Strona głównaPublicystykaKulturaNie żyje Sophie Xeon. Znana producentka muzyczna miała 34 lata

Nie żyje Sophie Xeon. Znana producentka muzyczna miała 34 lata

Sophie Xeon, znana również jako SOPHIE, słynęła ze swojego syntetyzowanego i „hiperkinetycznego” podejścia do muzyki pop. Rozgłos zyskała dzięki singlom, takim jak Bipp i Lemonade. Pionierka i ikona nowego brzmienia zmarła 30 stycznia 2021 roku w wieku 34 lat, na skutek tragicznego wypadku.

Sophie Xeon była szkockim muzykiem, autorem tekstów i DJ-em, zyskała rzesze fanów dzięki wyrafinowanemu, eksperymentalnemu i surrealistycznemu stylowi, który współgrał ze strukturą i płcią. Gwiazda Bipp zyskała uznanie krytyków za swoją pracę przy produkcji z takimi artystami, jak Madonna i Charli XCX oraz wieloma innymi gwiazdami. Za swój debiutancki album Oil of Every Pearl’s Un-Insides, wydany w 2018 roku, została nominowana do  nagrody Grammy w kategorii najlepszy album taneczny/elektroniczny.

Śmierć artystki została potwierdzona przez jej zespół w specjalnym oświadczeniu, które brzmiało: „Z głębokim smutkiem muszę Was poinformować, że muzyk i producentka SOPHIE zmarła dziś około 4 rano w Atenach, gdzie mieszkała, po nagłym wypadku”.

O śmierci artystki poinformowała również wytwórnia Numbers, pisząc: „SOPHIE była prawdziwą inspiracją, świat stracił ikonę wyzwolenia. Jesteśmy zdruzgotani. W tej chwili myślimy o rodzinie i przyjaciołach SOPHIE. Spoczywaj w pokoju”.

Transgressive Records również napisało na Twitterze: „Tragicznie, nasza piękna Sophie zmarła dziś rano po strasznym wypadku. Zgodnie ze swoją duchowością wspięła się na górę, aby oglądać księżyc w pełni, przypadkowo poślizgnęła się i upadła. Ona zawsze będzie tutaj z nami”.

Wiadomość o tragicznym wypadku Sophie wstrząsnęła zarówno jej przyjaciółmi, jak i światem muzyki.

Sophie była znakomitym producentem, wizjonerką, punktem odniesienia. Zbuntowała się przeciwko wąskiemu, normatywnemu społeczeństwu, będąc absolutnym triumfem, zarówno jako artystka, jak i jako kobieta. Nie mogę uwierzyć, że odeszła. Musimy szanować jej pamięć i dziedzictwo. Ceńcie pionierów.” – @QueensChristine na Twitterze.


Przeczytaj również: NIE ŻYJE RYSZARD KOTYS. AKTOR MIAŁ 88 LAT

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.