Strona głównaCiekaweWattpad – dobry start czy strata czasu?

Wattpad – dobry start czy strata czasu?

Wielu współczesnych pisarzy zaczynało swoją pracę w internecie. Anna Bellon, Anna Todd, Coleen Hoover czy Layla Sheldon publikowały pierwsze teksty w miejscu, jakim jest Wattpad.

 

CZYM JEST WATTPAD?

Jest to kilkumilionowa społeczność pisarzy z całego świata. Strona ta daje ogromne możliwości rozwojowe i społeczne. Każdego dnia tysiące ludzi publikuje na niej najróżniejsze teksty, z niemal każdego tematu. Od romansu, przez fanfiction, aż do dramatów i poezji. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale czy taka różnorodność oraz swoboda na pewno są zaletami?

DOBRE I ZŁE OPOWIADANIA

Opinie na temat aplikacji są różne. Jedni określają ją jako miejsce dobre do szlifowania umiejętności literackich, a dla innych jest to zwykły śmietnik wypełniony historiami pełnymi skrajności i niewiedzy.
Opowieści publikowane na tej platformie są dzielone na te dobre oraz te złe, co – według mnie – kompletnie nie zgadza się z polityką strony. Nie ma opowiadań złych, są po prostu te niedopracowane.
Niestety zła sława aplikacji powstała, kiedy niedopracowane historie wyszły przed szereg i stały się popularne, a to przesłoniło prawidłowo napisane, ciekawe książki. Reakcja ze strony czytelników pojawiła się niemal natychmiast. Krytyka, z którą spotkali się wszyscy Wattpadowicze, wylała się jak kubeł nieczystości i do dziś jej piętno odbija się na nowych autorach.

Dziś Wattpad – pomimo ciągłej popularności opowiadań gorszego sortu – promuje nowe, często fantastyczne i ciekawe historie, które mają szansę wybić się w świecie literatury. Użytkownicy zauważają coraz lepszych pisarzy, dzięki czemu ci zajmują podium w rankingach.

JAK ZACZĄĆ NA WATTPADZIE?

Nie znam prostszej metody zaczęcia: wystarczy się zalogować, stworzyć tytuł, opis i już! Możesz zacząć pisać, a potem przejmować się najtrudniejszą częścią.
Jeśli chcesz, aby twoje opowiadanie zostało zauważone, powinieneś zadbać o poprawność językową oraz merytoryczną, wymyślić ciekawą fabułę oraz niecodziennych bohaterów.
Wiele opowiadań, które kilka lat temu stały się popularne, zostały stworzone chaotycznie na podstawie najprostszej możliwej fabuły. Większość z nich polegała na miłości zrodzonej z nienawiści szarej myszki z liceum do niegrzecznego chłopca z gangu. Dzisiejsi czytelnicy zabieg ten dość mocno szkalują. Aktualnie ogromna ilość książek ma w sobie ciekawą akcję, oryginalne postaci, a wszystko otulone piękną okładką oraz zachęcającym opisem.

CO, JEŚLI MAM PROBLEM Z ZAUWAŻENIEM BŁĘDÓW LUB PO PROSTU NIE WIEM, CO ROBIĘ ŹLE?

Pisarze Wattpadowscy ostatnimi czasy wykazują się ogromną życzliwością oraz chęcią pomocy. Codziennie powstają nowe sekcje pomocowe, recenzownie czy tzw. betownie, w których autor może liczyć na konstruktywną i szczerą ocenę oraz pomoc w poprawie błędów.
Jeśli zaś nie czujesz się dobrze w grafice, to Wattpadowi graficy z chęcią zajmą się tym za ciebie! Za niewielką cenę, jaką jest oznaczenie w opowiadaniu, stworzą dla ciebie kolorową oraz piękną, a przede wszystkim oryginalną okładkę.

WATTPAD A PAPIEROWE KSIĄŻKI

Na Wattpadzie na próżno szukać pozycji z księgarni. Pisarze z tej strony to najczęściej amatorzy, którzy szlifują swój warsztat i pragną uczyć się nowych rzeczy. Niemniej jednak wielu z nich osiągnęło wielki sukces i otrzymało szansę publikacji swoich dzieł w formie papierowej. Lecz zanim udało im się spełnić marzenie, ich opowiadania zostały poddane surowej ocenie oraz korekcie, a wcześniej osiągały niesamowite wyniki.

Jeśli jednak nie czujecie się nasyceni oryginalną opowieścią, chcielibyście ujrzeć ją w innym świetle lub po prostu przeczytać opowiadanie ze swojego ulubionego świata – śmiało mogę wam polecić kategorię fanfiction.

Opowiadania fanowskie to historie, których akcja odbywa się w świecie stworzonym przez kogoś innego, nierzadko z oryginalnymi bohaterami. Chciałbyś stać się jednym z uczniów Hogwartu? Przejść przez szafę do świata Narnii? Uratować Severusa Snape’a czy samemu dostarczyć magiczny pierścień? Fanfiction nakarmi twoją chęć przeczytania więcej, da możliwość stworzenia swojej wersji historii czy dodania do niej własnych elementów.
To najpopularniejsza kategoria na Wattpadzie, który zasypany jest opowiadaniami z udziałem czarodziei czy ulubionych piosenkarzy. W tej kategorii nie ma ograniczeń, jedyną granicę stawia mam wyobraźnia, dlatego to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie pisania. Pomaga nam dopasować własne pomysły do tych stworzonych, zapoznać się z realiami pisarskimi i zasadami, jakie panują w literaturze.
Jako autorka kilku opowiadań tego rodzaju polecam na początek tę kategorię, by spróbować ułożyć oryginalną historię po swojemu.

Podsumowując, Wattpad – pomimo licznych wad – może okazać się wspaniałym miejscem do rozwijania warsztatu oraz poznawania nowych ludzi, czy choćby czytania. Posiada liczne narzędzia, które pomogą w osiągnięciu sukcesu, ułatwią Twoją pracę i pozwolą cieszyć się nadchodzącym sukcesem.


A jeśli chcesz spróbować swoich sił w publicystyce, dołącz do naszej redakcji!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

2 Komentarze

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.