Strona głównaRecenzje książek i komiksówLiteratura młodzieżowa„Spark” – schemat w najlepszym tego słowa znaczeniu

„Spark” – schemat w najlepszym tego słowa znaczeniu

Powieści romantyczne, które swój początek miały na Wattpadzie, bardzo łatwo rozpoznać. Każda z nich posiada schemat i wątki znane dla historii z tej platformy. Monika Rutka, opierając się na znanych motywach, poszła o krok dalej.

Przystojni, źli chłopcy, klimaty liceum i wątek enemies to lovers to powszechnie znane tematy na Wattpadzie. Wiele z powieści goszczących na półkach Empiku dostało negatywną łatkę tzw. opka z Wattpada. Debiutancka książka Moniki RutkiSpark – zdecydowanie nie zasługuje na miano słabego opowiadania z platformy dla młodych pisarzy. Autorka, opierając się na znanych motywach, stworzyła coś całkiem nowego i tym samym wprowadziła powiew świeżości na rynek literatury młodzieżowej.

Deszczowe Crosby zamiast słonecznej Kalifornii

Główną bohaterkę, Elizabeth, poznajemy w momencie jej przeprowadzki do Crosby. Mroczna przeszłość dziewczyny sprawia, że ta opuszcza słoneczną Kalifornię i przenosi się do deszczowej Anglii. Jednak nie wszyscy w rodzinie Shaw witają nową członkinię z entuzjazmem.

Chase od początku jest nieufny wobec dziewczyny, co przekłada się na dość trudną relację między nimi. Chłopak swoim dystansem i brakiem kultury nie raz szarpie nerwy Lizzy i czytelnika, co dodaje jego postaci uroku, a stopniowa przemiana, która w nim zachodzi, staje się wyraźnie zauważalna podczas lektury.

Nie brakuje również wątku romantycznego między bohaterami. Klasyczny motyw hate-love, tak popularny w powieściach dla młodzieży, tutaj został opracowany bardzo dobrze. Powolne, stopniowe odkrywanie drugiego „ja” postaci, docieranie do siebie poprzez małe gesty, by finalnie znaleźć wspólne zakończenie tej wyboistej drogi. Choć Elizabeth i Chase to dwie kompletnie różne postaci, mogą tworzyć świetną parę. Przyciągają się niczym magnes i wzajemnie uzupełniają.

Kłamstwo ma bardzo krótkie nogi

Po czasie sekrety Elizabeth jednak docierają do Crosby. Wtedy bezpieczna wyspa zmienia się dla niej w mroczną klatkę, a całe jej życie staje pod znakiem zapytania. Czy Elizabeth Parker to osoba, za którą się podaje?

Spark to książka, która udowadnia, jak łatwo przychodzi nam kłamstwo w trudnym momencie i jak ciężko utrzymać je do końca. Bo gdy pojawi się chwila, w której wszystko wyjdzie na jaw, cały dotychczasowy plan runie w gruzach.

Postaci drugoplanowe doskonałym uzupełnieniem historii

Nie można zapomnieć o postaciach drugoplanowych, które tchnęły życie w Spark. Państwo Shaw, Caroline czy Zoe i Jace to bohaterowie, o których się pamięta. Pozytywne dusze Crosby, chętne do pomocy, zabawne. Monika Rutka zadbała o to, by każdy bohater z drugiego planu miał osobowość i własne życie. Żadna z postaci nie pozostała tłem, stanowiła świetne dopełnienie historii i poszerzenie całego uniwersum Spark.

Nie mogło zabraknąć kilku potknięć

Nie wszystko jednak poszło dobrze. Łatwo znaleźć kilka literówek czy „zapychaczy” w postaci szczegółowych opisów rutyn bohaterów oraz przypominajek o kolorze oczu Chase’a. Można było odczuć trochę „wattpadowego” klimatu przy dokładnych opisach ubioru czy miejsc, zwłaszcza jeśli żaden z tych szczegółów nie był potrzebny dla celów fabularnych. Na całe szczęście nie było to tak irytujące i częste jak w przypadku wielu innych książek z Wattpada.

Cała historia kręci się wokół licealnego życia głównych bohaterów. Spotykamy się więc z różnymi problemami nastolatków, z którymi młody czytelnik śmiało może się utożsamić. Bierzemy udział w zakrapianych imprezach, wkuwamy kolejne definicje na test czy razem z Chase’em wylewamy krew, pot i łzy na treningu.

Monika Rutka, bawiąc się znanymi schematami i motywami, stworzyła ciekawą i pełną oryginalności powieść o kłamstwie, miłości i walce z demonami przeszłości. Podjęła się trudnego tematu alkoholizmu, przeplatając go z licealnym klimatem oraz deszczową aurą Anglii. Wciągnęła nas w świat Lizzy, by na koniec zostawić z poczuciem niepewności i chęci poznania dalszej historii.


Jeśli zainteresowało was Spark, z pewnością powinniście zajrzeć do naszej recenzji Perfectly Wrong!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Bohaterowie
10
Fabuła
9
Klimat
9
Język
10
Okładka
10
Zakończenie
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Powieści romantyczne, które swój początek miały na Wattpadzie, bardzo łatwo rozpoznać. Każda z nich posiada schemat i wątki znane dla historii z tej platformy. Monika Rutka, opierając się na znanych motywach, poszła o krok dalej.Przystojni, źli chłopcy, klimaty liceum i wątek enemies to lovers to...„Spark” – schemat w najlepszym tego słowa znaczeniu

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.