Strona głównaLiteratura„Powiedz tak” – czyli jak uzyskać zieloną kartę w USA

„Powiedz tak” – czyli jak uzyskać zieloną kartę w USA [RECENZJA]

„Powiedz tak” – jak zdobyć zieloną kartę i nie być deportowanym do Peru? Sposoby Jimeny Ramos.

„Powiedz tak” to powieść wydawnictwa YaNa skierowana do młodszych odbiorców (15+). Czy jednak dorosłym przeczytanie jej przyniesie tyle samo radości, co młodszej grupie? Zdecydowanie TAK! Dlaczego?

„Powiedz tak” to powieść opowiedziana z perspektywy Jimeny Ramos, która dowiaduje się, że przebywa w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. Jej rodzice wybrali się do USA na wizie turystycznej i postanowili nigdy nie wracać do swojego rodzimego kraju. Perspektywa bycia deportowaną, braku dobrej pracy i niemożliwości pójścia na studia napędza Jimenę do zdobycia zielonej karty, a później obywatelstwa. Tylko to nie jest takie łatwe, jak się wydaje…

Powiedz tak
lubimyczytac.pl

Vitaly/randki i Jimena

Jimena za wszelką cenę chce wyjść za mąż, aby uzyskać zieloną kartę i móc bez obaw zostać w Stanach Zjednoczonych. Jednak prócz mniej poważnych związków nie ma doświadczenia miłosnego, a tym bardziej kandydata na męża, z którym musiałaby być co najmniej kilka lat. Umawia się więc na randki. Oczywiście z nieco starszymi facetami, którym musi kłamać nie tylko na temat swojego braku dokumentów, ale także wieku i edukacji.

Chociaż Jimena ma siedemnaście lat, niekiedy wydawała mi się zbyt dziecinna. A może po prostu była zbyt zdesperowana, by znaleźć nie tylko męża, ale i osobę, którą uda jej się pokochać? Jednak to nie wychodzi.

Więc na randki, dla bezpieczeństwa, chodzi z nią Vitaly – kolega, sąsiad, przyjaciel od dzieciństwa. Ciężko nazwać ich relację z początków książki. Chociaż znają się już dosyć długo, Vitaly nie wydaje się nią zainteresowany. Ona nim – przeciwnie. Nawet pyta się go, czy się z nią ożeni! Kilkukrotnie!

W końcu jednak Jimena odnajduje osobnika, który dla dobra sprawy, zupełnie za darmo, postanawia się z nią ożenić. A co najlepsze – lubi go i to bardzo. Może nie kocha, ale nie odrzuca takiej myśli, że może stać się to w przyszłości. Mimo że teraz kocha kogoś innego, kto po skończeniu szkoły ma wyjechać do Oxfordu.

Według mnie Blue, facet, który chciał się ożenić z Jimeną, pasuje bardziej na przyjaciela niż męża. Ale może to nic złego, jeśli ślub bierze się tylko dla zielonej karty, a nie dla miłości.

Zwrot akcji

Teraz zostaje pytanie – czy Jimena wybierze bezpieczną opcję i wyjdzie za Blue, który wprost mówi, że dla niej zaryzykuje, czy nastąpi zwrot akcji i będzie walczyć o uczucia do Vitaly’ego, który zamierza wyjechać jak najdalej od Stanów Zjednoczonych?

Podsumowanie

Ta książka jest jedną z moich ulubionych. Zdecydowanie dla młodszych czytelników, jak i starszych. Przeczytałam ją w dwa wieczory. Zdecydowanie polecam!


Przeczytaj także recenzję Ucieczki!

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Tytuł:
Powiedz tak
Autor:
Goldy Moldavsky
Wydawnictwo:
YaNa
Data wydania:
2024-03-13
Liczba stron:
380
Pierwsze wrażenie
9
Motywy
9
Bohaterowie
8
Fabuła
9
Zwrot akcji
9
Ogólne wrażenie
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

„Powiedz tak” to powieść wydawnictwa YaNa skierowana do młodszych odbiorców (15+). Czy jednak dorosłym przeczytanie jej przyniesie tyle samo radości, co młodszej grupie? Zdecydowanie TAK! Dlaczego?„Powiedz tak” to powieść opowiedziana z perspektywy Jimeny Ramos, która dowiaduje się, że przebywa w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. Jej rodzice...„Powiedz tak” – czyli jak uzyskać zieloną kartę w USA [RECENZJA]

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.