Strona głównaCiekaweRynek książki upadł w 2023 roku

Rynek książki upadł w 2023 roku

Rynek książki w 2023 roku zaoferował nam wspaniałe premiery i wydarzenia. Niestety, wiązały się z tym liczne afery i spory pomiędzy autorami i czytelnikami.

Rynek książki w 2023 roku obfitował w nowe tytuły. Mogliśmy przeczytać takie dzieła jak Mam do pana kilka pytań, Zakochaliśmy się w nadziei czy Wilki się czają. Zadebiutowali tacy autorzy jak A.M Juna oraz Weronika Marczak.

Druga połowa roku jednak pokazała, że rynek książki również zmaga się z dużą ilością afer i sporów

Czytelnicy zauważyli znaczny spadek jakości książek oraz przesyt treściami dla dorosłych. Głównym odbiorcą tych zarzutów jest Wydawnictwo NieZwykłe, które w tym roku wydało aż 238 książek. Na początku grudnia na TikToku zaczęła się nagonka na wydawnictwo za obniżenie wieku rekomendowanego dla czytelników edycji specjalnej książki Birthday Girl. Sama autorka – Penelope Douglas – poinformowała, że powieść zdecydowanie jest dla osób powyżej osiemnastego roku życia. I choć ograniczenie wiekowe w Polsce nie jest obowiązkowe pod względem prawnym, może okazać się pomocne, kiedy książkę próbują kupić młodsi fani. Dodatkowo społeczność booktoka zirytował fakt, że okładka powieści jest zbyt słodka i infantylna jak na to, że cała książka jest czystym erotykiem. Grafika zachęca, by zakupu dokonały dzieci, co z pewnością nie sprzyja ich edukacji literackiej.

Również tegoroczny debiut, czyli Known from Snow, otrzymał masę krytyki. Książce zdecydowanie brakuje korekty oraz redakcji, a sama treść powinna zawierać trigger warning przez treści w temacie samobójstwa. Więcej w tej sprawie powiedziała prostracja, której film na platformie YouTube osiągnął ponad 350 tysięcy wyświetleń.

Na tle tych zarzutów Wydawnictwo NieZwykłe nie widziało problemu z promowaniem tzw. smutów młodszej publiczności – w komentarzach pod jednym z filmików wydawnictwa jedna z widzek napisała, że jej mama sprawdza każdą książkę pod kątem treści odpowiednich dla czternastolatki. Wydawnictwo odpowiedziało następująco:

Screenshot komentarzy na tiktoku: Pierwszy: "Tymczasem moja mama, która musi przeanalizować opis książki z tył€, czy aby na pewno jest dla mnie Odpowiedź wydawnictwa: Zawsze można wykupić abonament na Legimi i czytać co chcesz
komentarz na profilu Tiktok @wydawnictwoniezwykle

Choć sytuacja miała miejsce ponad rok temu, stanowi początek aktualnych zarzutów wobec wydawnictwa.

Nie jest to odosobniony przypadek, gdyż wydawnictwo wręcz chwaliło się namawianiem młodszych do czytania erotyków na swoich social mediach, publikując filmiki w tej tematyce.

Nie jest to jednak jedyne wydawnictwo, na które wylała się gorycz czytelników

Wydawnictwo Vena oraz Wydawnictwo Rosa – dwa imprinty Wydawnictwa Osobliwego nie były zbyt łaskawe dla swoich autorów.

Choć Wydawnictwo Vena miało 6 grudnia wydać antologię świąteczną, książka do tej pory nie ukazała się na półkach. Dodatkowo Rebelia White, której książka miała ukazać się w Wydawnictwie Rosa, wydała oświadczenie:

Wpis na Instagramie @rebelia.white.autor

kontynuacja wpisu na profilu @rebelia.white.autor

Rebelia w swoim poście na Instagramie skarży się na olewanie jej wiadomości, zbywanie oraz niewywiązywanie z umowy zawartej między nią a firmą. Z kolei Marlena Sychowska, autorka książek i właścicielka Wydawnictwa Osobliwego oraz jego imprintów, rzekomo miała oczerniać autorkę wśród innych osób, by zniechęcić je do czytania.

Wydawnictwo Vena zaś zasłynęło w momencie, kiedy na swoim Instagramie odpowiadało na komentarze w sposób niemiły i wulgarny, co wytknęły Ewa Wnuk i weerha_.

Komentarz Wydawnictwa Vena: Będzie [przetłumaczone] na suahili, żeby random konta mogły cisnąć małych wydawców, bo się cykają podskoczyć dużym
usunięty już komentarz pod postem na profilu @wydawnicteovena
Swoje trzy grosze dodała także Paulina Piontek. Książka Gdzie nie sięgają zorze miała zostać wydana nakładem Wydawnictwa Osobliwego. Choć termin premiery dawno minął, to – tak jak w przypadku Rebelii White – tytuł nie został wypuszczony do sprzedaży. Paulina również uskarża się na brak kontaktu z wydawnictwem i brak jakichkolwiek działań w kierunku wydania powieści.

oświadczenie Pauliny Piontek zamieszczone na profilu @paulinawkabinie
oświadczenie Pauliny Piontek zamieszczone na profilu @paulinawkabinie

Od czasu publikacji zapowiedzi książki social media Wydawnictwa Rosa i Wydawnictwa Osobliwego milczą i raczej nieprędko doczekamy się jakichkolwiek informacji z ich strony.

Recenzenci książek też nie byli w tym roku święci

Internet zasypany jest screenshotami z historiami autorów, których współprace z recenzentami nie poszły po ich myśli. Głównie zarzucają oni niepublikowanie recenzji oraz zbywanie autorów, którzy prosili o jakiekolwiek informacje.

2023 rok nie był najlepszym rokiem dla autorów, wydawnictw i czytelników. Rynek książki ucierpiał na mniejszych i większych aferach. Wszystko to z pewnością odbije się w przyszłości.


Możemy mieć nadzieję, że następny rok będzie o wiele lepszy dla fanów literatury i rynek literacki podniesie się po upadku.

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
Na co dzień matka dwóch kotów i kwiatka. Czytam głównie Young Adult i thrillery, próbuję przekonać się do fantasy. Fanka popu i gier komputerowych, wieczór kończę szklaneczką majonezu w Stardew Valley.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.