Strona głównaPublicystykaKultura„Młodość. Wyznania nastolatków” – recenzja książki Linn Skåber

„Młodość. Wyznania nastolatków” – recenzja książki Linn Skåber

Młodość. Wyznania nastolatków Linn Skåber z ilustracjami Lisy Aisato to książka, która otwiera tegoroczną Superdychę Książek. Magazynu do czytania. Zestawienie 10 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży 2022 roku, a szczególnie jej numer 1, może być inspiracją podczas poszukiwań wartościowych prezentów gwiazdkowych.

  • Autor: Linn Skåber
  • Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
  • Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
  • Wydawnictwo: Literackie
  • Data premiery: 18 maja 2022 r.
  • Liczba stron: 265

Końcówka roku nastraja do tworzenia podsumowań, dlatego przejrzałam listę wszystkich przeczytanych w tym roku książek, by z czystym sumieniem stwierdzić, że wśród młodzieżówek, które miałam okazję przeczytać, Młodość. Wyznania nastolatków jest najlepsza. Żadna inna pozycja nie wydała mi się tak wartościowa, subtelna, różnorodna i tak dobrze obrazująca to, z czym muszą się borykać nastolatki.

Między dzieciństwem a dorosłością

Młodość. Wyznania nastolatków to zbiór kilkunastu opowieści, w których młodzi ludzie wyrażają swoje najskrytsze myśli. Znajdziemy w tych historiach tęsknotę za kończącym się dzieciństwem i brakiem drogowskazów na przyszłość. Będzie tam zarówno wołanie o uwagę rodziców, jak i obserwowanie niekontrolowanych zmian związanych z dorastaniem, seksualnością i zainteresowaniem płcią przeciwną. Autorka z niespotykaną uwagą wysłuchała młodych ludzi, którzy otworzyli się przed nią z równie niecodzienną swobodą. Z tego połączenia powstały teksty poetyckie, choć dotyczą całkowicie przyziemnych spraw.

Książka Młodość. Wyznania nastolatków pokazuje, że współczesna młodzież mierzy się z ogromną samotnością. Mimo tego, że technologie komunikacyjne są dziś rozwinięte jak nigdy i teoretycznie możliwości porozumiewania się są niemal nieograniczone, to młodzi ludzie często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Boją się ośmieszenia ze strony rówieśników, a od dorosłych nie otrzymują tyle uwagi i zrozumienia, ile by oczekiwali.

Młodzi ludzie, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim życiu, wydają się zagubieni. Niechętnie rozstają się z przywilejami dzieciństwa. Jednocześnie ze zdumieniem obserwują zmiany, jakie zachodzą w ich ciałach i umysłach na drodze ku dorosłości. Skarżą się na brak zaufania ze strony dorosłych, a z drugiej strony oczekują, że w trudnych chwilach otrzymają od nich wsparcie. Widzą i rozumieją więcej, niż wydaje się dorosłym.

Piękny styl, treść i forma

Młodość. Wyznania nastolatków ma niespotykane walory literackie. Autorka ubrała wypowiedzi nastolatków w formę poetyckiej prozy, dzięki czemu podkreśliła emocje, które towarzyszą młodym ludziom na ich drodze do dojrzałości. Odniosłam wrażenie, że bohaterowie opisani w książce znajdują się w połowie drogi między dzieciństwem a dorosłością. Jeszcze nie mogą się zdecydować, z których przywilejów wolą korzystać. Jednocześnie starają się wyzwolić z ograniczeń dzieciństwa, choć nie akceptują barier dorosłości. Szukają sposobów, by okiełznać uczucia, których nie rozumieją. Uczą się na błędach.

Nie sposób pominąć przepięknych ilustracji, wykonanych przez Lisę Aisato. Artystka ma niezwykły dar tworzenia rysunków melancholijnych, trochę odrealnionych, osnutych mgiełką niejasności. Znam je z innych tytułów i niezmiennie mnie zachwycają.

Młodość. Wyznania nastolatków
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Literackie

Linn Skåber napisała książkę, która pozwala nastolatkom odnaleźć cząstkę swoich wątpliwości w przeżyciach innych rówieśników. Jednocześnie zwraca uwagę dorosłych na ogromną wrażliwość i zagubienie, które kryją się za milczącymi, skupionymi na sobie obliczami ich dorastających dzieci. Prawdziwe potrzeby młodzieży zdecydowanie różnią się od tego, co pozornie okazują swoim bliskim.


Przeczytaj również naszą recenzję książki This winter!

Tematyka
10
Słownictwo
10
Styl
10
Ilustracje
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Młodość. Wyznania nastolatków Linn Skåber z ilustracjami Lisy Aisato to książka, która otwiera tegoroczną Superdychę Książek. Magazynu do czytania. Zestawienie 10 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży 2022 roku, a szczególnie jej numer 1, może być inspiracją podczas poszukiwań wartościowych prezentów gwiazdkowych.Autor: Linn...„Młodość. Wyznania nastolatków” – recenzja książki Linn Skåber

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.