Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horrorRecenzja książki „Five Broken Blades. Pięć pękniętych ostrzy"

Recenzja książki „Five Broken Blades. Pięć pękniętych ostrzy”

Nowa książka Corland to niezwykłe połączenie motywów znanych i lubianych oraz niespodziewanych zwrotów akcji.

Fantasy, romans i intryga w pięknym wydaniu

Five Broken Blades to druga, po Przygodach Aminy al Sirafi, książka z barwionymi brzegami na mojej półce. Dodatkowe punkty zyskuje za twardą oprawę, dołączoną mapkę i piękną wyklejkę. Czy książka równie mocno wyróżnia się zawartością? Z całą pewnością mamy do czynienia z wyjątkową narracją. Sześć różnych punktów widzenia sprawnie przeplata się w czasie akcji, nie pozwalając czytelnikowi na nudę. Fabuła zbudowana jest wokół całkiem ciekawego zamysłu: pięciu zawodowych kłamców i morderców łączy siły w zamachu na życie okrutnego króla-boga. Każda z postaci wyróżnia się historią i motywami. Całość okraszona jest azjatyckim klimatem brutalnego świata.

Narracja ma swoje zalety i wady

Dzięki licznym bohaterom, co prawda, ciężko narzekać na nudę, ale za to w pierwszej połowie książki łatwiej jest się wśród nich pogubić. Ponadto rozdziały są krótkie, a język, którym operuje autorka, jest prosty i współczesny. Odbiera to światu przedstawionemu nieco klimatu, ale pozwala na szybkie i sprawne czytanie kolejnych stron. Mimo że Five Broken Blades bywa brutalne, to sposób, w jaki zostało napisane, przywodzi na myśl książki dla młodych dorosłych. Wyrażenia nie pozostawiają złudzeń, ponieważ często nazywają rzeczy i uczucia po imieniu, nie dając pola do popisu dla wyobraźni i domysłu czytelnika. To kolejny czynnik, przez który czytanie książki przychodzi łatwo i szybko.

Romans goni romans

Five Broken Blades bawi się popularnymi motywami, takimi jak instalove (miłość od pierwszego wejrzenia), enemies to lovers (wrogowie stają się kochankami), grumpy & sunshine (relacja rozwija się między osobami o bardzo odmiennych charakterach, zwykle między zrzędą, samotnikiem a wesołkiem/ekstrawertykiem). Większość wielbicieli romansów znajdzie tu coś dla siebie. Miłość nie dominuje kompletnie przewodniego zamysłu fabuły, ale odgrywa w niej znaczną rolę.

Five broken blades to interesujący wstęp do porywającej serii

Pierwsza połowa książki prezentuje bardzo powolny rozwój zdarzeń. Akcja przyspiesza z czasem, a gdy osiąga pełną prędkość zaczyna uderzać czytelnika zwrotami akcji. W efekcie powieści można wybaczyć naprawdę wiele, a odkładając książkę na półkę, trudno nie wyczekiwać kolejnego tomu.

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Tytuł:
Five Broken Blades. Pięć pękniętych ostrzy
Autor:
Mai Corland
Tłumacz:
Bartłomiej Nawrocki
Wydawnictwo:
Jaguar
Data wydania:
2024-06-05
Liczba stron:
464
Klimat
6
Bohaterowie
8
Fabuła
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Fantasy, romans i intryga w pięknym wydaniu Five Broken Blades to druga, po Przygodach Aminy al Sirafi, książka z barwionymi brzegami na mojej półce. Dodatkowe punkty zyskuje za twardą oprawę, dołączoną mapkę i piękną wyklejkę. Czy książka równie mocno wyróżnia się zawartością? Z całą...Recenzja książki „Five Broken Blades. Pięć pękniętych ostrzy"

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.