Strona głównaFilm„Wicked” – kultowy musical na ekranach kin

„Wicked” – kultowy musical na ekranach kin [RECENZJA]

Wicked szturmem wbiło się do kin na całym świecie i już przed premierą zarobiło rekordowe 164 miliony dolarów. I choć wielką fanką musicali nie jestem, to z zaciekawieniem usiadłam na sali, by zajrzeć do magicznego Oz.

Historię Czarnoksiężnika z krainy Oz znają nasi rodzice i dziadkowie. Lyman Frank Baum zasłynął dzięki opowieści o Dorotce i fantastycznej krainie. Jego książka później stała się musicalem i filmem. Wicked, czyli prequel historii z 1900 roku, zadebiutowało również jako musical, a w tym roku zobaczymy pierwszą część filmowej adaptacji.

Mieszkańcy Oz świętują śmierć Złej Czarownicy ze Wschodu, kiedy miasteczko odwiedza Glinda zwana Dobrą (w tej roli fantastyczna Ariana Grande-Butera). Wspomina ona Elphabę, dziecko poczęte przez zdradę żony Munchkińskiego Gubernatora. W wyniku romansu dziewczynka urodziła się zielonoskóra, a Gubernator wyparł się jej.

Dziewczyny poznały się na Uniwersytecie Shiz

Glinda, wtedy jeszcze znana jako Galinda, rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Shiz, gdzie od razu stała się lubiana i popularna. Elphaba (Cynthia Erivo) z początku nie była na liście studentów, jednak przypadkowy pokaz magicznych umiejętności pozwolił dziewczynie dostać się do szkoły.

Elphaba od początku była prześladowana, również przez płytką Galindę. Madame Morrible, dyrektorka Shiz, lokuje dziewczyny w jednym pokoju, co tylko pogłębia ich konflikt. Nie pomógł również fakt, że to właśnie Elphaba została uczennicą Morrible, czego Galinda okropnie jej zazdrościła.

Ciekawym dodatkiem była relacja między Galindą a dyrektorką. Uczennica bardzo chciała wkraść się w łaski kobiety, która uważała ją za totalne beztalencie.

Podczas zajęć doktora Dillamonda — jedynego zwierzęcego profesora w Shiz — uczniowie dowiadują się o tym, że zwierzęta powoli tracą możliwość mówienia. Według Elphaby Czarodziej z Oz jest w stanie pomóc w tej sprawie. 

Madame Morrible i Elphaba zyskują wspólny cel — dyrektorka uważa, że zielonowłosa czarownica może bardzo pomóc Czarodziejowi, zaś Elphaba potrzebuje go, by pomóc zwierzętom.

W tym czasie do Shiz przybywa winkarski książę, Fijero (Jonathan Bailey). Jego beztroskie nastawienie do życia bardzo podoba się Galindzie, która z kolei jest obiektem westchnień munchkińskiego chłopca — Boqa (Ethan Slater). Kiedy ten zaprasza ją na bal, ta namawia go, by zaprosił niepełnosprawną Nessarosę — siostrę Elphaby.

Niczego nieświadoma Nessarosa chwali się starszej siostrze z zaproszenia. Elphaba, wdzięczna Galindzie za pomoc dziewczynie, prosi Madame Morrible o ponowne rozważenie uczestnictwa Galindy w zajęciach z magii. 

Galinda, choć lubiana i popularna, wcale nie była taka „Dobra”

Mimo że młoda adeptka magii uważała inaczej, w rzeczywistości była płytka i zapatrzona w siebie. Udowodniła to, wręczając Elphabie stary kapelusz, niegdyś należący do jej babci. Kiedy Elphaba pokazuje się w tym dodatku na balu, zostaje wyśmiana. Mimo to zaczyna tańczyć, a Galinda — pożerana przez wyrzuty sumienia — dołącza do niej po chwili. W tym samym czasie Boq tłumaczy Nessarosie swoje intencje. Przekonuje ją, że to jej niesamowita uroda popchnęły go do niej, a nie współczucie.

Elphaba zwierza się Galindzie, że ojciec jej nienawidzi i to ona jest powodem niepełnosprawności Nessarosy oraz śmierci ich matki. Sympatia Galindy do Elphaby wzrasta i postanawia ona uczynić koleżankę bardziej otwartą na rówieśników.

Pogrom zwierząt staje się szansą dla Elphaby

Podczas kolejnych zajęć doktor Dillamond zostaje aresztowany. Nowy profesor historii także opowiada uczniom o tym, że już wkrótce zwierzęta utracą możliwość mówienia i zostaną uwięzione w klatkach. Wydaje się zachwycony tym pomysłem, co tym bardziej oburza Elphabę. Razem z Fijero ratuje małe lwiątko przyniesione przez nauczyciela i wypuszcza na wolność.

Madame Morrible informuje Elphie o zaproszeniu od Czarodzieja z OZ, które dziewczyna od razu przyjmuje. Uważa to za swoją szansę na zmiany, również te w niej. Na dworcu kolejowym żegnają ją przyjaciele. Galinda, by zaimponować Fijero, postanawia zmienić swoje imię na Glinda, jako znak poparcia dla doktora Dillamonda, który właśnie tak ją nazywał. Fijero jednak nie zauważa jej starań i odchodzi, zostawiając zrozpaczoną Glindę na stacji. By ją pocieszyć, Elphaba proponuje jej, by razem pojechały do Szmaragdowego Miasta.

W Szmaragdowym Mieście uczennice zwiedzają wszystkie słynne biblioteki i sklepy, by na końcu udać się do siedziby wielkiego Czarodzieja z Oz. Tam Elphaba daje się namówić do rzucenia na jedną z małp zaklęcia ze starożytnej Grimmerie. Momentalnie prowadzi do to nieodwracalnych i tragicznych wydarzeń. 

Dziewczyny odkrywają prawdziwe intencje Madame Morrible i Czarodzieja, którzy chcieli stworzyć armię małpich szpiegów i na zawsze pozbawić zwierzęta wolności. Elphaba zabiera księgę czarów i ucieka z Glindą. 

Za studentkami zostaje wysłana armia, a Madame Morrible ostrzega Oz przed „Złą Wiedźmą”.

Glinda i Elphaba zmuszone są wybrać, po której stronie stanąć. Ta druga decyduje, że nikt nie będzie władać nią i jej umiejętnościami tak, jak Czarodziej chce, i decyduje się uciec. Chce wykorzystać swoje moce do walki ze złym Czarodziejem.

Glinda decyduje się wybrać stronę Czarodzieja z Oz. Rozstają się, życząc sobie powodzenia. Elphaba rzuca na miotłę zaklęcie lewitacji i odlatuje, czym przekonuje mieszkańców co do swojej złej natury.

Wicked idealnym kandydatem na Oscara

Budżet produkcyjny Wicked był gigantyczny i widać to dzięki wspaniałej scenografii. Wszystkie lokacje filmu zostały zbudowane, by uniknąć stosowania sztucznej inteligencji i CGI. Oz i Uniwersytet Shiz prezentują się fantastycznie, wszystkie detale zostały dokładnie przemyślane. 

Stroje bohaterów doskonale pasują do postaci — różowo-cukierkowe stylizacje Galindy i mroczny styl Elphaby perfekcyjnie przedstawiają ich kontrastujące osobowości.

Piosenki, stanowiące główny filar musicalu, w wykonaniu Ariany Grande i Cynthii Erivo cudownie dopełniają klimat Oz i stanowią idealne przerwy od standardowej formuły filmu. Trzeba przyznać, że głos Ariany w roli Glindy został dobrany perfekcyjnie, a głębia Cynthii jako Elphaby dodaje postaci charakteru i mroku.

Obsada aktorska na medal

Choć wspomniałam już kilka razy świetną grę aktorską głównych bohaterek, warto spojrzeć również na postaci drugoplanowe.

Ethan Slater, grający Boqa z Munchkinlandu, fantastycznie zagrał rolę chłopaka wyrwanego z niewielkiego regionu do wielkiego, arystokratycznego świata. Jego uwielbienie wobec Galindy i chęć zrobienia wszystkiego, by jej się przypodobać, były bardzo realistyczne.

Fijero — zadufany w sobie, zbuntowany książę — grany przez Johnathana Bailey — zachwyca i w moment kradnie serca widzów. Choć początkowo ciężko go lubić, szybko można zorientować się, jak inteligentną i sprytną jest osobą, co natychmiast dodaje mu uroku.

Madame Morrible i Oz — przebiegli i chciwi, chętni władzy absolutnej i mocy, której posiadać nie mogą. Michelle Yeoh i Jeff Goldblum znakomicie oddali zepsucie tych postaci.

Co dalej z Oz?

Choć Wicked niedawno zagościło w kinach, widzowie już odliczają dni do premiery drugiej części. 15 grudnia twórcy filmu zapowiedzieli, że Wicked: For Good pojawi się na całym świecie już 21 listopada 2025. Na jesień znów zawitamy w Oz, ale tym razem towarzyszyć będą nam znane z książki Bauma postaci. 


Proponujemy również grudniową premierę — Król Lew Mufasa!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
Na co dzień matka dwóch kotów i kwiatka. Czytam głównie Young Adult i thrillery, próbuję przekonać się do fantasy. Fanka popu i gier komputerowych, wieczór kończę szklaneczką majonezu w Stardew Valley.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.