Strona głównaRecenzje książekBiografie„Rodzinna Europa” – autobiografia polskiego noblisty

„Rodzinna Europa” – autobiografia polskiego noblisty

Rodzinna Europa to podróż przez historię, kulturę i tożsamość Europy Wschodniej. Miłosz łączy osobiste wspomnienia z refleksją nad losami narodów, tworząc portret człowieka z pogranicza.
Egzemplarz książki – w ramach współpracy barterowej – otrzymaliśmy od:
Wydawnictwo Znak

Rodzinna Europa – osobista refleksja

Oksana Zabużko, autorka wstępu do Rodzinnej Europy, podkreśla, że Miłosz w swojej autobiografii wykracza poza ramy gatunku. Pisarz nie dąży do kronikarskiej dokładności ani do budowania sympatii czytelnika, wzruszenia czy podziwu. Sam nawet twierdzi, że mógłby stworzyć fikcyjną postać, jednak zamiast tego ukazuje swoją prawdziwą tożsamość, pochodzenie oraz to, co go ukształtowało: Litwę, wojny, przodków. Patrzy na świat nie tylko z osobistej perspektywy, ale także wplata spojrzenie historyczne i kulturalne, starając się uchwycić tożsamość człowieka z pogranicza.

Dzieciństwo

Autor Rodzinnej Europy bardzo dba o szczegóły. Miłosz opisuje wieś oraz dorastanie w cieniu zesłań, rewizji i rozstrzelań. Bardzo szybko zaadaptował się do nowych warunków – nieświadomie nauczył się języka rosyjskiego oraz zachwycał się niemieckimi orkiestrami wojskowymi. Miłoszowi niezwykle realistycznie udało się oddać świat widziany oczami dziecka. Jako nieświadomy chłopiec był ciekawy otaczającej go rzeczywistości, np. zachwycał się ptakami i naturą.

Wspomina także o szkole, nauczycielach (np. o Chomiku), znienawidzonych lekcjach wychowania fizycznego, fascynacji przyrodą, pierwszym wyjściu do kina oraz wygłoszeniu w czwartej klasie odczytu o Darwinie. Doświadczenia z przeszłości Miłosza są pełne emocji, detali i osobistych przeżyć. Podsumowując swoje dzieciństwo, autor nie szczędzi komentarzy, które dosadnie opisują brutalność świata dorosłych: „wszystko to nie jest zdrowe dla dziecięcego serca”.

Kultura jako forma walki

Jednym z ciekawszych wątków jest ten poświęcony kulturze – teatrom, podziemnym drukarniom i książkom. Być może zwróciłam na to większą uwagę, ponieważ interesuję się literaturą i sztuką. Dla wielu ludzi kultura w tamtych czasach nie była jedynie czymś dodatkowym. Miłosz opisuje redaktorów i drukarzy, którzy przepłacili życiem za tworzenie nielegalnej prasy. Poeta bardzo trafnie pokazuje, jak ważna była kultura w czasach przemocy i chaosu. Na przykład zamiast ulotek drukowano książki, które pozwalały ukryć głębsze treści pod niewinnymi tytułami, takimi jak Podręcznik uprawy zbóż. Ludzie tworzyli także plany teatralne, myśląc o tym, co mogliby wystawić, gdy już wszystko się uspokoi.

Europa Wschodnia

Rodzinna Europa nie jest jedynie osobistą historią Miłosza. Autobiografia to także refleksja o Europie Wschodniej. Miłosz pisze o Litwie jako państwie niejednolitym religijnie i narodowo, o sytuacji chłopów oraz procesie emancypacji. Wspomina również przodków, którzy przyczynili się do aktualnych nieszczęść, ukazując, jak historia rodzinna może splatać się z historią polityczną.

W autobiografii nie brakuje także rozważań na temat stosunków między różnymi państwami, np. Polską i Rosją. Miłosz pokazuje, że wzajemna nienawiść obu narodów nie zrodziła się w XX wieku, lecz ma korzenie sięgające wcześniejszych lat. Przytacza również spór między Puszkinem a Mickiewiczem, ukazując, że literatura potrafi być polem bitwy idei.

Rodzinna Europa – podsumowanie

Rodzinne Europa to autobiograficzny esej. Czasami może być trudny w odbiorze ze względu na nieustanne komentarze oraz analizy autora. Jednak z pewnością lektura nie pozostaje obojętna. W autobiografii jest bardzo dużo refleksji o świecie historii i kultury. Miłosz często zatrzymuje się przy konkretnym wątku i szczegółowo go rozwija, co pozwala czytelnikowi spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Można wręcz powiedzieć, że historia pisarza jest literacką medytacją nad losem jednostki i jej tożsamości.

Polecam także Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia – droga do sławy

Dorota Duda
Dorota Duda
Studentka Edytorstwa na Uniwersytecie Opolskim. Kociara, miłośniczka literatury pięknej i owocowej herbaty. W wolnym czasie korektorka i redaktorka artykułów w Gazecie Kongresy.
Tytuł:
Rodzinna Europa
Autor:
Czesław Miłosz
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
18.06.2025
Liczba stron:
409
Język
7
Treść
6.5
Okładka
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Rodzinna Europa – osobista refleksja Oksana Zabużko, autorka wstępu do Rodzinnej Europy, podkreśla, że Miłosz w swojej autobiografii wykracza poza ramy gatunku. Pisarz nie dąży do kronikarskiej dokładności ani do budowania sympatii czytelnika, wzruszenia czy podziwu. Sam nawet twierdzi, że mógłby stworzyć fikcyjną postać, jednak...„Rodzinna Europa” – autobiografia polskiego noblisty

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.