Odkryjmy tajemnice kosmosu, czyli „Zimne światło gwiazd” Bartka Biedrzyckiego

Zimne światło gwiazd to historia o podróżach w kosmos. O tym, jak ludzie odkrywają nieskończony byt, który inspiruje naukowców do badań, gdyż chcą poznać tajemnice kryjące się w niezbadanej jeszcze galaktyce.

Zimna jak światło gwiazd

Bartek Biedrzycki stworzył historię, można powiedzieć, poruszającą się w ruchu jednostajnym. Nie ma w niej porywających momentów czy nudnych rozdziałów, które się niemiłosiernie ciągną. W fabule nie znajdziecie namiętnego romansu bądź mrożącego krew w żyłach potwora. Tylko kosmos.

Bohaterowie są normalni. Nie są wyidealizowani ani też nudni. Prowadzą życie zwykłych szarych ludzi, którzy czasami latają w przestrzeń kosmiczną.

Chodź, podbij ze mną kosmos

Autor przedstawia podróże w kosmos jako coś przełomowego. Przy każdej z wypraw bohaterom towarzyszą różne emocje – ekscytacja, duma, strach. Bartek Biedrzycki sam w notce od autora wspomina, że chciałby, aby eksploracja wszechświata w dzisiejszych czasach nadal była czymś niezwykłym. Zimne światło gwiazd pokazuje, z czym wiązały się początek prób podboju galaktyki – kolejne ulepszone rakiety, pierwsze zwycięstwa czy śmierci.

Każdy z wątków jest interesujący, jednak najbardziej zachwycił mnie pierwszy opowiadający o niemieckim oficerze Thomasie, który w 1940 roku decyduje się na to, aby być pierwszym człowiekiem w kosmosie. Jego historia jest najciekawsza, jednak inne nie pozostają daleko w tyle. Niestety, żołnierz nie przeżył pierwszego lotu, ale autor zakończył jego wątek w genialny sposób.

Każdy z bohaterów inaczej odczuwa kosmos. Postacie czują jego potęgę  i nachodzą ich ciekawe przemyślenia, które mogą zmienić historię.

Dodatki

Książkę urozmaicają wstawki z gazet. Dzięki nim możemy wczuć się nie tylko w bohaterów, ale i cywilów. Świetne są również ilustracje oddające klimat książki.

zimne światło gwiazd
Ilustracja z książki Zimne światło gwiazd

Ilustracje przedstawiające Europę są genialne. Dawno nie spotkałam się z pozycją, która jest tak urozmaicona graficznie jak Zimne światło gwiazd. Widać, że zarówno autor, jak i wydawnictwo włożyli dużo pracy w wydanie tej powieści.

[penci_review]


Czy naprawdę patrząc na ten sam księżyc, wszyscy widzimy to samo? – recenzja Wszyscy patrzymy na ten sam księżyc.

Dziękuję Wydawnictwu IX za udostępnienie egzemplarza.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

.

Rankingi

Antagoniści Marvel i DC Comics – najlepsi z najgorszych

Marvel i DC Comics od zarania dziejów (a przynajmniej od cyklicznych docinek Stana Lee w stronę konkurencji) rywalizują między sobą na rynku komiksowym i...

Polecane

Bezmatek Mira Marcinów – jedna z najlepszych książek roku 2020

Bezmatek autorstwa Miry Marcinów to książka, którą czyta się w jeden wieczór, a która odbija się czkawką przez kolejne miesiące. Wraca do człowieka dojmującym...

„Przeznaczenie: Saga Winx” – nowe spojrzenie na kultową animację

Właściwie większość mojego dzieciństwa spędziłam oglądając Klub Winx. Dlatego też, gdy usłyszałam o produkcji nowej wersji od Netfliksa, niezmiernie się ucieszyłam. Wręcz nie mogłam...

Harry Potter z własnym serialem? HBO Max pracuje nad produkcją

Harry Potter, uwielbiana przez miłośników magii na całym świecie seria książek młodzieżowych – a także cykl filmów – może wreszcie otrzymać serial.Harry Potter z...