Strona głównaLiteratura"W cieniu orła" Maciej Ciach – recenzja

„W cieniu orła” Maciej Ciach – recenzja

Poznaj uzależniający smak władzy. A potem spróbuj mu się oprzeć…

Jak polityka będzie ewoluować przez następne lata? Czy władza będzie mieć na uwadze dobro obywateli? Czy jednak będzie się troszczyć jedynie o swoje posady? Michał Ciach w swoim thrillerze przedstawia obraz polskiej sceny politycznej w najbliższej przyszłości. Jedyne, co pozostaje bez zmian, to kłamstwa, fałszerstwa oraz oszustwa polityków…

Przyszłość Polski. Politycy ukrywają więcej, niż społeczeństwo zdaje sobie sprawę. Maciej Ciach w thrillerze psychologicznym przedstawia nam Polską scenę polityczną. Skupia się na ukazaniu drogi do władzy Pawła Nowaka, który wraz z zaufanymi ludźmi okłamuje społeczeństwo, tworząc wyimaginowany obraz nowego, lepszego rządu. Nowak oszukuje obywateli, nie mając wyrzutów sumienia. Jego najlepszy przyjaciel z młodości – Tomasz Kowalczyk – ma wątpliwości co do stabilności ich rządu. W cieniu orła trzyma w napięciu. Akcja porywa czytelnika. Zdarzają się duże przeskoki czasowe nawet o kilka lat. Autor przedstawia nam w ten sposób historię ówczesnego polityka za czasów szkoły oraz studiów. Nowak z czasem tworzy nową partię, która osiąga większość parlamentarną. Liczba obsadzonych miejsc w sejmie i senacie pozwala im na samodzielne rządzenie krajem.

Aktualna polityka?!

Książka posiada dużo dialogów, co jest dużym plusem. Ciach unika zbędnych opisów. Powieść z każdą stroną nabiera rozpędu. Ogromnym plusem są liczne nawiązania do bieżącej sytuacji w kraju. Często pojawiają się aktualni politycy, dzięki czemu książka wydaje się bardzo realistyczna. Oparta jest na aktualnych walkach międzypartyjnych, które wspominane są w historii napisanej przez autora.

Jedyny minus

Jedynym minusem, jaki dostrzegłam, jest to, że niekiedy politycy i ludzie z ich otoczenia zachowują się nierealnie. Od czasu do czasu występowały proste dialogi, które nic nie wnosiły do sytuacji ani fabuły. Autor prawdopodobnie chciał, aby było więcej emocji w jego historii. Ciągłe uderzanie pięścią w stół przez polityków niestety nie dawało takiego efektu.

Możliwa przyszłość

Mimo powyższej wady, książka jest  bardzo ciekawa. Przedstawia niezwykle prawdopodobny scenariusz przyszłości Polski. Jest on jedynie nieco pesymistyczny przez ukrywanie przez władzę prawdziwych danych. Mimo że, niekiedy wplatane są trudne terminy dotyczące owych informacji, książka nie wymaga wielkiej znajomości polityki czy prawa, więc mogę ją polecić każdej osobie, która pragnie zacząć swoją przygodę z politycznymi tematami. Natomiast osobom zapoznanym już ze światem intrygi, polecam House of cards albo trylogię W kręgach władzy.

Ocena: 7/10


Książka która zapiera dech w piersiach – Wstrzymując oddech

 

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.