Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Świat według Jo. Tom drugi” – kolejna przygoda w świecie, którym rządzą...

„Świat według Jo. Tom drugi” – kolejna przygoda w świecie, którym rządzą kobiety

Ewa Zienkiewicz powróciła z kolejnym tomem Świata według Jo. Co tym razem przydarzyło się Jo i dokąd wyruszymy jej śladem?

W pierwszej części cyklu poznaliśmy Jo Emerię – młodą dziewczynę z niewielkiej wioski Piaski. W krótkim czasie Jo musiała się zmierzyć z różnymi przeciwnościami losu, stając się kimś zupełnie innym. Jej życie kompletnie się zmieniło.

W Świecie według Jo. Tom drugi bohaterka jest starsza, a jej codzienność wypełniają złoto, klejnoty i królewska etykieta. Wiele rzeczy wygląda inaczej, niż mogło się wydawać. Jo jest uzdrowicielką służącą królowej, znaną na całym świecie i szanowaną. 

W książce znowu spotykamy się z odwróceniem ról płci. Kolejny raz to kobiety są mężnymi i pracowitymi wojowniczkami, a mężczyźni opiekunami domowego ogniska.

Z beztroskiej nastolatki w dojrzałą damę

Ogromną przemianę przeszła sama Jo. Ze spokojnej i beztroskiej nastolatki zmieniła się w dostojną i pełną klasy dojrzałą kobietę. Nierzadko dawała się jednak poznać jako bogata i pyszna dama. Swoje bogactwa i status społeczny często wykorzystywała jako tarczę obronną. Znalazły się również momenty, kiedy z niezwykłym brakiem kultury zwracała się do tych mniej zamożnych.

Fabuła, pomimo swojej wartkości, miejscami wydaje się nużąca. Tempo akcji nie pozwala dobrze wczuć się w klimat, co odbiera przyjemność z lektury. Książka jest dość obszerna, a jej fabuła mogłaby posłużyć jako materiał na dwie kolejne części podobnej grubości. Poznajemy również wiele postaci; zapamiętanie ich jest dość trudne.

Podróż, w którą wyrusza Jo, jest intrygująca. Emeria dołącza do załogi statku jako tłumaczka w czasie zakupu jednego z materiałów wybuchowych. Nic nie zapowiada nadchodzącej burzy. Jednak jedna decyzja załogi sprawia, że Jo zostaje pojmana przez piratki, które zatrudniają ją do pracy na swoim statku.

Zakończenie kolejnej części Świata według Jo nie wbija w fotel; po całości zdecydowanie można spodziewać się czegoś więcej. Zapowiada się za to kontynuacja serii, która – mamy nadzieję – pojawi się już niebawem.


Jeśli jeszcze nie poznaliście przygód Jo Emerii, zapraszamy do recenzji pierwszej części Świata według Jo!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.