Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror"Srebrne oczy. Five Nights at Freddy's" Kira Breed-Wrisley, Scott Cawthon - recenzja...

„Srebrne oczy. Five Nights at Freddy’s” Kira Breed-Wrisley, Scott Cawthon – recenzja książki

Książka Srebrne oczy jest pierwszą częścią trylogii osadzonej w świecie gier komputerowych Five Nights at Freddy’s autorstwa Scott’a Cawthon’a. Choć nie jest ona pełnoprawną adaptacją gry, a raczej odrębną historią bazującą na motywach Pizzerii Freddy`ego Fazbeara, fani komputerowej serii z pewnością będą zadowoleni.

Fabuła osadzona została po tragicznych wydarzeniach w miasteczku Hurricane, w którym doszło do tajemniczego morderstwa dzieci. Od śmierci małego Michaela minęło dziesięć lat, dlatego główna bohaterka – siedemnastoletnia Charlie – powraca do miasteczka, aby z przyjaciółmi uczcić pamięć zmarłego chłopca. Mordercy nigdy nie schwytano, a bolesna przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Grupa nastolatków wybiera się więc do opuszczonej pizzerii, gdzie mają nadzieję odkryć tajemnicę ukrytych tam animatroników.

Five Nights at Freddy’s

Założycielem restauracji, jak i twórcą głównej atrakcji lokalu (animatroników), jest ojciec Charlie – Henry. Poznajemy go głównie ze wspomnień córki, którą nieustannie nawiedza traumatyczna przeszłość. Nie mogąc wyprzeć z pamięci śmierci rówieśnika z dzieciństwa, dziewczyna decyduje się wraz z przyjaciółmi odkryć mroczne sekrety owianej złą sławą pizzerii. Nie wiedzą jednak, że w środku czekają na nich żądne krwi bestie.

Akcję powieści można spokojnie podzielić na dwie skrajnie różne części: powolną i dynamiczną. Przez niemal połowę książki autorzy nieśpiesznie budują napięcie, powoli zagłębiając czytelnika w świat Freddy`ego Fazbeara. Choć z początku rodzi to pewne emocje i napięcie, tak po pewnym czasie nie sposób zaprzeczyć, iż jest to zdecydowanie przesadzony segment. Zwiedzanie restauracji, poznawanie jej historii i sekretów rozciągnięte jest na niemal 150 stron, po których akcja diametralnie przyśpiesza. Od tego momentu dzieje się naprawdę sporo. Na jaw wychodzi prawdziwa, mroczna przeszłość restauracji Henry`ego, której macki chwytają czytelnika poprzez szybką, wciągającą akcję oraz intrygującą fabułę.

Krwiożercze maskotki

Warto również wspomnieć o samej fabule. Przedstawiony motyw zabójczych maskotek – animatroników – jako polujących na ofiary bestii jest, krótko mówiąc, ciekawy. Pomysł, choć wydaje się banalny, podparty jest dobrze przemyślaną historią, której szczegóły poznajemy wraz z rozwojem akcji.

Z początku, jako czytelnik, wiemy niewiele. Nie znamy przyczyn śmierci Michaela, nie znamy sprawcy, nie wiemy nawet dokładnie, co stało się z samą restauracją Freddy`ego. I dokładnie takie same pytania nurtują główną bohaterkę, Charlie. Z biegiem akcji niektóre wątki zaczynają nabierać jednak odpowiedniej formy, co pozwala na snucie pewnych domysłów. Dzięki temu, wraz z rozwojem fabuły, ciężko się od książki oderwać. Zwłaszcza gdy wszystkie puzzle zostają złączone w jedną spójność całość.

O młodzieży dla młodzieży

Autorzy posługują się prostym i lekkim w odbiorze językiem, dzięki czemu pozycję czyta się szybko i dosyć przyjemnie. Choć owszem, pierwsza połowa jest dosyć przydługa i rozwlekła, tak w ogólnym odbiorze całość wypada… dobrze. Nie brakuje tu akcji, chwil niepewności i atmosfery strachu.

Niemniej jednak czytając Srebrne oczy, nie sposób o stwierdzenie, iż jest to książka celowana w young adult. Przedstawione „ataki” są dosyć łagodne – brakuje tu cierpienia, krwi, przerażającej grozy. Z pewnością nie jest to pozycja, która stawia na efektowność, toteż zagorzali fani horrorów mogą poczuć się z lekka rozczarowani. Z drugiej zaś strony, powieść świetnie oddaje klimat kultowych już gier z serii Five Nights at Freddy’s. Atmosfera niepokoju, niepewność co kryje się w pokoju obok, strach przez animatronikami (Foxy, Bonnie, Chica, Freddy). Dla fanów Five Nights at Freddy’s Srebrne oczy są pozycją obowiązkową!


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Feeria Young, a was zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki Miasto Iluzji!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.