Strona głównaFilmPolski film w Cannes! - Jury festiwalu ogłosiło selekcję!

Polski film w Cannes! – Jury festiwalu ogłosiło selekcję!

Mimo że Festiwal Filmowy w Cannes nie odbędzie się w tym roku, jury postanowiło przedstawić listę wybranych fabuł, które miały szansę na zdobycie Złotej Palmy. Wśród wyróżnionych obrazów znalazł się polski film.

Festiwal w Cannes to prestiżowe wydarzenie związane z kinematografią, w którym główną, najważniejszą nagrodę stanowi Złota Palma. Dotychczas jedynie dwa polskie filmy otrzymały te wyróżnienie. Są to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz Pianista Romana Polańskiego.

Problemy i rekordy

Wybuch epidemii COVID-19 pokrzyżował plany wszystkim i zorganizowanie tak dużego wydarzenia jest na ten moment niemożliwe. Jury festiwalu zdecydowało się jednak ujawnić selekcję, a wśród 56 tytułów widnieje także polska produkcja Sweat.

W tej edycji zgłoszonych filmów było aż 2067 – to rekord, bo wcześniej nie udawało się przeskoczyć przez próg 2000 zgłoszeń. Jak widać, konkurencja była niemała. Wszystkie tytuły zostaną zaprezentowane w drugiej połowie roku na festiwalach w: Toronto, Deauville, San Sebastian, Pusan, Morelii, Angoulême, Nowym Jorku, Rzymie, Rio de Janeiro, Mar del Plata, Tokio oraz Bombaju.

Polski film w Cannes

Sweat to film, którego reżyserem jest Szwed Magnus von Horn (reżyser głośnej produkcji Intruz) – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Sweat przedstawia trzy dni z życia Sylwii Zając (Magdalena Koleśnik). Podziwianej przez tysiące osób i swoich współpracowników motywatorki fitness oraz influencerki, która coraz bardziej dostrzega swoją samotność.

https://www.instagram.com/p/CA-xFJZHljF/?utm_source=ig_web_copy_link

W obsadzie ról drugoplanowych znaleźli się Zbigniew Zamachowski, Julian Świeżewski oraz Aleksandra Konieczna.

Polski film w Cannes. A kiedy u nas?

Nie wiadomo jeszcze, kiedy film trafi do polskich kin.

Pełna lista filmów, które znalazły się w selekcji.


Źródło: www.festival-cannes.com, instagram.com

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.