Od czego zacząć czytać klasyki literatury? Sama rozpoczęłam przygodę z tym gatunkiem stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko się w nich zakochałam. Oto kilka książek, które wprowadziły mnie w ten świat. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu.
Czym jest klasyka literatury?
Klasyki to książki, które mimo upływu czasu mają uniwersalne przesłanie. Cechuje je ponadczasowość, dlatego warto znać choć kilka z nich. Często są postrzegane jako trudne do zrozumienia. To prawda, że część z nich wymaga głębszej analizy, ale nie zawsze tak jest. Poniżej zamieściłam kilka książek, od których warto zacząć czytanie klasyki literatury.
1. Małe kobietki Louisa May Alcott
Powieść idealna dla nowicjuszy w czytaniu klasyki literatury światowej. Głównym tematem książki jest codzienne życie sióstr March – Jo, Amy, Meg i Beth, które wychowywały się w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Ameryce Północnej. Wraz z rozwojem powieści można dostrzec, jak główne bohaterki dojrzewały i zmieniały się. Tytułowe małe kobietki każdego dnia starały się rozwijać i stawać lepszymi osobami. Jo spełniała swoje ambicje literackie, w czym wspierała ją rodzina oraz jej przyjaciel Laurie. Rozdziały opisujące perypetie sióstr są krótkie i łatwe do zrozumienia, dzięki czemu niemożliwe wręcz jest zgubienie wątku. Lektura ta na pewno nie zniechęci Was do innych klasyków.
2. Duma i uprzedzenie, Jane Austen
Duma i uprzedzenie to jedna z najbardziej znanych książek Jane Austen. Przyjemna i pełna humoru komedia szybko przekona Was, że klasyka literatury nie jest taka straszna, jak niektórzy mogą uważać. Główną bohaterką jest Elizabeth Bennet, a powieść skupia się na jej relacjach z siostrami, rodziną i tajemniczym panem Darcym. Niektórzy twierdzą, że w powieści tej, jako jednej z pierwszych, pojawia się motyw „enemies to lovers”. Jest to dobry wybór dla osób lubiących lekkie romanse osadzone w XIX wieku.
3. Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
Na pewno większość z Was czytała Kamienie na szaniec jako lekturę szkolną. Muszę wspomnieć o tej książce, ponieważ w poruszający sposób opowiada o młodych członkach Szarych Szeregów. Nie dość, że Aleksander Kamiński przybliża nam realia życia w czasie okupacji, to opisuje też życie młodzieży walczącej o przyszłość następnych pokoleń. Alek, Zośka, Rudy oraz wiele innych nastolatków musieli spędzić młodość broniąc wolności i niepodległości kraju. Jeśli ktoś z Was był zniechęcony tym, że musi przeczytać Kamienie na szaniec do szkoły, to szczerze polecam sięgnąć po nią w wolnym czasie. Wzrusza, edukuje i wciąga, czyli zawiera wszystko, co powinna mieć dobra książka.
4. Dziennik Anne Frank
Czwarta pozycja, jak i trzecia może zaliczać się do literatury wojennej. Książka ta to, jak podpowiada tytuł, dziennik. Napisany został przez młodą żydówkę, która, żeby przeżyć w czasie okupacji, musiała wraz z rodziną pozostać w ukryciu. Dziewczyna opisała jak wyglądało codzienne życie z rodziną jej i van Daanów w kryjówce w Amsterdamie, kiedy bezustanie zagrażało im to, iż zostaną znalezieni przez nazistów. Dzięki Dziennikowi Anne Frank zrozumiałam, że mimo okrutnych czasów ona oraz wiele innych osób musiało dalej zajmować przyziemnymi rzeczami, choć świadomość zagrożenia nigdy ich nie opuszczała.
5. Wielki Gatsby F. Scott Fitzgerald
Wielki Gatsby to krótka, dająca do myślenia książka. Porusza tematy dotyczące klas społecznych, miłości oraz moralności. Gatsbiemu majątek i sława potrzebne były tylko po to, by poczuć się godnym miłości Daisy Buchanan. Choć dziewczyna nadal żywiła uczucia do chłopaka poznanego wiele lat wcześniej, do końca nie było jasne czy zostawi dla niego swoje wygodne życie. W książce można zobaczyć też, jak w latach dwudziestych postrzegane były kobiety. Fragment, który zapadł mi w pamięć to wypowiedź Daisy Buchanan. Co ciekawe, te same słowa wypowiedziała Zelda Fitzgerald po narodzinach córki.
To dobrze – powiedziałam – cieszę się, że to dziewczynka. I mam nadzieję, że będzie głupia – to najlepsza rzecz dla kobiety na tym świecie, być pięknym głuptaskiem.
6. Portret Doriana Greya, Oscar Wilde
Tę powieść Oscara Wilde’a przeczytałam niedawno i od razu się w niej zakochałam. Książka oparta jest na metaforze — portret odzwierciedla prawdziwą naturę głównego bohatera, stan jego ducha i moralność. Dorian Grey zakochał się w swym pięknie, a powierzchowność i przeświadczenie o braku konsekwencji dla swoich czynów sprowadziła go na złą ścieżkę. Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, której już sama przedmowa skradła moje serce. Lektura jest krótka, a dzięki temu, że jest niesamowicie interesująca, bardzo szybko się ją czyta.
7. Dziwne losy Jane Eyre, Charlotte Brontë
Dziwne losy Jane Eyre jest jednym z moich ulubionych klasyków. To gotycka powieść o życiu młodej dziewczyny, która mimo swojego wieku, wiele już przeszła. Na pewno spodoba się Wam jeśli lubicie romanse z nieprzewidywalnym zwrotem akcji. Do samego końca siedziałam jak na szpilkach. Powieść wciąga już od pierwszej strony, a podróż, w jaką Was zabierze, jest warta czasu poświęconego na czytanie.
8. Szklany klosz, Sylvia Plath
Powieść o młodej i utalentowanej Esther, która, chcąc spełnić swoje marzenia, wyjechała do Nowego Jorku. Miasto nie okazało się być tak łaskawe, jak liczyła na to główna bohaterka. Esther, która nie potrafiła odnaleźć się w metropolii, czuła jakby była zamknięta w szklanym kloszu — samotna i niezauważalna. Książka porusza temat chorób psychicznych oraz realiów życia kobiet w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że Szklany klosz powinien przeczytać każdy. Jest to według mnie jeden z najlepszych klasyków literatury.
9. Zbrodnia i Kara Fiodor Dostojewski
Na pewno znacie tę powieść Dostojewskiego, a część z Was omawiała ją w szkole. Ja zapoznałam się z nią właśnie dlatego, że była jedną z lektur szkolnych. Główny bohater — Rodion Raskolnikow — popełnił zbrodnię i musiał żyć z konsekwencjami swojego czynu. Największą karą nie był wyrok sądu, a to jak pogarszał się jego stan psychiczny. Wciąż nawiedzały go koszmary, miewał omamy i nieustannie obawiał się, że ktoś go nakryje. Czy główny bohater zrozumiał popełnione błędy? Jeśli jesteście ciekawi jak potoczyły się losy młodego Rodiona koniecznie sięgnijcie po tę powieść.
10. Iliada Homer
Ostatnia pozycja jest dla osób chcących zagłębić się również w mitologię grecką. Każdy o Iliadzie słyszał, lecz nie każdy ją czytał. Sposób, w jaki jest napisana, może sprawiać kłopot ze zrozumieniem, ale naprawdę warto po nią sięgnąć. Iliada opowiada o ostatnim roku wojny trojańskiej oraz konflikcie Agamemnona z Achillesem. Część eposu poświęcona jest opisowi przyjaźni Patroklosa i Achillesa, relacja ta była tak głęboka i pełna miłości, że dla niej samej warto przeczytać ten utwór. Jakie były przyczyny konfliktu? Czy tragiczne jego skutki były warte uporu obu stron?
Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z tymi klasykami, koniecznie to zróbcie. Mam nadzieję, że polubicie je tak bardzo jak ja.
Przeczytajcie też wpis o książkach w klimacie Bridgertonów.