Strona głównaPublicystykaKulturaMuzyczny powrót do beztroskich dni

Muzyczny powrót do beztroskich dni

Ten muzyczny powrót udowadnia nam, że coraz starsi, bogatsi w doświadczenia, wiedzę i (o zgrozo) zmartwienia, nie raz chcielibyśmy cofnąć się do chwil, gdy byliśmy beztroskimi dziećmi. I chociaż wtedy tego nie docenialiśmy, oddalibyśmy wiele, aby znów uwolnić się od trosk i wyzbyć kłopotów. Wraz z upływem czasu uświadamiamy sobie, jak wiele mieliśmy, mimo że nie posiadaliśmy praktycznie nic. Niejednokrotnie podsuwa nam tę myśl dobra piosenka.

1. Kękę – Beztroskie dni (album SIARA)

Gdzie on jest ten mój luz sprzed 20 lat?
Beztroskich tak, dobrych tak, nie wiem
Na dodatek znowu psycha siada
Znowu lęki, znowu leki zjadam
Raczej się nie żalę, bo to nie wypada
Czasem tylko
Chciałbym znowu być młodszy
Odjąć z barków to, co trochę mi ciąży. Elo! [genius]

Kękę, czyli właściwie Piotr Siara w swoim najnowszym albumie SIARA zawarł piosenki, będące opisem jego życia. Ten dojrzały mężczyzna nie boi się przyznać, że ma chwile załamania, zwątpienia i mnóstwo stresu w życiu. Jednocześnie, w swoich utworach niejednokrotnie przywołuje obraz młodego Piotrka z podwórka, a tym samym gwarantuje nam niezwykły, muzyczny powrót do beztroski. Jeżeli jeszcze nie znacie Kękę, to zdecydowanie polecam Wam zapoznanie się z jego muzyką. Nie dość, że znamy go jako świetnego i szanowanego raperem, jest także wartościowym człowiekiem i naprawdę ma coś do powiedzenia.

muzyczny powrót do beztroskich dni Kękę

2. Qbik – Dorosłe dzieci

 

Nie było Insta, Facebook’a, TikToka,
a tak każdy wiedział, kto się w kim kocha.
Bez szybkiego neta i bez telefonów,
każdy z nas wiedział kiedy ma wrócić do domu.
Wszyscy z nas ustawiali opisy na gg,
zaraz wracam, już jestem albo kocham Cię. [tekściory]

Kolejnym raperem gwarantującym nam muzyczny powrót do dzieciństwa jest Qbik, a właściwie Bartosz Kubik. Znany z dość wulgarnych piosenek, tym razem daje się poznać z nieco innej strony, przenosząc nas w krainę wspomnień z najmłodszych lat. Niemal widzimy oczami wyobraźni nas, z brudnymi trampkami, biegających po boisku za piłką. Nie było telefonów… Pamiętacie?

3. Eldo – Dzieciństwo

Wielu pamięta z nas tamten świat
Kiedy komunizm uciekał z Polski
Ja chcę pamiętać czas
Cudowne dzieciństwo w latach 80. [LyricFind]

Czy wiecie już, jak wiele zmieniło się na przestrzeni lat? Zauważacie, jak obecne dzieciństwo drastycznie różni się od tego, co przeżywali nasi ojcowie, nasi dziadkowie? Było biednie, było wesoło, czasami trochę szaro, ale wszyscy trzymali się razem.

 

4. B.R.O. – Mówiła mi

Mama mówiła mi, „Przed Tobą wiele dni”
„Wybierz właściwe drzwi i idź swoją drogą”
Mama mówiła mi, „Biegnij po swoje sny”
„I zawsze bądź sobą, zawsze bądź sobą” [Musixmatch]

Muzyczny powrót nieco inaczej ujmuje B.R.O., który powołuje się na dobre rady rodzica. Raper wspomina niezachwianą wiarę matki w swoje dziecko, która niejednego z nas utrzymywała na właściwych torach, gdy mieliśmy ochotę zabłądzić. Czy bylibyśmy w tym samym miejscu, gdyby najważniejsi ludzie w naszym życiu zwątpili?

5. Kękę – Smutek

Płaczę rymami jak kiedyś Grammatik, dlatego nie widzisz mych łez
Pierwszy raz w życiu naprawdę otwarty, a nie że się kryje za szkłem
Kiedyś płakałem, nic nie mówiłem, dzisiaj nie umiem już płakać
Co bym nie zrobił, to wraca, ten numer to moja terapia. [Musixmatch]

Kolejny utwór Piotrka z płyty, która cała jest historią z dzieciństwa i opisem życia. Kękę nie boi się trudnych tematów i opowiada o swoim smutnym dzieciństwie, które bez wątpienia miało wpływ na jego dorosłość. Zresztą, chyba każdego z nas wczesna młodość ukształtowała najbardziej, prawda?

Jaka piosenka gwarantuje Wam muzyczny powrót do dzieciństwa? Jaki sentymentalny wers działa na Waszą wyobraźnię i przywołuje wspomnienia?


Nie przegapcie ostatniego Muzycznego podsumowania tygodnia!

 

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.