Strona głównaFilmRanking 20 filmów, które warto obejrzeć

Ranking 20 filmów, które warto obejrzeć

Chciałabym Wam przedstawić mój osobisty ranking dwudziestu filmów, które są warte obejrzenia. Brałam w nim pod uwagę różne gatunki i nie kierowałam się sympatią czy jej brakiem do danego twórcy czy tytułu. Nie ma tu też określonej chronologii, jednak wyróżniłam daty produkcji.

20. „Zabij mnie, glino” (1988) reż. J. Bromski

Niebezpieczny przestępca Jerzy Malik zostaje oszukany przez swoich wspólników i trafia do więzienia. Postanawia stamtąd uciec, co udaje mu się dzięki przebiegłości i sprytowi. Wkrótce zjawia się w domu swojej byłej żony, mając nadzieję, że ta pomoże mu się ukryć.

19. „Harry Potter i kamień filozoficzny” (2001) reż. Ch. Columbus

Harry Potter z pozoru w niczym nie wyróżnia się od swoich rówieśników. Od śmierci rodziców mieszka on u swoich krewnych, którzy nie traktują go najlepiej. Pewnej nocy w ich domu zjawia się biała sowa z tajemniczym listem do chłopca. Ten wkrótce dowiaduje się, że pochodzi z rodziny czarodziejów i właśnie ma odbyć naukę w nieznanej nikomu szkole o wdzięcznej nazwie Hogwart.

18. „Zmierzch” (2008) reż. C. Hardwicke

Isabella Swan po rozwodzie rodziców zamieszkuje z ojcem, szeryfem małego miasteczka. Wkrótce zaczyna uczęszczać tam do szkoły i poznaje skrytego w sobie Edwarda Cullena. Zakochuje się w nim, nie mając pojęcia, że jej ukochany należy do wampirzego klanu.

17. „Seksmisja” (1983) reż. J. Machulski

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat bez mężczyzn? No właśnie. Albert Starski i Maksymilian Paradys w sierpniu 1991 r. ochoczo zgłaszają się do eksperymentu – trzyletniej hibernacji. Gdy zostają z niej wybudzeni, dowiadują się, że świat, który znali, nie istnieje, zaś oni są jedynymi mężczyznami.

16. „Kiler” (1997) reż. J. Machulski

Niefortunna pomyłka sprawia, że niewinny warszawski taksówkarz Jerzy Kiler zostaje wzięty za płatnego zabójcę poszukiwanego przez policję. Wszelkie próby jej wyjaśnienia idą na marne i tym sposobem nasz bohater trafia do więzienia.

15. „Ania z Zielonego Wzgórza” (1985) reż. K. Sullivan

Główną bohaterką filmu jest jedenastoletnia Ania Shirley, której cechami charakterystycznymi są piegi, rude włosy i cięty język. Jej rodzice zmarli na febrę, gdy dziewczynka pojawiła się na świecie. Całe życie spędzała w przytułkach dla sierot. Wkrótce jej los się odmienia, gdy przypadkiem trafia do domu rodzeństwa Mateusza i Maryli Cuthbertów mieszających na Zielonym Wzgórzu. Od tej pory to miejsce jest jej domem, a rodzeństwo w statecznym wieku rodziną.

14. „U Pana Boga za piecem” (1998) reż. J. Bromski

Niewielka podlaska miejscowość Królowy Most nie wyróżnia się niczym szczególnym, więc na co dzień panują tu spokój i cisza. Wszystko zmienia się pewnego dnia, gdy na drodze prowadzącej do miasteczka bandyci rabują autokar przewożący białoruskich handlarzy. Wśród nich jest młoda kobieta Marusia, która została pozbawiona ostatnich pieniędzy. Nie wiedząc, co robić, zwraca się z prośbą o pomoc do miejscowego proboszcza.

13. „Kogel mogel” (1988) reż. R. Załuski

Pochodząca ze wsi Grabowo prosta dziewczyna Katarzyna Solska właśnie zdaje egzamin umożliwiający jej dostanie się na wymarzone studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W wyniku drobnego nieporozumienia przekonana jest, że się nie dostała i wraca w rodzinne strony. Tuż po przyjeździe do domu Kasia dowiaduje się, że trwają przygotowania do jej ślubu z najbogatszym kawalerem – Staszkiem Kolasą. Rodzice wbrew jej woli chcą ją za niego wydać.

12. „Show” (2003) reż. M. Ślesicki

Dziesięć osób zostaje wybranych na castingu do udziału w reality show na jednej z mazurskich wysp. Początkowo zabawa zaczyna się jak w każdym programie tego typu, ale wkrótce wszystko się zmienia. Gdy jeden z wyspiarzy ginie, pozostała ósemka oskarża o jego śmierć innego uczestnika programu. Ten, mimo że nieraz siedział w więzieniu, tym razem postanawia udowodnić, że jest niewinny i znaleźć prawdziwego zabójcę.

11. „Od zmierzchu do świtu” (1996) reż. R. Rodriquez

Richie i Seth Gecko są braćmi, którzy trafili do więzienia za dokonanie serii zabójstw. Udaje im się stamtąd uciec i postanawiają przedostać się do Meksyku.

10. „Uprowadzenie Agaty” (1993) reż. M. Piwowski

Córka wpływowego polityka zakochuje się z wzajemnością w starszym o kilka lat Cyganie, który właśnie uciekł z więzienia. Rodzice nastolatki robią wszystko, by rozdzielić zakochanych.

09. „Wirus” (1996) reż. J. Kidawa-Błoński

Główny bohater, który jest informatykiem, zostaje oskarżony o wprowadzenie wirusów do systemów komputerowych w różnych instytucjach publicznych w całym kraju. Mężczyzna postanawia udowodnić swoją niewinność i znaleźć sprawcę całego zamieszania.

08. „Ranczo Wilkowyje” (2007) reż. W. Adamczyk

Fabularna wersja serialu komediowego “Ranczo”, którego akcja rozgrywa się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje. Życie płynie tu bardzo spokojnie do czasu, gdy ze Stanów przylatuje Louis, który okazuje się mężem Lucy. Postanawia on podstępem odzyskać żonę i namówić na powrót do Ameryki.

07. „Ostatnia misja” (1999) reż. W. Wójcik

Płatny zabójca Andre Kostynowicz dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i zostało mu niewiele czasu. Postanawia odnaleźć swoją już dorosłą córkę Monikę.

06. „Jack Strong” (2014) reż. W. Pasikowski

Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego Ryszard Kukliński w tajemnicy przed dowództwem nawiązuje współpracę z amerykańskim wywiadem.

05. „Ambassada” (2013) reż. J. Machulski

Młode małżeństwo Melania i Przemysław Reiterowie przenoszą się z bieszczadzkiej głuszy do stolicy. Na miejscu zostają poproszeni przez krewnego o zaopiekowanie się jego eleganckim apartamentem. Wkrótce odkrywają oni, że gdy tylko zegar wskazuje północ, piętro niżej dzieją się niezwykłe rzeczy.

04. „Chłopaki nie płaczą” (2000) reż. O. Lubaszenko

Skrzypek Kuba Brenner przez przypadek zostaje wplątany w sam środek gangsterskich porachunków. W wyniku tego dochodzi do wielu zabawnych nieporozumień.

03. „Sara” (1997) reż. M. Ślesicki

Szesnastoletnia Sara jest córką szefa mafii. Ojciec obawiając się o jej bezpieczeństwo, postanawia znaleźć dla niej ochroniarza. Jego wybór pada na byłego komandosa sił specjalnych Leona, którego opuściła żona z dziećmi. Mężczyzna lubi zajrzeć do kieliszka i początkowo niechętnie przystaje na propozycję gangstera, ale z czasem wszystko się zmienia.

02. „Przypadek” (realizacja 1981 r., premiera kinowa 1987 r.) reż. K. Kieślowski

Kilka różnych historii, ale ten sam bohater. Student medycyny Witek próbuje wsiąść do odjeżdżającego pociągu. Co by było, gdyby jednak nie zdążył?

01. „Kroll” (1991) reż. W. Pasikowski

Odbywający zasadniczą służbę wojskową Marcin Kroll dowiaduje się, że jego żona i najlepszy przyjaciel mają romans. W tym samym czasie jeden z żołnierzy odbiera sobie życie. Kroll postanawia zemścić się na kochankach i dezerteruje z jednostki. W ślad za nim ruszają kapral Wiaderny i porucznik Arek.

Czy widzieliście którykolwiek film z listy? A może udało Wam się obejrzeć wszystkie? Które wywarły na Was największe wrażenie? Jakie obudziły w Was emocje? Zostawcie opinię w komentarzu!


To był ranking 20 filmów, które warto obejrzeć. Zobacz także: Ranking TOP 10 seriali na podstawie książek.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.