Strona głównaFilmNajlepsze filmy dla dzieci i młodzieży na specjalne okazje

Najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży na specjalne okazje

Wspólne oglądanie dobrego filmu to wspaniały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Jednak może się w tym przypadku pojawić dylemat, jaki film wybrać, aby był odpowiedni dla dzieci. A gdy uporamy się już z tym problemem, pora by zastanowić się, co możemy obejrzeć z nastolatkiem. To dwa różne zagadnienia.

artykuł sponsorowany

Jak dobrać filmy dla dzieci lub młodzieży?

Wybierając film na specjalną okazję, zawsze w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę wiek dziecka. Dla ośmio- czy dziesięciolatka odpowiedniejszy będzie inny rodzaj produkcji niż dla dziecka 12- czy 13-letniego. Jeszcze inaczej sprawa ma się ze starszymi nastolatkami.

Wybór odpowiednich treści, na przykład takich pozbawionych scen przemocy, to podstawa, ale nie należy też traktować dziecka w zbyt infantylny sposób. Dużo lepiej pokazać młodej osobie film, który w prosty sposób porusza jakiś problem społeczny, lub jest wartościowy pod względem kulturowym, niż zapewnić dziecku „zapychacz” czasu, który niczego tak naprawdę nie wnosi do jego rozwoju.

Są również specjalne okazje, które wymagają równie specjalnego potraktowania, jak chociażby Święta. Co obejrzeć z dzieckiem na Boże Narodzenie, sprawdzisz na frappe.pl – pamiętaj, oprócz Kevina samego w domu istnieje dużo innych, ciekawych i zabawnych filmów.

Najlepsze filmy dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma kilka lat i jest na etapie poznawania świata i przyswajania różnych bodźców, warto zaproponować mu filmy, które pokazują ludzi i ich życie. Mogą to być zarówno realne historie, jak i produkcje oparte na baśniach. Ciekawe będą na pewno wszystkie adaptacje Piotrusia Pana, jak i Opowieści z Narnii – tutaj jednak warto zaznaczyć, że jest to produkcja dla nieco starszych dzieci, gdyż kilkulatkowie mogą nie zrozumieć złożoności świata zobrazowanego w tej adaptacji. Podobnie Harry Potter czy też Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – któż z nas, dorosłych, sam niejednokrotnie nie wracał do tych produkcji?

Nie zapominajmy także o bajkach i nieśmiertelnej klasyce Disneya. Król Lew, Mulan, Mała Syrenka czy Herkules to produkcje absolutnie kultowe, które sami pamiętamy ze swojego dzieciństwa. Mimo że technika obrazu poszła naprzód, warto pokazać dziecku także klasyki – niejednokrotnie niosą one ze sobą wiele wartości, skłaniają do refleksji i stanowią najlepsze filmy dla dzieci.

Najlepsze filmy młodzieżowe

Z filmami dla młodzieży jest trochę tak jak z książkami – po te skierowane dla konkretnej grupy wiekowej sięgają najczęściej młodsi odbiorcy. Typowe młodzieżówki, w których bohaterowie mają po 14-15 lat, w stylu choćby seriali tak klasycznych jak polskie Przygody Tolka Banana czy też nowszej sagi Zmierzch, są więc oglądane najczęściej przez 12-, ewentualnie 13-latków. Dla nieco starszej młodzieży warto więc zaproponować film uniwersalny, który jednak nie jest skierowany konkretnie do nieletnich, ale taki, który porusza pewne problemy i buduje wrażliwość oraz pozwala na wyciągnięcie wniosków.

Stąd też bardzo dobre są filmy tak zwane kultowe, jak chociażby Forrest Gump, Podaj Dalej czy też Cast away: poza światem. Produkcje te, uznawane za jedne z najlepszych w ogólnych rankingach, poruszają ważne problemy, mówią o nieoczywistości świata i walce o sprawiedliwość, a jednocześnie nie są przepełnione przemocą czy wulgaryzmami. Innymi wartymi polecenia filmami są Zielona mila, Skazani na Shawshank, Nietykalni, a także Filadelfia. Filmy, które są dobrym wyborem dla młodzieży, można by wymieniać bez końca – na pewno jednak sam lub sama pamiętasz uczucie wzruszenia, jakie niejednokrotnie pozostawił w Tobie film, oglądany któregoś wieczora w TV. Jeśli w oku zakręciła Ci się łezka, a po skończeniu filmu poczułeś, że świat jest piękny lub chciałbyś stać się lepszym człowiekiem – to definitywnie film dla Twojej nastoletniej pociechy.


artykuł przygotowany przez frappe.pl

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.