Wychowanie jest pracą, którą rodzice wykonują całe życie. Nawet jeśli dziecko jest dorosłe, nadal wpajamy mu zasady, normy i wartości. Jednak czy wychowanie nie jest procesem, przed którym to rodzice powinni spojrzeć na siebie i swój stosunek nie tylko do rodzicielstwa, ale i do świata?
Wychowanie – czym jest?
Wychowanie, według wszelkiego rodzaju pojęć, jest zjawiskiem związanym z oddziaływaniem środowiska społecznego i przyrodniczego na człowieka. Ma ono za zadanie kształtowanie tożsamości, osobowości, zachowań oraz postaw. Prowadzi do osiągnięcia pożądanych zmian i zachowań w funkcjonowaniu poszczególnych jednostek.
Cechy wychowania
Podstawowymi cechami wychowania są:
- intencjonalność – wychowawca świadomie wybiera cele wychowania
- interakcyjność – wychowanie zachodzi w toku interakcji ludzkich
- długotrwałość – wpływ wychowawczy rozciąga się na całe życie wychowawcze
- złożoność – uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych
- relatywność – dokładne przewidzenie skutków wychowania jest niemożliwe
- socjalizacja – proces oddziaływania zewnętrznego na jednostkę
- inkulturacja – wchodzenie w kulturę
Rodzicem być
W XXI wieku problemy wychowawcze w rodzinie wynikają z różnych czynników. Najpopularniejszymi są warunki domowe i szkolne. Jednak są problemy, które wynikają z samych rodziców – ich emocjonalności, braku poczucia własnej wartości czy strachu. Rodziców można podzielić na wiele kategorii. Są rodzice, którzy są nadopiekuńczy, zbyt wymagający czy niezainteresowani dzieckiem. Każda z takich postaw potrzebuje wsparcia i pomocy.
Kompleksy rodzicielstwa
Ilu jest rodziców, którzy porównują się z innymi. Ciągle uważają, że coś robią źle, a Kowalska ma lepiej wychowane dziecko. Są i tacy, którzy myślą, że zapewniając maluchowi wszystko, wychowają go na porządnego człowieka. Świat nosi wiele mam, które sfrustrowane nie radzą sobie z wrzaskiem w sklepie czy agresją. To jednak nie oznacza, że jesteśmy złymi rodzicami.
Świadomi rodzice, świadome rodzicielstwo
Pani Shefali Tsabary, doktor psychologii, napisała wspaniałą pozycję o świadomym rodzicielstwie. Książka Świadomi rodzice. Budząc siebie, wzmacniasz dziecko, nie jest typowym poradnikiem wychowawczym. Jest to raczej psychologiczne podejście do tematu wychowania, które ma pomóc przede wszystkim w zajrzeniu w głąb siebie i pokazaniu, że zmiany w wychowaniu dzieci rodzice powinni zacząć od swojej osoby.
Autorka stara się uświadomić rodzicom, że dzieci są naszymi duchowymi partnerami. Aby znaleźć sposób na rozwiązanie problemów, trzeba wniknąć w głąb siebie, swojej psychiki i emocji, pozwolić sobie na odpoczynek oraz popełnianie błędów. Pisarka także poświęca wiele czasu na wytłumaczenie, że dziecko to całkowicie osobna i różna od nas jednostka.
W pozycji tej znajdziemy takie rozdziały jak: jak radzić sobie z dziecięcymi błędami, co liczy się bardziej – zachowanie czy osoba, używaj właściwych pochwał, ego konformizmu czy jak radzić sobie z dziecięcym bólem.
Książka ta nie jest tylko dla ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z macierzyństwem. Jest ona przede wszystkim dla tych, którzy chcą czerpać pełnymi garściami z bycia rodzicem, pozbyć się frustracji, gniewu i zmęczenia. Każdy z nas ma swoje kryzysy w wychowaniu. Jednak zbiór mądrych rad pisarki może pomóc nam spojrzeć na tę kwestię zupełnie inaczej.
Pozycję tę polecam wszystkim, którzy zmagają się z codziennością posiadania potomstwa. Jest to książka zarówno dla mam, jak i tatusiów. Myślę, że każdy w tej pozycji odnajdzie swoje zmory, które chce przezwyciężyć.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem Przeznaczenie: Saga Winx – nowe spojrzenie na kultową animację.