„Siostry” Michelle Frances – recenzja

Siostry Michelle Frances to porywający thriller, który zajmie was na cały wieczór. Niepozorny i przyjemny – tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości porusza  złożone tematy i przedstawia nieudane relacje rodzinne.

Autorka napisała Siostry w 2019 roku, ale dopiero teraz za pośrednictwem wydawnictwa Albatros pozycja znalazła się w polskich księgarniach. Książka jest nie tylko pełna akcji i tajemnic, ale opiera się także na podłożu psychologicznym, pokazując bezwzględną rywalizację w rodzinie.

FABUŁA

Abby i Ellie, choć są dorosłe, wciąż nie zakopały topora wojennego i ich konflikty z dzieciństwa pozostają żywe. Wakacje na Elbie wydają się idealną okazją do pogodzenia się. Okazuje się to niełatwym zadaniem szczególnie, gdy ich matka – Susanna – przyjeżdża nieproszona. Jej przyjazd sprawia, że na jaw wychodzą niezapomniane urazy i przykre wspomnienia, które psują rajską atmosferę.

Wkrótce dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego siostry postanawiają opuścić wyspę. Czy uda im się uciec od przeszłości?

PROBLEMY RODZINNE POD LUPĄ

Na pierwszy rzut oka Siostry wydają się historią o rywalizacji i krzywdzie. Jednak po głębszej analizie tekstu dostrzeżemy w nim problem zaniedbania ze strony matki, ciężką chorobę i nieprzepracowane traumy. W rzeczywistości książka jest naprawdę ciężka.

Osamotniona w dzieciństwie Abby przez całe życie pragnie zwrócić uwagę matki, która, kolokwialnie mówiąc, ma ją gdzieś. Dlatego osiąga sukcesy, a w wieku trzydziestu lat staje się multimilionerką, lecz to wciąż za mało, aby zaimponować Susannie. Matka jest skupiona wyłącznie na swojej drugiej córce – Ellie – która w dzieciństwie cierpiała z powodu niezidentyfikowanej choroby i nawet po latach wciąż pozostaje ulubienicą matki.

Przeczytaj również:Rodzeństwo jako team” – Nicola Schmidt o zgodnych braciach i siostrach.

Autorka szczegółowo analizuje psychiki bohaterów, sprawiając że nie są oni tylko dwuwymiarowymi postaciami. Umiejętnie przenosi obrazy Abby i Ellie z dzieciństwa w dorosłość i przedstawia postać okrutnej matki.

Co więcej, Michelle Frances zadbała o ukazanie konfliktu między córką a matką w kontekście wielopokoleniowym (nie tylko między Abby a Susanną, ale również między tą ostatnią a jej matką Katheriną). Moim zdaniem świetnie wpasowało się to w całą historię i ją dopełniło, a także zwróciło uwagę na to, jak łatwo jest się upodobnić charakterem do rodzica lub przekazać dziecku swoje traumy.

PODSUMOWANIE

Siostry pozytywnie mnie zaskoczyły. Wyobrażałam sobie tę opowieść nieco inaczej i miałam inne oczekiwania wobec niej, ale i tak się nie zawiodłam. Historia trzyma w napięciu i choć wydaje się prosta, to łatwo można się pogubić w sieci kłamstw bohaterów. Przede wszystkim podoba mi się to, że autorka skupiła się na wszystkich płaszczyznach fabuły, uwzględniając przy tym dokładny obraz psychiki Ellie, Abby, a także Susanny. Było to wielką niespodzianką i ogromnym plusem. Polecam Siostry każdemu, kto chce przeżyć katharsis lub przeczytać coś ciekawego podczas jesiennego wieczoru.


Szukasz innej ciekawej książki? Sprawdź recenzję „Flame”!

Polecane recenzje

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

„Royalteen. Następca tronu”, czyli nowa królewska seria

Royalteen to nowa seria, w której losy głównej bohaterki przeplatają się z losami rodziny...
Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Okładka
7
Styl
10
Klimat
9
Ujęcie tematu
10
Wyczerpanie tematu
10
Fabuła
8
Bohaterowie
10
Przedstawienie świata
8
Zakończenie
7
„Siostry” Michelle Frances – recenzjaSiostry Michelle Frances to porywający thriller, który zajmie was na cały wieczór. Niepozorny i przyjemny – tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości porusza  złożone tematy i przedstawia nieudane relacje rodzinne.Autorka napisała Siostry w 2019 roku, ale dopiero teraz za pośrednictwem wydawnictwa Albatros pozycja znalazła się...