Strona głównaKsiążkiRacjonalne romanse Jane Austen – „Duma i uprzedzenie”

Racjonalne romanse Jane Austen – „Duma i uprzedzenie”

Duma i uprzedzenie to powieść, z której Jane Austen była naprawdę dumna, a której główna bohaterka – Elżbieta Bennet – była dla autorki niczym członek rodziny. Książka doczekała się wielu tłumaczeń, wydań i ekranizacji. Czy można powiedzieć o niej coś nowego? Zapewne nie będzie to łatwe, przyjrzyjmy się więc temu, co Autorka mówi w powieści o otaczającym ją świecie.

Historia doczekała się wielu tłumaczeń i wydań, ale w Polsce najbardziej rozpowszechnione jest to w wykonaniu Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i to właśnie z niego pochodzi kultowy już cytat:

Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony.

Ale czy na pewno? Czy mężczyzna tak bardzo odczuwał brak żony?

Co wolno mężczyźnie…

Powiedzmy sobie szczerze, w tamtych czasach kobiety i mężczyzn obowiązywały zupełnie inne normy społeczne – było to odczuwalne na każdym kroku. Mężczyzna mógł podróżować samotnie na dowolną odległość, mógł sam wybierać się w odwiedziny, choć tylko do ludzi, którym został wcześniej przedstawiony, mógł także sam przyjmować gości – choć akurat tutaj w oficjalnych sytuacjach, jak przyjęcia i bale, dobrze widzianym było, by gości witała także kobieta. Mogła to być matka, siostra, kuzynka… Ktoś, kto na tę okazję przyjmował rolę pani domu i mógł zaopiekować się innymi kobietami, gdy mężczyźni oddawali się rozrywkom we własnym gronie.

Samotnego mężczyznę otaczało grono służby: lokaje, kamerdynerzy, pokojówki, kucharze i… gospodyni, która w obliczu braku pani domu przejmowała zarządzanie gospodarstwem. Choć to i tak głównie sprowadzało się do zamawiania zaopatrzenia, tworzenia jadłospisów na co dzień i na przyjęcia oraz pilnowania pracy i dobrego prowadzenia się damskiej części służby.

…do tego kobieta potrzebuje… mężczyzny

Kobiety zaś nie powinny wychodzić z domu bez przyzwoitki. Elżbieta Bennet, gdy zachorowała jej siostra Jane, udała się do Netherfield Park sama, a były to ponad 3 mile. Nie ma się więc co dziwić, że zebrane w posiadłości towarzystwo było co najmniej zaskoczone, a panna Bingley wyraziła nawet swoje oburzenie – taki kawał sama, w dodatku pieszo? Było to niemal skandaliczne. Bez przyzwoitki kobieta nie mogła również przyjmować w domu kawalerów, mogło to powiem wpłynąć negatywnie na jej reputację. Nawet na przyjęciach czy balach kobiecie wolno było rozmawiać i tańczyć jedynie z mężczyznami, którzy zostali jej uprzednio przedstawieni.

Znamienna jest w Dumie i uprzedzeniu rozmowa państwa Bennetów o zbliżającym się przyjeździe nowych najemców Netherfield Park – pani Bennet namawia męża, by ten udał się z wizytą, aby ona z córkami mogły podczas balu zapoznać się z przyjezdnymi. Mogło to mieć wpływ na zamążpójście którejś z panien Bennet. A korzystne zamążpójście to stabilizacja, dobrobyt i byt zapewniony reszcie rodziny. Z tego wszystkiego wynika, że to głównie kobiecie zależało na znalezieniu partnera.

Bystre oko autorki

Jane Austen doskonale zdawała sobie sprawę z tych nierówności, nie opowiadała się jednak głośno za prawami kobiet. Opisywała świat, który widziała dookoła, nie szczędząc towarzystwu kpin, przytyków i surowej oceny. Dzięki jej bystremu oku i ciętemu językowi do dzisiaj możemy podziwiać sylwetki takich bohaterów, jak pani Bennet, lady Katarzyna czy pastor Collins.

Przeczytaj także: Racjonalne romanse Jane Austen – słowo od tłumaczki

Dominika Giżycka
Dominika Giżycka
mgr filologii polskiej, redaktorka, dziennikarka i przedsiębiorczyni, współautorka bookstagrama ksiazkibezlimitu
Tytuł:
Duma i uprzedzenie
Autor:
Jane Austen
Tłumacz:
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
24.08.2022
Liczba stron:
336
Fabuła
10
Bohaterowie
10
Styl i język
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Historia doczekała się wielu tłumaczeń i wydań, ale w Polsce najbardziej rozpowszechnione jest to w wykonaniu Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i to właśnie z niego pochodzi kultowy już cytat: Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony. Ale czy na pewno? Czy...Racjonalne romanse Jane Austen – „Duma i uprzedzenie”

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.