Strona głównaLiteratura„W głowie się poprzewracało” – recenzja książki Hani Sywuli

„W głowie się poprzewracało” – recenzja książki Hani Sywuli

W głowie się poprzewracało to pozycja, o którą nikt nie prosił, a każdy potrzebował. Bo przecież wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy potrafimy o nie odpowiednio zadbać. Hania Sywula postanowiła to zmienić. I zrobiła to w genialny sposób.

W głowie się poprzewracało – bestsellerowy poradnik

Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele poradników o tematyce psychologicznej. Nie każdy jednak stał się bestsellerem. Skąd zatem wziął się sukces W głowie się poprzewracało?

Książka zawiera podstawową wiedzę psychologiczną w pigułce. Dotyka wielu ważnych obszarów, które realnie wpływają na jakość naszego życia. Sywula pisze m.in. o wychodzeniu ze strefy komfortu i wprowadzaniu zmian, radzeniu sobie z emocjami oraz myślami, wewnętrznym krytykiem, presją, komunikacją. Pokazuje, na czym polega motywacja, tłumaczy, czym są pułapki przekonań, uświadamia czytelnika o ogromnym wpływie dzieciństwa na naszą teraźniejszość… Dla uporządkowania informacji na końcu każdego rozdziału, niczym w podręczniku, zawarła podsumowanie najważniejszych tez. W poradniku znajduje się także mnóstwo odwołań do literatury psychologicznej i badań, dzięki czemu odbiorca ma poczucie, że czyta wiarygodną i uporządkowaną pozycję.

Choć już sama teoria jest niezwykle cenną wiedzą, to na szczególne podkreślenie zasługuje praktyczna część książki. Po każdym rozdziale czytelnik znajduje ćwiczenia do pracy z własnym umysłem. Są jasno wytłumaczone, a dodatkową wskazówką są przykłady pokazujące, w jaki sposób powinno się wykonywać dane zadanie.

Zdobywanie wiedzy na wesoło

Książka jest oparta na naukowej wiedzy. Nie oznacza to jednak, że autorka przekazuje informacje niezrozumiałym, fachowym językiem. Przeciwnie, pisze prosto i z humorem. Dla zobrazowania treści często podaje metaforyczne przykłady. Są one luźne, niekiedy zabawne, ale co ważniejsze, pomagają w lepszym zrozumieniu omawianego zagadnienia. Wartością dodaną książki są także doświadczenia Hani Sywuli, m.in. chorowanie na depresję, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, droga ku zdrowieniu, którymi dzieli się z czytelnikiem. Powoduje to zmniejszenie dystansu między odbiorcą a autorką. Sywula nie wciela się w rolę wszechwiedzącego mentora, a czytelnik w rolę ucznia. Lektura tej książki była raczej jak zdobywanie cennej wiedzy od znajomej, serdecznej osoby.

Nie oceniaj książki po okładce

Mówi się, żeby nie oceniać z zewnątrz. Zgadzam się z tym. Uważam jednak, że pominięcie estetycznych walorów W głowie się poprzewracało byłoby pewnym niedopowiedzeniem. Poradnik jest naprawdę pięknie wydany. Tekst ozdabiają cudowne ilustracje Ilony Myszkowskiej. Duże litery i podział tekstu na liczne podrozdziały ułatwiają czytanie. Ciekawym zabiegiem jest także użycie dwóch przewodnich kolorów. Tytuły podrozdziałów zapisywane są zielonym kolorem, a podsumowanie i ćwiczenia niebieskim.

Strony tytułowe poszczególnych rozdziałów mają różne odcienie. Rozdział I Depresja – plaga XXI wieku jest umieszczony na czarnej kartce, kolejne rozdziały zaś mają coraz jaśniejsze tła (są to różne odcienie zieleni), aż w ostatnim Jak utrzymać poprawę? kolor jest niemalże biały. Gra kolorami wydała mi się zobrazowaniem drogi, jaką przechodzą osoby mierzące się z problemami psychicznymi. Gdy nie mają wiedzy i narzędzi, mogą być zagubione, jednak wyposażone w niezbędne informacje i techniki (nie tylko zdobyte w książce, ale także podczas psychoterapii, która jest niezbędna w przypadku mierzenia się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi), mogą krok po kroku wychodzić w stronę światła.

W głowie się poprzewracało – podsumowanie

Nie mam zarzutów wobec tej książki. Po prostu wszystko się w niej zgadza. Rzetelna wiedza, praktyczne narzędzia do samopomocy, lekki, przyjemny styl pisania i estetyczny wygląd. Polecam każdemu. Bo jak pisze autorka:

nie każdy z nas ma problemy psychiczne, ale każdy ma zdrowie psychiczne.


Jeśli interesujesz się psychologią, zobacz naszą recenzję książki Russa Harrisa Zderzenie z rzeczywistością.

Tytuł:
W głowie się poprzewracało
Autor:
Hania Sywula
Wydawnictwo:
Altenberg
Data wydania:
2020
Liczba stron:
338
Ujęcie tematu
10
Wiarygodność i rzetelność
10
Styl i język
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

W głowie się poprzewracało – bestsellerowy poradnik Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele poradników o tematyce psychologicznej. Nie każdy jednak stał się bestsellerem. Skąd zatem wziął się sukces W głowie się poprzewracało?Książka zawiera podstawową wiedzę psychologiczną w pigułce. Dotyka wielu ważnych obszarów, które realnie wpływają na...„W głowie się poprzewracało” – recenzja książki Hani Sywuli

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.