Strona głównaLiteratura„Psi park” – poruszająca powieść fińskiej pisarki Sofi Oksanen

„Psi park” – poruszająca powieść fińskiej pisarki Sofi Oksanen [ZAPOWIEDŹ]

23 marca 2022 roku ukazała się najnowsza powieść Sofi Oksanen pt. Psi park. To poruszająca opowieść o matkach surogatkach pochodzących z Ukrainy. Książka ukazuje kontrast pomiędzy dostatnim Zachodem Europy a wyniszczonym Wschodem. Jednocześnie skupia się na tym, jak bogaci ludzie bezlitośnie eksploatują biednych.

  • Tytuł: Psi park
  • Autor: Sofi Oksanen
  • Wydawnictwo: Znak Literanova
  • Tłumacz: Katarzyna Aniszewska
  • Data wydania: 23 marca 2022 r.

Fabuła

Psi park opowiada o Olence, która w Helsinkach przygląda się temu, jak bawi się jej dziecko wychowywane przez obcą rodzinę. Po chwili przysiada się do niej młoda kobieta, która znajduje się w podobnej sytuacji. Stopniowo poznajemy historie ich życia, trudną przeszłość i nędzne warunki, w jakich żyły na Ukrainie.

Głównym celem tej wciągającej i bolesnej opowieści jest ukazanie nierówności we współczesnym świecie. Najszczęśliwsze państwo świata – Finlandia – w którym nawet psy mają własne parki, leży tak blisko Ukrainy, w której ludzie muszą sprzedawać własne życie, by przetrwać.

Kilka słów o autorce

Sofi Oksanen
fot. materiały prasowe

Sofi Oksanen jest pisarką o fińsko-estońskich korzeniach, którą okrzyknięto literackim fenomenem pokolenia. Szturmem podbiła serca i umysły czytelników na całym świecie. Ponadto została wyróżniona licznymi i prestiżowymi nagrodami literackimi, do których zalicza się wyróżnienie „Finlandia” oraz Prix Femina.

W rozmowie z Patrycją Bukalską dla „Tygodnika Powszechnego” Sofi Oksanen mówi:

Było dla mnie frustrujące, że fińscy wydawcy nie poświęcali dużo uwagi Ukrainie. Nawet po 2014 roku, gdy spodziewałam się, że w księgarniach pojawi się dużo książek ukraińskich autorów. Tak się nie stało. Pomyślałam, że skoro tak, to może sama napiszę o Ukrainie 

Seria Kairos

Powieść w tłumaczeniu Katarzyny Aniszewskiej ukazała się w serii Kairos. W jej skład wchodzą książki przybliżające nam czasy, w których żyjemy. Niektóre z nich są ostrzeżeniem, a inne pokazują, jacy jesteśmy i dokąd zmierzamy. To powieści z różnych stron świata, pisane w różnych językach. Dzięki temu trafnie oddają polifoniczność rzeczywistości.

Zachęcające opinie recenzentów

Przedpremierowe opinie o książce Psi park jednoznacznie zachęcają do sięgnięcia po lekturę.

Sofi Oksanen mistrzowsko splata wątki. W tle mamy nielegalne operacje, handel komórkami jajowymi, walkę o władzę, przemoc oraz nadużycia. I ogromny ładunek emocji, którego nie da się rozbroić głębokim oddechem 

– Sylwia Chutnik

Przejmująca powieść o dziewczynie z Ukrainy, która na Zachodzie szuka ucieczki przed dawnym życiem – ale i tam dosięga ją przeszłość.

Le Figaro

Oksanen przeprowadza wiwisekcję najnowszej historii, wydobywając na światło dzienne najbardziej palące kwestie społeczne. 

– The Wall Street Journal

W tej misternej, wysmakowanej opowieści z suspensem Oksanen odmalowuje wstrząsający obraz postsowieckiej Ukrainy. 

– The Guardian

Literacka uczta dla wielbicieli powieści, w których atmosfera gęstnieje z każdą kolejną stroną.  

– Publishers Weekly


Poznaj literaturę ukraińską i przeczytaj nasze zestawienie popularnych ukraińskich pisarzy!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.