Głęboka, zaskakująca, porywająca historia, która porusza zarówno umysł, jak i serce.

Data premiery: 5 maja 2023 roku

Moja ukochana i ja

Wypełniony kontur twarzy z czerwoną łzą i ustami. U góry tytuł
fot. wydawnictwo Literackie

Moja ukochana i ja to książka o miłości. O miłości, która dodaje nam skrzydeł, wyciąga z naszej strefy komfortu i powoduje motylki w brzuchu.
To książka o miłości, którą szybko weryfikuje czas.

Renata Lis połowę życia spędziła w związku z kobietą. w niesamowicie szczery sposób opisuje, jak zmieniło się życie lesbijek przez te wszystkie lata. Opisuje, z jakim trudnościami mierzą się pary homoseksualne w Polsce. Mówi o depresji i codzienności, która przecież jak zwykła, a jednocześnie niezwykła.

Data premiery: 10 maja 2023

Pierwsza iskra

Pierwsza część serii Szept ognia i popiołu autorstwa Justeene Ruston.

Złote zdobienia oraz tytuł na czarnym tle
fot. BeYa.pl

Aricia żyje w przekonaniu, że kiedy nadejdzie czas, jej życiem zawładnie ktoś, kto skradnie jej serce już do końca. Jej matka jednak, władczyni Adelphe, ma wobec niej inne plany. Nie ufając wypadkowi, starannie przygotowuje swoją córkę na ślub z młodym królem obcego państwa. Tutaj nie liczy się miłość, a interesy.
Aricia pogodziła się ze swoim losem, jednak kiedy wyjeżdża do kraju przyszłego męża okazuje się, że nie potrafi się kompletnie odnaleźć. Inna kultura i religia, niezrozumiałe zwyczaje.
Nowi poddani Aricii zaczynają nazywać ją heretyczką, wiedźmą, głupią. Wydawać się może, że lepiej nie będzie. Aż w końcu pomoc nadchodzi zupełnie nieoczekiwanie.

Data premiery: 17 maja 2023

Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie

Animowana okładka książki. Czarnoskóra postać z blond włosami i zółtej sukience, otoczona słonecznikami. Niebieskie tło
fot. Wydawnictwo Kobiece

Sabat Litha obchodzony w najkrótszą noc roku – noc przesilenia letniego – to czas, gdy świętujemy zwycięstwo światła nad ciemnością oraz początek lata.

Książka opisuje historię Lithy i przedstawia ciekawe rytuały i przepisy na przesilenie letnie.

Data premiery: 17 maja 2023

Facet taki jak ja

Rysowana okładka. Na pierwszym planie tytuł - Facet taki jak ja, w tle nogi pary - kobiety i mężczyzny.
fot. NovaeRes

Eryk jest zwykły. Naprawdę zwykły. Student informatyki, który każdego dnia idzie na wykłady, wraca do domu, je obiad zajmuje się pracą. Nie wierzy, że ktokolwiek zainteresuje się nim na poważnie. Wtedy w jego życiu pojawia się kobieta idealna — piękna i mądra, obiekt pożądania wszystkich mężczyzn na uczelni.
Obcy świat damsko-męski nagle staje przed Erykiem otworem, a wkrótce okazuje się, że idealna kobieta nie do końca jest idealna, bowiem ma swoje demony.

Data premiery: 18 maja 2023

Ogród zła

Graham Masterton powrócił z kolejną powieścią, która spowoduje bezsenne noce!

Czerwona okładka, na pierwszy planie tytuł, w tle anioł, za nim odwrócone krzyże
fot. Wydawnictwo Albatros

Jim, nauczyciel w college’u potrafi rozmawiać nie tylko ze swoimi uczniami, ale również ze zmarłymi. Pierwszego dnia szkoły odkrywa, że w jego klasie doszło do morderstwa. Młoda dziewczyna zostaje przybita do ściany gwoździami, a wokół niej przybite są tak samo zmasakrowane perskie koty.
Okazuje się, że ofiara to córka Jima, o której nigdy nie wiedział. Wszystko wskazuje na to, że jej śmierć to wiadomość dla niego.

Data premiery: 17 maja 2023


Jeśli przegapiliście premiery kwietnia, zapraszamy do naszego wpisu!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.