Strona głównaLiteratura„W służbie Madame Curie” – recenzja książki Weroniki Wierzchowskiej

„W służbie Madame Curie” – recenzja książki Weroniki Wierzchowskiej

W służbie Madame Curie to najnowsza powieść Weroniki Wierzchowskiej, która przenosi czytelnika na najbardziej krwawy front I wojny światowej we Francji. Bohaterkami są pielęgniarki, które jako pionierki rodzącej się radiologii pomagają diagnozować rannych za pomocą promieni Roentgena.

  • Tytuł: W służbie Madame Curie
  • Autor: Weronika Wierzchowska
  • Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  • Data wydania: 22.02.2022
  • Ilość stron: 400

Skusiłam się na lekturę W służbie Madame Curie, gdyż fascynuje mnie postać polskiej noblistki. Tymczasem powieść w niewielkim stopniu dotyczy jej osoby. Więcej można się za to dowiedzieć o jej dziele i zaangażowaniu w pomoc żołnierzom walczącym we francuskich okopach w czasie I wojny światowej. Maria Skłodowska-Curie stworzyła mobilne aparaty do wykonywania prześwietleń rentgenowskich, które uratowały życie wielu rannym. Przeszkoliła również personel, który obsługiwał te urządzenia.

Kobiety na prywatnych wojnach

Pięć pielęgniarek – Hela, Sophie, Monique, Judith i Claire – należy do tych wybranek, które nauczono obsługiwać aparaty rentgenowskie, by mogły służyć na froncie. Jednak dziewczyny żyją nie tylko pracą i otaczającym je dramatem wojny. Każda ma własne demony do przepracowania, każda szuka miejsca w życiu. Hela, Polka mieszkająca w Paryżu, mierzy się z nieufnością, jaką wzbudza jako cudzoziemka. Za Sophie ciągnie się opinia osoby rozrywkowej i niemoralnej, bo wcześniej zarabiała na życie pozowaniem w szkole artystycznej. Monique nieśmiało odkrywa swą homoseksualną orientację. Arystokratka Judith stara się sprostać wymaganiom nowych czasów. Claire z kolei walczy z kompleksami na tle pochodzenia z niższych klas społecznych.

Historyczna czy obyczajowa?

Mimo że W służbie Madame Curie określano jako powieść historyczną, to w mojej opinii jest ona jednak książką obyczajową. Wprawdzie bohaterki w dramatycznych okolicznościach muszą poszukiwać swoich tożsamości, odkrywać własne drogi i mocne strony, ale znaczna część ich życia kręci się wokół miłości, flirtu, szczupłych talii i szerokich męskich ramion. Choć wojenne rozkazy kierują je w różne miejsca, ostatecznie wszystkie spotykają się w jednym szpitalu, w którym dochodzą do zdrowia. Tam też planują życie po wojnie u boku mężczyzn poznanych w szpitalach polowych. Mają niewiarygodnie dużo szczęścia, gdy udaje im się ujść z życiem.

Przyznam, że szukałam w książce historycznych nieścisłości, jednak niczego nie znalazłam. Autorka postarała się, aby przedstawić warstwę faktograficzną I wojny światowej zgodnie z prawdą. Tym niemniej nadal sądzę, że jest to opowieść cukierkowa, nieoddająca dramatu, jaki rozgrywał się na polach walki.

Jednocześnie uważam, że książka została napisana dobrze, przystępnym językiem. Losy bohaterek z pewnością zaciekawią rzesze czytelniczek, którym bliska jest twórczość Weroniki Wierzchowskiej. Fabuła powieści, choć spójna i wciągająca, dla mnie okazała się zbyt naiwna. Wątki romansowe pod gradem kul, szczęśliwe zbiegi okoliczności zaraz po tym, gdy któraś bohaterka poczuje się źle, lepiej wyglądają w komedii romantycznej niż powieści pretendującej do historycznej.

Mocną stroną W służbie Madame Curie jest natomiast zwrócenie uwagi na rolę kobiet w tej strasznej wojnie. Autorka dobrze ukazała trudności, z jakimi musiały się mierzyć dziewczyny, kiedy chciały realizować swoje pasje.

Polecam wielbicielkom powieści obyczajowych z historią w tle.


Przeczytaj również recenzję Gościńca Kasi Bulicz-Kasprzak!

Polecane recenzje

„The Love Hypothesis” fenomenem roku? – recenzja

The Love Hypothesis Ali Hazelwood to zabawny romans, który umili wam nawet najsmutniejszy wieczór....

„Czarna owca medycyny” – co ma na myśli Lieberman?

Gdy zobaczyłam Czarną owcę medycyny Jeffreya A. Liebermana na półce mojej przyjaciółki, od razu...

„All Of Your Flaws” przypadek czy przeznaczenie?

Pierwsza część, Flawless zachwyciła mnie. Z pewnością jest to książka, do której kiedyś, może nawet...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Fabuła
7
Tematyka
7
Postacie
6
Klimat
5
Słownictwo
6
„W służbie Madame Curie” – recenzja książki Weroniki WierzchowskiejW służbie Madame Curie to najnowsza powieść Weroniki Wierzchowskiej, która przenosi czytelnika na najbardziej krwawy front I wojny światowej we Francji. Bohaterkami są pielęgniarki, które jako pionierki rodzącej się radiologii pomagają diagnozować rannych za pomocą promieni Roentgena.Tytuł: W służbie Madame Curie Autor: Weronika...