Lasy równikowe znajdują się w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, w klimacie równikowym. Przez cały rok utrzymuje się w nich stała temperatura, a ilość opadów jest bardzo wysoka. Dlatego lasy deszczowe są idealnym miejscem dla roślin. Dlaczego są tak ważne dla naszej przyszłości?
Dlaczego lasy deszczowe są tak wyjątkowe?
- Są niesamowicie istotne, ponieważ wpływają na klimat. Dzięki lasom równikowym i fotosyntezie przeprowadzanej przez ich roślinność, do atmosfery trafiają duże ilości tlenu.
- Żyje w nich połowa wszystkich gatunków zwierząt na świecie.
- Jest to świetne miejsce dla roślinności, dlatego jest ona tam tak bujna. Temperatura przez cały rok praktycznie nie spada poniżej 20 stopni i zazwyczaj nie przekracza 30 stopni Celsjusza.
Czemu ludzie je niszczą?
Lasy równikowe są karczowane w ogromnych ilościach. Powstałe tereny gospodaruje się jako pastwiska, często też przeznacza się je do zabudowy – np. w Amazoni powstała autostrada transamazońska w środku lasu.
Robi się to głównie dla pieniędzy. Lasy równikowe w zastraszającym tępie znikają przede wszystkim z Afryki. Głównie z ubogich części kontynentu. Ponad 70% mieszkańców tychże terenów utrzymuje się właśnie z wycinki lasów. Ścięte drzewa przeznacza się głównie na opał. Tworzenie pastwisk i użytków rolnych jest w tym wypadku niestety nieskuteczne. Gleba zawiera za mało minerałów, więc pola tam założone po 2 – 3 latach przestają dawać plony i trzeba karczować kolejne tereny lasu.
Wypalanie = utrata bioróżnorodności
Wypalając lasy równikowe tracimy wiele gatunków zwierząt. Niektóre z nich będzie mogło zmienić swoje miejsce, ale takie zwierzęta jak pająki i owady nie uciekną. Część po prostu zniknie.
Lasy deszczowe są największym skupiskiem różnych gatunków zwierząt na świecie. Naukowcy co roku odkrywają kolejne. Przez niszczenie lasów, możemy utracić sporą ilość cennej fauny.
Jakie globalne skutki niesie wycinanie lasów równikowych?
Lasy równikowe są jednym z najistotniejszych części naszej planety. Ich wycinka i wypalanie niesie za sobą potworne skutki.
Powoduje to większą emisje dwutlenku węgla, który nie bez przyczyny nazywany jest gazem cieplarnianym. Komisja Europejska zleciła analizę strat związanych z wycinaniem lasów. TEEB ustaliło, że straty te wynoszą nawet 2000 – 5000 miliardów dolarów rocznie. Jest to 7% światowego PKB. Oprócz tego największe koszty ponoszą najbiedniejsi mieszkańcy tropików, którzy są najbardziej od nich uzależnieni. Lasy zapewniają ludziom żywność, świeże powietrze, retencje – wszystko to otrzymujemy za darmo. Kiedy lasy zostają wycięte mieszkańcy tych terenów już tego nie dostaną. Wycinanie drzew przynosi także fatalne skutki m.in. w Indiach i Bangladeszu.