Strona głównaPublicystykaKultura„Mazury i Warmia pełne wrażeń” – opinia o activebooku Malwiny i Artura...

„Mazury i Warmia pełne wrażeń” – opinia o activebooku Malwiny i Artura Flaczyńskich

Mazury i Warmia pełne wrażeń Malwiny i Artura Flaczyńskich to przewodnik, który skupia się na propozycjach aktywnego wypoczynku. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oferuje mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest doskonałą propozycją dla tych, którzy odpoczywają w ruchu.

  • Tytuł: Mazury i Warmia pełne wrażeń
  • Autorzy: Malwina Flaczyńska, Artur Flaczyński
  • Data wydania: 01.06.2022
  • Liczba stron: 320
  • Kategoria: przewodnik

Mazury i Warmia nie są najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Z mojej perspektywy są na końcu świata. Dalej mam tylko w Bieszczady. Jednak kilka lat temu ciekawość zwyciężyła i podążyłam na północny wschód Polski, by całkowicie zakochać się w tym regionie. Od tej pory chętnie sięgam po wszelką literaturę z nim związaną, w tym przewodniki, które pomagają planować ekscytujące wakacyjne eskapady. Activebook Malwiny i Artura Flaczyńskich bardzo przypadł mi do gustu.

Dla włóczykijów

Mazury i Warmia pełne wrażeń zostały podzielone na części pod względem proponowanego rodzaju aktywności. Na początku autorzy pokazali 15 tras pieszych, wśród których znajdują się szlaki o różnej długości. W zależności od naszej kondycji można wybierać wycieczki dwu- do nawet kilkugodzinnych. Dzięki temu łatwo zdecydować, czy warto się na nie wybrać w towarzystwie dzieci, których możliwości fizyczne są przecież ograniczone.

Opisy tras pieszych zawierają mnóstwo ciekawych informacji o atrakcjach mijanych po drodze. A jest ich naprawdę wiele. To nie tylko piękne widoki i walory przyrodnicze, ale również zamki, poniemieckie bunkry, czy też obiekty techniczne – mosty, wiadukty, malownicze kanały i śluzy.

Dla rowerzystów

Równie interesująco zaprezentowano w książce trasy rowerowe. Wśród 15 propozycji można wybrać wycieczki o różnej długości i stopniu trudności. Przy każdej określono przewidywany czas potrzebny do jej pokonania. Autorzy uwzględnili także rodzaj nawierzchni, jaka przeważa na trasie, i jednocześnie poradzili, jaki rower będzie najbardziej odpowiedni.

Ponownie opisane wyprawy prowadzą przez malownicze miejsca. Naciskając pedały, można podziwiać wyjątkowe wybrzeża mazurskich jezior, meandrujące rzeki, senne miasteczka i klimatyczne budowle. Autorzy doradzają też, gdzie można zjeść coś pysznego po solidnym wysiłku lub zatrzymać się i zrelaksować na plaży.

Kajakarze do wioseł!

Jednak czym byłyby Mazury i Warmia bez kajakarstwa? Nietknięte ludzką ręką, spokojne rzeki i kanały łączące jeziora są doskonałym miejscem do pływania. Niesamowite wrażenia gwarantowane! Autorzy przewodnika nie pominęli tej istotnej atrakcji i wspaniałej przygody. Kto nie płynął Krutynią, musi to koniecznie nadrobić. Książka Mazury i Warmia pełne wrażeń opisuje kilkanaście innych tras, wśród których znajdą się i takie, które przypominają rwące górskie potoki.

W tym przypadku autorzy poświęcili dużo uwagi bezpieczeństwu i szczegółowo opisali trudności, z jakimi można się spotkać na spływach. Jednak nadal największy nacisk położyli na atrakcje turystyczne, których jest tu niemało.

Co w tym wyjątkowego?

Być może zadajecie sobie pytanie, czym wyróżnia się przewodnik Mazury i Warmia pełne wrażeń i dlaczego właśnie po niego warto sięgnąć. Otóż, w mojej opinii, jest wyczerpujący. Po jego przeczytaniu odniosłam wrażenie, że na Mazurach na każdym kroku czeka coś ciekawego. Można spędzać czas aktywnie albo się relaksować – jak kto woli. Baza hotelowa i kempingowa jest bogata i zadowoli każdego.

Książka nie ogranicza się do wymienionych wyżej propozycji. Dla tych, którzy oczekują czegoś bardziej wyszukanego, autorzy polecają loty balonem i lotnią, jazdę konną, surfowanie, czy też, być może bardziej banalne, łowienie ryb. Nie zapomnieli o garści informacji na temat geologii, wpływie lodowca na ukształtowanie terenu, charakterystycznych zwierzętach. Wśród organizowanych wydarzeń wspomnieli o mazurskich festiwalach i inscenizacjach historycznych.

Mazury są również atrakcyjnym miejscem wypoczynku zimowego.

Mazury i Warmia pełne wrażeń to także piękne, barwne zdjęcia oraz mapy, bez których przewodniki nie mogą się obejść. Książka zawiera też elementy interaktywne w postaci kodów QR. Po ich zeskanowaniu można podejrzeć schemat trasy, która jest opisana w danym rozdziale. Warto też docenić nieduży format książki, który jest wygodny w podróży.

Mazury i Warmia pełne wrażeń
fot. Anna Kazior

Podsumowując, Mazury i Warmia pełne wrażeń są propozycją dla osób aktywnych, poszukujących nowych wrażeń. A także dla wrażliwych na piękno przyrody i ceniących urok miasteczek i wsi skrytych wśród łąk i lasów. Jestem przekonana, że wycieczka do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z tym przewodnikiem w ręku przejdzie najśmielsze oczekiwania.

 


Poszukiwaczom mocnych turystycznych wrażeń polecam recenzję „Atlasu osobliwości”!

Szata graficzna
8
Przydatność
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Mazury i Warmia pełne wrażeń Malwiny i Artura Flaczyńskich to przewodnik, który skupia się na propozycjach aktywnego wypoczynku. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oferuje mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest doskonałą propozycją dla tych, którzy odpoczywają w ruchu.Tytuł: Mazury i Warmia...„Mazury i Warmia pełne wrażeń” – opinia o activebooku Malwiny i Artura Flaczyńskich

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.