Strona głównaCiekaweMasz ADHD? Ci znani ludzie również!

Masz ADHD? Ci znani ludzie również!

Październik jest Miesiącem Świadomości ADHD, zaburzenia, które dotyka nawet 39 mln ludzi na całym świecie. Niezdiagnozowane i nieleczone może powodować dyskomfort związany m.in. z brakiem umiejętności skupienia uwagi, nadpobudliwością czy większą wrażliwością. Historia pokazuje, że wielu wybitnych ludzi posiada (lub mogło posiadać) ADHD. Pamiętajcie, że odpowiednia diagnoza może pomóc każdemu, a niediagnozowane ADHD prowadzi do chorób współistniejących. ADHD to nie wyrok, lecz zwykła przypadłość. Ludzie z tym zaburzeniem nie są ani gorsi, ani głupsi. Bynajmniej – często okazuje się, że cechują się innym, bardziej kreatywnym spojrzeniem na rzeczywistość.

Greta Gerwig

Kadr z filmu "Misstress America"
fot. kadr „Misstress America” 2015, reż Noah Baumbach

Greta Gerwig to amerykańska aktorka i reżyserka, która zasłynęła ostatnimi czasy dzięki m.in. Lady Bird czy oscarowej Barbie. Kobieta w wywiadzie przyznała, że dość późno została zdiagnozowana z ADHD, lecz już w dzieciństwie odstawała od reszty. Greta posiadała dużo kreatywnej energii i pałała miłością do wszystkiego, dlatego matka zapisywała ją na przeróżne zajęcia pozalekcyjne. Niekończąca się energia oraz „znużenie” rutyną są częstym symptomem tego zaburzenia neurorozwojowego. Dzisiaj Greta Gerwig jest niezwykle cenioną artystką. Jej przykładność oraz niecodzienna wyobraźnia zostały przez wielu docenione. W Barbie możemy zobaczyć, jak każdy najmniejszy szczegół ma przeogromne znaczenie. Film jest ucztą dla oczu.

Paris Hilton

Kadr z filmu "Prawdziwa historia Paris Hilton"
fot. kadr „Prawdziwa historia Paris Hilton” 2020, reż. Alexandra Dean

Jedna z najpopularniejszych gwiazd na świecie. Choć raczej znana jest jako kontrowersyjna celebrytka, Paris zajmuje się także wieloma innymi rzeczami. Jest aktorką, piosenkarką, DJ-ką, modelką, projektantką mody
i aktywistką społeczną. Już sam szeroki wachlarz zainteresowań często jest określany jako objaw ADHD. O swojej późnej diagnozie mówi wprost w wywiadach, a także w swojej autobiografii, Paris. Autobiografia. Co ciekawe, już sama narracja książki przypomina sposób myślenia osób ze spektrum. Jest chaotyczna i porusza wiele wątków. Na swoim ostatnim albumie Paris Hilton umieściła nawet piosenkę, o tytule ADHD, do której powstał teledysk.

Nelly Furtado

Selfie Nelly Furtado
fot. Instagram @nellyfurtado

Nelly Furtado jako piosenkarka zasłynęła dzięki swoim pierwszym albumom – Whoa, Nelly!, Folkore czy Loose. W tym roku, po siedmioletniej przerwie, wyszedł jej kolejny album, 7. W najnowszych wywiadach Kanadyjka przyznała, że przyczyną takiego długiego odstępu były m.in. problemy ze skupieniem się na jednej rzeczy. Charakterystyczne dla osób z ADHD jest tzw. paraliż wykonawczy, a także ciągłe przerzucanie uwagi. Nelly została zdiagnozowana dopiero w wieku 44 lat, lecz już od dziecka zajmowała się śpiewaniem, grą na wielu instrumentach czy tańcem. Jak sama uważa, to były dla niej pierwsze oznaki ADHD. Piosenkarka jest jedną z najbardziej docenianych muzyczek na świecie. Za swoje zasługi uzyskała Grammy, Fryderyka, a także Order Infanta Henryka.

Ryan Gosling

Kad z filmu "Barbie"
fot. kadr „Barbie” 2023, reż. Greta Gerwig

Ryan Gosling w dzieciństwie miewał problemy z uwagą, a w szczególności z koncentracją nad czytaniem. Jego przypadłość sprawiła, że był gnębiony przez innych uczniów. Nauczyciele wielokrotnie proponowali zbadanie go pod względem ADHD. Ostatecznie jego rodzice zdecydowali się na edukację domową, dzięki czemu mógł rozwijać swoje prawdziwe zainteresowania. Dziś, pomimo kłopotów z nauką, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów naszych czasów. Ryan jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Oprócz grania w filmach, mężczyzna także śpiewa. Mało kto wie, że posiada również restaurację z kuchnią marokańską. Lokal został zakupiony pod wpływem impulsu, co także można interpretować jako objaw ADHD. Historia Goslinga pokazuje, że stereotyp ukazujący osoby neuroróżnorodne jako „mniej inteligentne” jest bezpodstawny.

 

Walt Disney

Walt Disney
fot. Boy Scouts of America, Public domain, via Wikimedia Commons

Walt Disney był animatorem i założycielem Walt Disney Studio. Studio to stworzyło wyjątkowe animacje, które na pewno zna każdy z nas. Za życia Disneya powstały m.in. seria z Myszką Miki i Kaczorem Donaldem, Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków czy Bambi. Choć nie ma dowodu na to, aby zmagał się z ADHD, wielu jego bliskich podejrzewało u niego to zaburzenie. Trzeba pamiętać, że kiedyś wiedza o tym spektrum nie była tak rozpowszechniona. Walt Disney bardzo szybko się poddawał, gdy coś nie szło po jego myśli. Bardzo łatwo popadł w uzależnienie od tytoniu. Dodatkowo sądzi się, że Disneyland i inne parki są wynikiem jego hiperfiksacji na punkcie pociągów.

Wolfgang Amadeusz Mozart

Wolfgang Amadeusz Mozart
Barbara Krafft, Public domain, via Wikimedia Commons

Nic dziwnego, że Mozart, jako jeden z najsłynniejszych wirtuozów Zachodu, od zawsze był na językach. Wielu współczesnych badaczy interpretuje niektóre z jego zachowań jako oznaki spektrum ADHD. Zwraca się uwagę na jego ogromną niecierpliwość, co towarzyszy także wielu osobom z tym zaburzeniem. Dodatkowo często mówi się o jego impulsywności (co także wiązało się z wulgarnością). Mozart jest twórcą przeogromnej ilości utworów muzycznych, z czego każdy z nich odznaczał się wyjątkowością. Niewykluczone, że to także mogłoby być znakiem jego zaburzenia. Hiperfiksacje u osób z ADHD dotyczą rzeczy dla nich szczególnie frapujących. Dzięki temu mogą osiągać lepsze wyniki niż ktokolwiek inny.

Emma Watson

Kadr z filmu "Małe Kobietki"
fot. kadr „Małe Kobietki” 2019, reż. Greta Gerwig

Według doniesień ADHD Foundation (fundacji z Wysp Brytyjskich) Emmę Watson już w dzieciństwie zdiagnozowano na ADHD. Od tego czasu bierze odpowiednie leki, które pomagają jej w codziennym funkcjonowaniu. Nie da się ukryć, że Brytyjka należy do ikon naszych czasów. Do jej popularności przyczynił się angaż w serii z Harrym Potterem, aczkolwiek teraz zajmuje się modelingiem i aktywizmem. Założyła kilka fundacji dobroczynnych. Nieustannie wypowiada się na temat ekologii, praw mniejszości i równouprawnienia kobiet. Niewątpliwie Emma osiągnęła wiele. Pomimo ciągłej pracy zdołała także zdobyć wykształcenie wyższe, co tylko dobitniej pokazuje jej determinację.

Juliusz Verne

Juliusz Verne
fot. Public domain, via Wikimedia Commons

Juliusz Verne był francuskim pisarzem, którego często nazywa się „ojcem science fiction”. Choć jego dzieła bezpośrednio nie wpadają w nurt fikcji naukowej, często posiadają jej elementy, jak np. opisy niesamowitych wynalazków. Jego wyobraźnia wpłynęła na dalsze losy rozwoju tego gatunku. Juliusz Verne w dzieciństwie miał problemy z nauką, nigdy nie potrafił dokończyć swoich zadań. To także spotyka wiele osób z ADHD. W młodości za swoją pasję uznał rzeki oraz żeglugę. Jak widać, w jego twórczości ten motyw pojawia się niezwykle często. Choć nie umiał się uczyć tak, jak od niego wymagano, został jednym z najbardziej cenionych pisarzy francuskich.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway
fot. Yousuf Karsh, Public Domain, via Flickr

Polakom Ernest Hemingway najbardziej kojarzy się z opowiadaniem pt. Stary człowiek i morze. Amerykanin w pewien sposób zrewolucjonizował prozę przez swoje krótkie, proste zdania. W 1953r. został laureatem prestiżowej Nagrody Nobla. Wielu badaczy odczytuje jego niemalże niezdrową obsesję dążenia do prawdy za objaw ADHD. Dodatkowo często ludzie skupiają się na fakcie, że jego twórczość w oryginale posiada struktury gramatyczne charakterystyczne dla języka hiszpańskiego – a nie angielskiego. To tylko pokazuje, że był w stanie wyjść poza pewne schematy lingwistyczne. Niestety, Hemingway popadł w nałogi i ciężką depresję, co było przyczyną jego śmierci. Łatwość w uzależnianiu się oraz skłonności depresyjne także są uznawane za symptomy ADHD.

Mikołaj Roznerski

Kadr z filmu "Porady na zdrady"
fot. kadr „Porady na zdrady” 2017, reż. Ryszard Zatorski

Pochodzący z Wrocławia aktor, Mikołaj Roznerski, wyznał, że ma ADHD. W mediach społecznościowych podzielił się z fanami trudnościami, jakie może wywoływać to zaburzenie. Mianowicie, mężczyzna przyznał, że czytanie często sprawia mu kłopoty. Często musi wielokrotnie czytać zdanie, aby je zrozumieć. Pomimo tego Roznerski posiada ogromne portfolio – jest aktorem telewizyjnym, filmowym i teatralnym. Jak widać, zespół objawów charakterystycznych ADHD nie przeszkadza mu w osiąganiu sukcesów. Za swoją pracę zdobył wiele nagród. Ciągle się rozwija i szczerze mówi o swoich zmaganiach z różnymi problemami natury psychicznej.

Kuba Paczula
Kuba Paczula
Ciałem w Breslau, sercem w Königshütte.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.