Między ludźmi a smokami
Fabuła powieści Płoń została poprowadzona dwutorowo. W pierwszej kolejności spotykamy nastoletnią Sarah i jej ojca, którzy mają kłopoty finansowe, dlatego zatrudniają na swojej farmie smoka, by pomógł im oczyścić pola. W takich okolicznościach poznają Kazimira, który, jako przedstawiciel niebieskiej rasy smoków, jest uczonym i wydaje się, że zna on głębokie tajemnice związane z pewną przepowiednią. Zgodnie z pradawnymi słowami kruchy rozejm między ludźmi a smokami ma się wkrótce skończyć, a rozpoczęta wojna doprowadzi do zniszczenia całego świata. Osobą, która może zapobiec konfliktowi, jest Sarah.
Inną wizję świata ma Malcolm, który wyruszył w długą podróż, by zabić Sarah. Nastolatek jest członkiem sekty Wierzących, a jego krokami kieruje Bogini. Chłopak od najmłodszych lat jest przygotowywany do misji. Nauczono go nie zwracać na siebie uwagi, walczyć i zabijać. Jednocześnie wmówiono mu, że nie dojdzie do wybuchu wojny między ludźmi a smokami, kiedy Sarah zginie. Świat ocaleje. Jego śladami podążają agenci tajnych służb, by go powstrzymać. Na swojej drodze spotyka również Nelsona i okazuje się, że między chłopakami rodzi się uczucie.
Wszyscy bohaterowie w kulminacyjnym momencie spotykają się na farmie Sarah i jej ojca. W wyniku chaotycznej walki, szeregu kłamstw i nieporozumień oraz działania świętej smoczej relikwii bohaterowie przenoszą się do innego wymiaru, a więc alternatywnej rzeczywistości. W tym nowym świecie ludzie nie znają smoków, dlatego pojawienie się jednego wywołuje panikę. Uzasadnioną zresztą, bo smoczyca, która przeniosła się z poprzedniego wymiaru razem z pozostałymi bohaterami, ma zamiar zniszczyć świat. Przepowiednia zaczyna się spełniać.
Ukryte znaczenia
Płoń Patricka Nessa jest opowieścią wielotematyczną. Przede wszystkim pokazuje zgubne skutki fanatyzmu. Malcolm jest osobą, która ślepo wierzy w wizję świata przedstawioną mu przez współwyznawców. Jest w stanie zrobić wszystko, by wypełnić zadanie, jakie mu wyznaczono. Nie stara się jednak zweryfikować, czy służy słusznej sprawie. Kiedy spotyka Nelsona, odkrywa prawdziwą miłość. To uczucie sprawia, że jego wizja świata zaczyna się zmieniać. Dostrzega, że jego postępowanie w oczach ukochanego jest złe i niebezpieczne. A kiedy przekonuje się, że całe życie był okłamywany, postanawia zawalczyć o tę miłość i odkupić swoje winy.
Płoń w pewnym zakresie dotyka również kwestii rasizmu i brutalności policji wobec przedstawicieli innych narodów. Akcja dzieje się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a więc nie tak długo po zakończeniu II wojny światowej. Jednym z bohaterów jest japoński chłopiec, który budzi niczym nieuzasadnioną wrogość zastępcy szeryfa. Można ją tłumaczyć dopiero zakończonym konfliktem, jednak wydaje się, że prawdziwym powodem jest natura policjanta i jego nienawiść do obcych. Jego postać, a także postać smoczycy, budzi refleksje o pragnieniu władzy i jej nadużywaniu.
Płoń okiem amatorki
Dotychczas, kiedy wybierałam lektury dla siebie, raczej omijałam literaturę fantastyczną. Być może osoby, które dobrze znają ten gatunek, nie zgodzą się z moją opinią, jednak według mnie książka Patricka Nessa jest rewelacyjna. Czytałam ją z ogromną przyjemnością. Autor świetnie połączył wątki historyczne z fantastycznymi, by stworzyć spójny świat. Fabuła pozbawiona jest niedociągnięć czy nieścisłości. Prowadzenie akcji w równoległych rzeczywistościach również nie sprawiło mu problemów. Autor wielokrotnie zafundował mi niesamowite zwroty akcji, które wywracały obraz sytuacji do góry nogami, ale to tylko napędzało akcję i dostarczało wyjątkowych emocji. Podsumowując, bawiłam się świetnie przy tej lekturze i serdecznie ją polecam. Na pewno spojrzę na fantastykę przychylniejszym okiem.
Na naszym portalu mamy szeroki wybór recenzji książek z gatunku fantastyki. Przeczytaj o Królestwie Nikczemnych!