Strona głównaPublicystykaKulturaNowości wydawnicze w grudniu

Nowości wydawnicze w grudniu

Ze zdumieniem spostrzegłam, że w grudniu wydawnictwa zapadły w sen zimowy. Zapowiedzi jak na lekarstwo! Świąteczne propozycje pojawiły się w poprzednim miesiącu, pozostaje je przeczytać, a czasu będzie dużo, bo nie będziemy się rozpraszać nowościami. Mimo wszystko zwracam Waszą uwagę na kilka tytułów.

Fredrik Backman — Mężczyzna imieniem Ove

Fredrik Backman, Mężczyzna imienie Ove
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Marginesy

W grudniu ukaże się nowe wydanie debiutanckiej powieść Fredrika Backmana Mężczyzna imieniem Ove. To ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni i sile społecznych więzów. Wspaniała komedia, która wyciśnie łzy z największego twardziela. Na jej podstawie nakręcono film Mężczyzna imieniem Otto, który wkrótce będzie można obejrzeć w kinach.

Na pierwszy rzut oka Ove wydaje się najbardziej gburowatym człowiekiem na świecie, zrzędą z żelaznymi zasadami, bezwzględną rutyną i skłonnością do wpadania w złość. Ludzie sądzą, że jest zgorzkniały, a on uważa, że otaczają go idioci.

Uporządkowany i samotny świat Ovego zaczyna trząść się w posadach pewnego listopadowego popołudnia wraz z pojawieniem się nowych sąsiadów – gadatliwej młodej pary z dwiema niesfornymi córkami – którzy oznajmiają swoje przybycie, niszcząc Ovemu skrzynkę na listy podczas parkowania samochodu z przyczepą. Dalsze wydarzenia tworzą ciepłą opowieść o zaniedbanych kotach, nieprawdopodobnych przyjaźniach i nieoczekiwanym wywróceniu wszystkiego do góry nogami.

Robyn Crawford — A song for you

Robyn Crawford, A song for you. Moje życie z Whitney Houston
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Agora

Whitney Houston i Robyn Crawford poznały się jako nastolatki i spędziły razem dwadzieścia dwa lata. W tym czasie Whitney została globalną supergwiazdą. Biła kolejne rekordy popularności jako wokalistka, przyciągała do kin tłumy jako aktorka i zawładnęła wyobraźnią całego pokolenia. Robyn towarzyszyła jej na każdym etapie tej podróży.

Ich relacja zaczęła się od fascynacji i przyjaźni, ale szybko przerodziła się w intymny związek dwóch bezgranicznie oddanych sobie kobiet. W amerykańskim show-biznesie lat 80. XX wieku takie uczucie wciąż stanowiło nienaruszalne tabu. Sama Whitney wiedziała, że plotki dotyczące orientacji seksualnej mogą przyćmić nawet najbardziej spektakularną karierę. Zwłaszcza kobiecą. Przez całe życie stanowczo więc im zaprzeczała, odsuwając Robyn coraz dalej i jednocześnie nie pozwalając jej nigdy do końca odejść.

W grudniu ukażą się wspomnienia Crawford o Whitney Houston. To opowieść o lojalności i zaufaniu – o dwóch dziewczynach, które zawarły pakt, by nawzajem się chronić i wspierać. Ale to również historia o manipulacji, kontroli, głodzie władzy, kwestiach rasowych, uzależnieniu i presji, jaką przemysł rozrywkowy wywiera na kobiety. Ponad wszystko jest to jednak opowieść o trwałej przyjaźni.

Pekka Holopainen — Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich

Janne Ahonen
fot. materiały prasowe Wydawnictwo SQN

Janne Ahonen jest żywą ikoną skoków narciarskich. W każdych zawodach, w których brał udział, emanował spokojem. W najważniejszych momentach rywalizacji na najwyższym poziomie zachowywał zimną krew, dlatego przylgnął do niego przydomek „Maska”. Fin po długiej i pełnej sukcesów karierze zdecydował się opowiedzieć swoją fascynującą historię w autobiografii.

Już w wieku 15 lat dostał się do kadry narodowej. Najpierw zdominował mistrzostwa świata juniorów, a potem, w 1995 roku, gdy miał 17 lat, zgarnął swoje pierwsze seniorskie mistrzostwo świata. W trakcie kariery zdobył 19 medali konkursów rangi mistrzowskiej – w dziejach skoków narciarskich podobny wyczyn stał się tylko udziałem Mattiego Nykänena. Piąte zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni na przełomie lat 2007 i 2008 ukoronowało wybitną karierę Ahonena.

Długo oczekiwana biografia zabiera czytelników w podróż z Jannem dookoła świata – będzie ciekawie, wzruszająco, a czasem i absurdalnie.

Emily J. Taylor — Hotel Magnifique

Emily J. Taylor, Hotel Magnifique
fot. materiały prasowe, Wydawnictwo Feeria

Jani zawsze marzyła o tym, by uwolnić się od opieki nad młodszą siostrą Zosą oraz pracy w garbarni i wyrwać się z portowego miasta Durc. Pewnego razu nadarza się niepowtarzalna okazja: w mieście pojawia się Hotel Magnifique.

Ten niezwykły hotel słynie nie tylko ze swoich magicznego charakteru, ale i zdolności przemieszczania się – każdego ranka zatrzymuje się w innym miejscu. Jani i jej siostra nie mają dość pieniędzy, by w nim zamieszkać, ale mogą się w nim… zatrudnić. Jako świeżo upieczone członkinie personelu szybko odkrywają jednak, że luksusowy Hotel Magnifique za zasłoną przepychu skrywa wiele ponurych sekretów, a kontraktu zawartego z właścicielem nie da się zerwać.

Jani wraz z jedynym sojusznikiem – irytująco przystojnym portierem Belem – podejmują wyzwanie rozwikłania mrocznych tajemnic hotelu. Los Zosy i pozostałych pracowników jest w ich rękach. Jani musi zaryzykować wszystko, co kocha, by jej misja się powiodła, a stawka jest wysoka…

Justyna Kopińska — Współczesna wojna

Justyna Kopińska, Współczesna wojna
fot. materiały prasowe
Świat Książki

W grudniu ukaże się również książka jednej z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek, Justyny Kopińskiej. To relacja z trzech podróży dokumentacyjnych autorki w kluczowych etapach wojny w Ukrainie. Reportaż przedstawia wojnę obrazami. Autorka rozmawiała z czołowymi ukraińskimi politykami, ludźmi, którzy w wojnie stracili bliskich, dowódcami oraz żołnierzami.

Kolejne teksty i felietony zawarte w publikacji to historie najważniejszych konfliktów i niepokojów ostatnich lat: COVID-19, decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zmianie prawa aborcyjnego, przestępstwa Kościoła, upadek autorytetów, manipulowanie opinią publiczną.


Zajrzyj do naszej strefy świątecznej. Znajdziesz mnóstwo propozycji książek nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia. Zobacz naszą recenzję książki This winter!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.