Tropiąc i szukając winnych
Na tropie podejrzanych zachowań ma bardzo ciekawą strukturę. Z jednej strony zawiera detektywistyczną fabułę, a z drugiej jej rdzeniem są ćwiczenia, które pozwalają na zastanowienie się nad swoimi zachowaniami. Fabułę opowieści spajają Tola i Maks, którzy prowadzą biuro detektywistyczne. Pewnego dnia zgłasza się do nich Majka i opowiada o dziwnych zmianach w zachowaniu jej przyjaciół. Nastolatka nie może dogadać się ze znajomymi, bo wszyscy stali się jacyś inni. Ktoś obraża i wyśmiewa kolegów z klasy, ktoś inny uważa, że nie zasługuje na nic dobrego. Kolejni bohaterowie są agresywni, podejmują niepotrzebne ryzyko, unikają wyzwań lub ulegają złym nawykom.
Każdy nastolatek, którego zachowaniem martwi się Majka, reprezentuje osoby problem do rozwiązania. Każdemu z nich poświęcony jest oddzielny rozdział, w którym para detektywów obserwuje zachowanie młodego człowieka. W tekst wplecione są ćwiczenia dla czytelnika, które zachęcają do samodzielnej identyfikacji zachowań, które mogą być szkodliwe dla samego siebie lub otoczenia. Po nich następują kolejne angażujące czytelnika pytania, dzięki którym może on rozłożyć temat na czynniki pierwsze. Wszystkie wymagają sporej dozy samodzielnego myślenia i autorefleksji. Mają na celu nie tylko wskazanie, jakie zachowania są szkodliwe, ale również to, że warto je ograniczyć. Skłaniają do zastanowienia się nad tym, jakie konsekwencje będą wiązały się z brakiem zaprzestania określonych działań. Przede wszystkim jednak zachęcają do dostrzeżenia ich zgubnego wpływu we własnym życiu oraz konieczności szukania w sobie przyczyn szkodliwego zachowania, oraz siły do ich przerwania. Zapewniają też słowa wsparcia.
Podejrzane zachowania zdemaskowane
Na tropie podejrzanych zachowań jest książką skierowaną do dzieci w wieku 9-13 lat, jednak zawiera też kilka słów dla rodziców, w których autor zwraca uwagę, że większość szkodliwych zachowań dzieci nie bierze się z przypadku. Ogromne znaczenie ma to, jak wyglądają ich relacje z rodzicami. Jeśli w ich zachowaniu jest coś niepokojącego, warto przyjrzeć się temu, jak są traktowani przez rodziców. Choć mówi o tym zaledwie jedno zdanie w każdym rozdziale, wydaje się kluczowe.
Książka Artura Gębki przekonuje nie tylko treścią, ale i formą. Jestem przekonana, że praca na jej podstawie da wymierne korzyści, a dodatkowo będzie po prostu przyjemna. W końcu autor zna się na temacie, bo jest znakomitym psychologiem dziecięcym, który na co dzień wspiera młodych pacjentów, korzystając z terapii ACT i DBT. Myślę, że potrafi zachęcić do pracy nad sobą i głębszej analizy szkodliwego postępowania. Co ważne, opiera się nie tylko na przestrogach i zakazach, ale proponuje również aktywności, którymi można zastąpić szkodliwe przekonania.
Podsumowanie
Na tropie podejrzanych zachowań jest bardzo przydatną książką. Przede wszystkim dlatego, że zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek, jak pomóc dzieciom poradzić sobie w trudnych chwilach. Zachęca młodych czytelników do zastanowienia się nad tym, co robią, czy to im służy, czy jednak przynosi negatywne skutki. Jest dostosowana do możliwości młodego czytelnika, choć wymaga od niego pewnego wysiłku. Bardzo się cieszę, że powstają takie książki. Myślę, że mogą pomóc uniknąć wielu kłopotów i nieporozumień pomiędzy dziećmi a rodzicami.
Jeśli szukacie lektur, które pomogą dzieciom zachować zdrowie psychiczne, przeczytaj naszą recenzję książki Bądź sobą, Pinku!