Strona głównaRecenzje książek i komiksówLiteratura młodzieżowa„Ostatnia prawdziwa singielka” – tradycyjna chińska rodzina przedstawiona w zabawny sposób

„Ostatnia prawdziwa singielka” – tradycyjna chińska rodzina przedstawiona w zabawny sposób

Poznajcie historię o tym, jak łamać tradycje rodzinne, przeciwstawić się systemowi i dobrze się przy tym bawić! Lauren Ho w swojej debiutanckiej książce Ostatnia prawdziwa singielka zabierze was w podróż po pięknej Azji!

W tradycyjnej chińskiej rodzinie ciężko jest być singielką. Matki wręcz zmuszają swoje córki do zamążpójścia, a i przyszły mąż musi spełniać ich standardy. Im bogatszy, tym lepiej.
Rodzicielki młodych Chinek potrafią posuwać się do szantażu i gróźb, byle dzieci zapewniły im dobrą starość i wnuki. W takiej rodzinie żyje Andrea – trzydziestoletnia kobieta sukcesu, prawniczka w dobrze prosperującej kancelarii. Jest szczęśliwa, mieszka w wielkim apartamencie, ma wspaniałych przyjaciół i niczego jej nie brakuje. Mąż nie jest jej do niczego potrzebny. Mimo to rodzina suszy jej głowę, by znalazła „tego jedynego”, inaczej ciotka nie uwzględni jej w testamencie. Jednak poznanie mężczyzny, który będzie Andrei odpowiadał, nie jest takie proste, szczególnie gdy ktoś wywiera na niej ogromną presję.

W życiu kobiety pojawia się dwóch potencjalnych kandydatów na męża. Jednym z nich jest Suresh – współpracownik i konkurent Andrei w drodze do awansu. Jego pasją jest tworzenie komiksów i przygotowania do ślubu, który bardzo chciałby ukryć przed swoim szefem. Poznajemy również Erica – mężczyznę, który z pewnością spełniłby wymagania rodziny Tang. Przystojny, bogaty przedsiębiorca. Kiedy Andrea postanawia dać mu szansę, Suresh pokazuje swą milszą, bardziej przyjazną stronę.

Azja w komediowym wydaniu

Ostatnia prawdziwa singielka to pełne śmiechu kompendium wiedzy o Azji. W trakcie lektury poznajemy Singapur, tradycje chińskich rodzin i razem z Andreą zmagamy się z problemem znalezienia męża idealnego.

Powieść zabiera nas do świata bajecznie bogatych Azjatów, a cała historia opowiedziana jest w formie pamiętnika głównej bohaterki. Andrea tłumaczy nam, jak wygląda życie w Singapurze, opowiada o wspaniałej architekturze, faunie i florze. Poznajemy tradycyjne dania i dowiadujemy się, czym jest hong bao.

Książka dostarcza nam wiele śmiechu i radości. To świetna rozrywka dla fanów komedii i kultury Dalekiego Wschodu. Język Ostatniej prawdziwej singielki jest prosty i przyjemny. Dzięki czemu odnosimy wrażenie, że wręcz płyniemy przez fabułę, nie zauważając, kiedy książka dobiega końca. Opisy, jakie serwuje nam Lauren Ho, nie wydają się wymuszone i są na tyle dokładne, że łatwo jest wyobrazić sobie daną sytuację i miejsce.

– Bo ja też coś do ciebie czuję – odparłam, rumieniąc się. Zabawne, jak najprostsze słowa stają się trudne, kiedy się boisz, że zostaniesz odrzucona.

Rodzina Tang szasta pieniędzmi na prawo i lewo, od liczby drogich marek odzieżowych może rozboleć głowa. Od Andrei wymaga się zamążpójścia za kogoś bogatego i powiększenia w ten sposób fortuny rodu. Z historii jej oraz członków rodziny możemy wywnioskować, że Tangowie w swoich groźbach i szantażach potrafią być naprawdę brutalni. Lauren Ho pokazuje nam ciemną stronę tradycji i ukazuje Singapur w krzywym zwierciadle.

Relacje Andrei z rodziną przedstawiają się bardzo różnie. Jej najlepsza przyjaciółka jest jednocześnie jej kuzynką, jedna z ciotek grozi jej wydziedziczeniem, a matka naciska na ślub, argumentując swoje stanowisko „sflaczałym kanałem rodnym” córki. O reszcie rodu niewiele wiadomo, a sama bohaterka jedynie wspomina o drugiej kuzynce – zadeklarowanej lesbijce, która zdecydowała się na ślub z mężczyzną.

Ostatnia prawdziwa singielka zabiera nas we wspaniałą podróż po Singapurze i opowiada wspaniałą historię tradycyjnych Chińczyków w zabawny i groteskowy sposób. Z twórczością Lauren Ho na pewno nie będziecie się nudzić!


Jeśli jesteście ciekawi innych książek związanych z kulturą Azji, zapraszam do naszej recenzji Almond!

Polecane recenzje

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...
Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Bohaterowie
10
Fabuła
9
Klimat
8
Język
10
Poznajcie historię o tym, jak łamać tradycje rodzinne, przeciwstawić się systemowi i dobrze się przy tym bawić! Lauren Ho w swojej debiutanckiej książce Ostatnia prawdziwa singielka zabierze was w podróż po pięknej Azji!W tradycyjnej chińskiej rodzinie ciężko jest być singielką. Matki wręcz zmuszają swoje...„Ostatnia prawdziwa singielka” – tradycyjna chińska rodzina przedstawiona w zabawny sposób