Strona głównaPublicystykaKultura„Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy” – odpowiada Yuval Noah Harari

„Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy” – odpowiada Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari jest izraelskim historykiem, którego poglądy są kontrowersyjne i w wielu czytelnikach mogą budzić oburzenie. Opublikował kilka popularnych książek dotyczących najwcześniejszej historii ludzkości. Swoje poglądy przedstawił również w publikacjach z serii „Niepowstrzymani” skierowanych do dzieci. Niedawno ukazał się drugi tom cyklu z podtytułem „Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy”.

Historia ludzkości

Od Harariego można uczyć się tego, jak prostymi słowami opowiadać o trudnych tematach. W książce Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy autor kontynuuje opowieść o losach ludzkości. Wychodzi z założenia, że największą supermocą człowieka jest zdolność tworzenia opowieści. W pierwszej części Niepowstrzymanych przekonywał, że dzięki zdolności porozumiewania się i współdziałania homo sapiens zdominował inne gatunki zwierząt i podporządkował sobie niemal cały świat. W drugiej części opowiada, dlaczego świat jest pełen nierówności społecznych.

Yuval Noah Harari tym razem skupił się na wytłumaczeniu, jak rewolucja agrarna doprowadziła do zmian w życiu koczowniczych dotąd ludów. Opowiada o udomowieniu zwierząt, pierwszych uprawach i powstałych z tego względu osadach. Kiedy człowiek zaczął zajmować się uprawami, pojawił się szereg problemów wynikających z własności. Nagle grupy równych sobie ludzi zaczęły specjalizować się w konkretnych zadaniach – uprawie, hodowli, obronie czy przebłaganiu bogów. Tak narodziły się nierówności społeczne.

Konsekwencje rewolucji agrarnej

Z rozważań autora wynika, że zmiana trybu życia przez naszych przodków przyniosła głównie negatywne skutki. Osiadły tryb życia doprowadził do okresowego głodu, chorób, konfliktów, przynoszącej krzywdę hodowli zwierząt. Skutkował nierównościami społecznymi. A w dalszej perspektywie podatkami, niewolnictwem, wojnami i wieloma innymi formami cierpienia. Harari zwraca uwagę, że historia jest pełna nazwisk wielkich przywódców i władców, jednak potęgi ich państwa budowane były rękoma prostych ludzi, wykorzystywanych do granic możliwości.

W kolejnych rozdziałach autor opowiada o okolicznościach powstania pisma, a potem aparatu biurokracji. Trzeba przyznać, że jego książka przedstawia dosyć gorzki obraz ludzkości. Przede wszystkim opisuje kontrast pomiędzy szczęśliwym życiem pierwotnego koczownika a pełnym strachu, ciężkiej pracy i cierpienia życiem człowieka osiadłego. Wydaje się, że w jego wizji dziejów jest sporo prawdy.

Niepowstrzymani to dobry pomysł na prezent

Opowieść Harariego jest tak atrakcyjna dla młodego czytelnika, bo nie jest typowym, nudnym wykładem. Autor pokusił się o ubarwienie swojej relacji poprzez dodanie hipotetycznych rozmów pomiędzy przedstawicielami różnych trybów życia, by ukazać różnice pomiędzy nimi. Jedną z takich rozmów prowadzą nawet szkielety, co w sumie jest dość zabawne.

Książka Harariego, a właściwie oba tytułu w serii Niepowstrzymani to świetny pomysł na prezent świąteczny dla dzieci. Wymaga jednak otwartego umysłu i zdolności krytycznego myślenia, dlatego jest tak bardzo cenna i wyjątkowa. Rodzice, którzy zdecydują się przeczytać ją razem z dziećmi, muszą być gotowi na mnóstwo pytań.


Nowe wydanie Opowieści wigilijnej jest równie godne uwagi na prezent. Zobacz naszą recenzję!

Tytuł:
Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy
Autor:
Yuval Noah Harari
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
6 grudnia 2023 r.
Liczba stron:
168
Tematyka
8
Język i styl
8
Ilustracje
9
Fabuła
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Historia ludzkości Od Harariego można uczyć się tego, jak prostymi słowami opowiadać o trudnych tematach. W książce Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy autor kontynuuje opowieść o losach ludzkości. Wychodzi z założenia, że największą supermocą człowieka jest zdolność tworzenia opowieści. W pierwszej części Niepowstrzymanych przekonywał,...„Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy” – odpowiada Yuval Noah Harari

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.