Choć wiosny na zewnątrz jeszcze nie widać, to pod względem wydawniczym zapowiada się urodzaj. W marcu pojawi się bardzo dużo interesujących tytułów. Będzie w czym wybierać, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieła pisane przez kobiety. Zapraszam zatem do przeczytania listy tytułów, obok których ja nie mogłam przejść obojętnie.
Maggie Shipstead – Wielki krąg
Wielki krąg opowiada o losach dwóch kobiet oddalonych od siebie o dziesiątki lat
i setki kilometrów. W 1914 roku ocalona z katastrofy morskiej Marian Graves wraz z bratem bliźniakiem trafiają pod opiekę wuja – niespełnionego artysty. Los dziewczyny wydaje się przesądzony aż do dnia, kiedy w miasteczku zjawia się małżeństwo pilotów. Ryk silników, błysk skrzydeł i świadomość, że za ich sprawą można dotrzeć aż za horyzont, na zawsze odmieniają jej życie. By wzbić się w przestworza, jest gotowa poświęcić nawet siebie i brata.
Sto lat później Hadley Baxter dostaje rolę Marian w filmie opowiadającym o jej tajemniczym zniknięciu wśród surowych lodów Antarktydy. Zachłyśnięta życiem i pogubiona w świecie Hollywood aktorka ma wreszcie szansę zerwać z wizerunkiem gwiazdki romantycznych produkcji i bohaterki towarzyskich skandali. Ma szansę przejąć ster swojego życia i, podobnie jak Marian, ograć los.
Martyna Bunda – Podwilcze
Nowa powieść Martyny Bundy, autorki bestsellerów Nieczułość i Kot niebieski ukaże się w marcu nakładem Wydawnictwa Literackiego. Podwilcze to intrygująca historia o odkrywaniu swojej tożsamości, pożądaniu i potrzebie piękna.
Kornelia wraz z matką wiodą skromne życie, w którym dyscyplina jest ważniejsza od czułości. Kiedy staje się pewne, że ojciec i mąż już nigdy do nich nie wróci, pocieszenie ma nieść przygarnięty pies. Sonia, bo takie imię dostaje suka, da im o wiele więcej, niż z początku mogłoby się wydawać. Dzięki niej Kornelia pozna Narcyzę – tajemniczą kobietę, z którą połączy ją silna więź.
Jaką cenę zapłaci Kornelia za obcowanie z kulturą, sztuką i kontrowersyjną Narcyzą jako przewodniczką? Co na to pruderyjne społeczeństwo? Czy poznanie zupełnie odmiennego świata wpłynie na przyszłość dziewczyny i pozwoli jej odnaleźć własną drogę? Co to znaczy dojrzeć? Kiedy zaczyna, a kiedy kończy się ten proces?
Natalia Szostak – Zguba
Wśród interesujących debiutów, które pojawią się w ofercie wydawniczej w marcu, zwróciłam uwagę na Zgubę Natalii Szostak. Książka jest nowym, silnym, a jednocześnie delikatnym głosem na polskiej scenie literackiej. Opowiada o matce piętnastoletniej Marianny, która wraca z emigracji zarobkowej, by odnaleźć córkę. Pomóc może jej teściowa, która przez ostatnie miesiące opiekowała się Marianną.
Ale co właściwie się stało? Kto stoi za zniknięciem? Może wszystko zaczęło się wtedy, gdy dziewczyna straciła głos?
Marta Barrio – Suche gałązki
Młoda kobieta nie posiada się ze szczęścia, kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie niebieskie kreski. Razem z mężem rozpoczyna snucie planów, przystosowują mieszkanie, zastanawiają się nad imieniem, wyobrażają sobie życie we troje. Pewnego poranka w drodze do pracy zdarza się wypadek: kiedy kobieta idzie przez park, zostaje zaatakowana przez psy, zanim właścicielka zdąży je powstrzymać. W szpitalu badania potwierdzają, że zdarzenie nie wpłynęło na ciążę. Jednak doświadczony lekarz widzi na USG coś, co powinno zostać wykryte znacznie wcześniej. Niedoszła matka zostaje zmuszona do aborcji. Tak rozpoczyna się przejmująca, wręcz naturalistyczna kronika cierpienia.
Virginia Feito – Pani March
Wydawnictwo Czarna Owca pod koniec miesiąca zaproponuje nam znakomity thriller psychologiczny z elementami czarnej komedii i satyry społecznej.
Akcja powieści rozgrywa się w środowisku elity towarzyskiej Nowego Jorku. Pani March to żona głośnego amerykańskiego pisarza Georgeʼa Marcha. Najnowsza powieść Georgeʼa robi furorę. Żona jest dumna ze swojego sławnego męża. Pewnego ranka właścicielka ulubionej cukierni sugeruje Pani March, że jest pierwowzorem literackim bohaterki ostatniej powieści Georgeʼa – odrażającej kobiety o imieniu Johanna.
Ta rzucona mimochodem uwaga powoduje, że pani March nabiera wobec męża coraz więcej podejrzeń… Szperając w jego gabinecie, znajduje wycinek prasowy o zaginionej kobiecie. Czy George miał coś wspólnego z jej zniknięciem? Zadręczając się, spędza samotne noce ze swoimi myślami. Na domiar złego w jej mieszkaniu pojawiają się karaluchy i słychać dziwne dźwięki. Narastający niepokój i zaciekła determinacja w odkrywaniu sekretów męża stopniowo zaczynają zagrażać całemu jej otoczeniu…
Steven Rowley – Redaktorka
W marcu ukaże się kolejna po znakomitym Gujciu książka Stevena Rowleya. Opowiada o mężczyźnie, który po latach niepowodzeń w końcu podpisuje umowę z nowojorskim wydawnictwem. Jego redaktorką zostaje była Pierwsza Dama z Białego Domu, Jacqueline Kennedy Onassis. Jackie (czy raczej pani Onassis) zakochuje się w autobiograficznej historii, w której autor przedstawia koleje losu swojej dysfunkcyjnej rodziny. Dzień premiery książki nieuchronnie się zbliża, lecz opowieść jest wciąż niedokończona – mężczyzna boi się ostatecznej konfrontacji z najbliższymi, co jest potrzebne do napisania autentycznego finału.
Jackie staje jednak na wysokości zadania i skłania go do powrotu do domu. Gdy na jaw zaczynają wychodzić kolejne sekrety, mężczyzna zdaje sobie sprawę, że plany jego redaktorki bynajmniej nie ograniczają się do samej książki. Co wymyśliła dla niego pani Onassis? I jaką tajemnicę kryje matka głównego bohatera?
Oparta na nieznanym epizodzie z życia najsłynniejszej kobiety Ameryki, opowieść Stevena Rowleya doskonale łączy fakty z literacką fikcją.
Xiran Jay Zhao – Żelazna wdowa
Powieść Żelazna Wdowa to młodzieżowa książka obdarzona licznymi zwrotami akcji. Główną bohaterką, która staje się tytułową wdową, jest młoda Zetian. Dziewczyna ma zaledwie osiemnaście lat, ale jej życie od dawna naznaczone jest wieloma przeciwnościami losu. Bohaterka jest nisko urodzoną wieśniaczką. Takie osoby skazane są na biedę i poddaństwo. Dziewczyny mogą jednak odmienić losy swoich rodzin poprzez zgłoszenie się do roli konkubiny-pilotki. Żelazna Wdowa jednak dotyczy historii przewrócenia starego porządku. Piloci Poczwarek, czyli olbrzymich, zmiennokształtnych machin wojennych – mechów – są złączeni z maszynami nie tylko fizycznie. Zadaniem konkubiny-pilotki jest wsparcie kierującego mężczyzny. Zazwyczaj jednak wiąże się to z absolutnym wyczerpaniem dziewczyny. Siostra Zetian zginęła jednak w inny sposób, i dziewczyna chce ją pomścić. Żelazna Wdowa rozpoczyna się więc od nakreślenia samobójczej misji osiemnastoletniej bohaterki…
Książka Żelazna Wdowa to fantasy YA z elementami sci-fi. Każda osoba, która uwielbia niesamowite zwroty akcji, elektryzujących bohaterów i dynamicznie opisaną walkę na śmierć i życie, z pewnością zanurzy się w tej powieści po uszy. Spodoba się też każdej osobie uwielbiającej azjatyckie klimaty i dynamiczne opisy walki, która nie jest jednowymiarowa.
Stanisław Krzemiński – Ucieczka
Ucieczka to pierwsza część sagi Od Wschodu do Zachodu. W kolejnych tomach poznamy zagmatwane losy siedmiu pokoleń rodziny, w której to kobiety decydowały o jej trwaniu. Początek opowieści sięga roku 1857: szesnastoletnia Emilia Rossnowska kończy najlepszą pensję w Płocku i na balu debiutantek przyciąga uwagę carskiego oficera, hrabiego Gołubojewa. Żeby nie dopuścić do uwiedzenia córki, zapobiegliwy ojciec wysyła ją do Paryża na nauki w renomowanym Instytucie Panien Polskich, który księżna Anna Czartoryska założyła w słynnym Hôtel Lambert.
Do stolicy Francji Emilia wyrusza pod opieką przyjaciółki domu – niezależnej i wyzwolonej aktorki i śpiewaczki, Luizy Boretti. Ich droga wiedzie przez Bydgoszcz, Berlin, Hamburg, Londyn i Hawr. Dla Emilii jest to prawdziwa szkoła życia. Młodziutka dziewczyna zderza się z historią i wielką polityką. Przekonuje się też, że kobieta nie musi żyć w cieniu mężczyzny – może mieć własne zdanie, samodzielnie kształtować swoją przyszłość, a także brać czynny udział w działaniach politycznych. Jak to wpłynie na dalszą edukację Emilii? I jak potoczą się jej losy we francuskiej metropolii, do której wyrusza również rosyjski hrabia?
Lucy Score – To, co zostaje w nas na zawsze
Wśród lżejszych w odbiorze książek zwróciłam uwagę na propozycję Wydawnictwa Media Rodzina, pt.: To, co zostaje w nas na zawsze. Jej bohaterami są Knox i Naomi. Knox jest samotnikiem, który nie toleruje dram, zwłaszcza gdy przybierają postać niedoszłej panny młodej, która uciekła sprzed ołtarza.
Naomi znalazła się w jego orbicie nie tylko dlatego, że uciekła ze ślubnego kobierca. Chciała pomóc dawno niewidzianej siostrze bliźniaczce. Tak znalazła się w Knockemout – przaśnym, prowincjonalnym miasteczku w Wirginii. Na nieszczęście dla Naomi jej nieprzystosowana społecznie siostra nie zmieniła się ani na jotę. Przywłaszczywszy sobie samochód bliźniaczki, Tina zostawia jej niespodziankę – siostrzenicę, o której istnieniu Naomi nie miała bladego pojęcia. Utknęła zatem na dobre w nieznanym mieście bez samochodu, pracy, planu i domu, za to z dojrzałą jedenastolatką pod swoją opieką.
Knox ma swoje powody, dla których unika komplikacji. Skoro jednak życie Naomi zawaliło się na jego oczach, decyduje się w drodze wyjątku pomóc jej wyjść z opresji. Przekonajcie się, co z tego wyniknie.
Izabela Janiszewska – Ludzie z mgły
W marcu Izabela Janiszewska znów wciągnie czytelnika w głąb przyprawiającej o dreszcze intryg. Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach. Potęguje go świadomość, że nie jest pierwszą nastolatką, która weszła w unoszącą się nad łąkami biel i przepadła bez śladu. Co stało się z dziewczyną? I czy wróci, skoro inni przed nią zaginęli bez wieści?
Niepokój narasta, gdy dwa miesiące później z mlecznych oparów wyłania się mężczyzna. Nie wie, kim jest, skąd się tam wziął ani dlaczego ma przy sobie naszyjnik Alicji.
Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw, lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów. Czy odważą się wkroczyć we mgłę, gdzie zaczyna się tajemnica dusząca mieszkańców podlaskich Sinic? I czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt wstrząsająca?
Przeczytaj naszą recenzję poprzedniej książki Stevena Rowleya Gujcio!