Strona głównaKsiążki„Wilczym śladem” Zbigniew Jankowski

„Wilczym śladem” Zbigniew Jankowski [RECENZJA]

Wyruszmy wilczym śladem, aby poznać tajemnicę sukcesu studia gier CD Projekt RED. Po dużym sukcesie Zabójcy królów przyszedł jeszcze większy – Dziki Gon, z dwoma wybitnymi dodatkami: Serce z kamienia i Krew i wino. Zajrzymy zatem za kulisy, jak narodził się międzynarodowy fenomen, na podstawie polskiej sagi fantasy o Wiedźminie.
Egzemplarz książki – w ramach współpracy barterowej – otrzymaliśmy od:
Wydawnictwo Gamebook

Wilczym śladem jako historia powstania najwybitniejszej gry RPG

W tym roku obchodzimy okrągłą, dziesiątą rocznicę powstania genialnej gry RPG, Wiedźmin 3: Dziki Gon. Po świecie podróżuje orkiestra wraz z zespołem Percival Schuttenbach, grając muzykę z trzeciej odsłony gry, kolejne koncerty/wydarzenia szykują się także w Polsce. Prócz muzykalnej podróży po globie w międzyczasie została wydana książka, w której opisano procesy powstawania gry. Jak budowane są questy? Czy trzeba być koniecznie programistą, aby tworzyć scenariusz gry?

Historia gry osadzona jest w czasie, kiedy Geralt i Yennefer powrócili z Wyspy Jabłoni. Wiedźmin musi odnaleźć Ciri przed ścigającymi ją upiorami – legendarnym Dzikim Gonem.

Jeśli jesteś fanem Wiedźmina, zajrzyj do naszego wpisu o nowej książce Andrzeja Sapkowskiego: Wiedźmin powraca!

Wkurzające znaczniki, ograniczenia map, aż w końcu zmiana na Next-Gen

Ile człowiek tracił nerwów, aby wprowadzono poprawki, aby CD Projekt RED ugiął się wreszcie i dodał jeden znacznik do całej mapy gry: Podzamcze. Zostały poprawione bugi, motoryka postaci. Ulepszone tekstury, wierność odwzorowania, jakość cieni, zasięg widzenia i gęstość tłumu. Na początku, bez Next-Gen, wyglądało to trochę gorzej. Jedyna rzecz, która nie potrzebowała poprawek generacyjnych, to muzyka. W Wilczym Śladzie poznajemy historię Marcina Przybyłowicza, syna znanego perkusisty z zespołu Warsztat. Kunszt muzyczny Marcina został doceniony, jego utwory wykorzystywane są dzisiaj, dzięki Wiedźminowi 3, do seriali i filmów.

Wilczym Śladem Recenzja
Marcin Przybyłowicz/fot. Spotify.com

Kolejne dzieła muzyczne Przybyłowicza będziemy mogli usłyszeć w czwartej odsłonie Wiedźmina, a także w grze The Blood of Dawnwalker, której reżyserem ma być Konrad Tomaszkiewicz, mistrz reżyserki gamingowej – samego Dzikiego Gonu. Do dziś, z zamiłowaniem, wiele ludzi słucha cudownej ballady Wilcza Zamieć. Muzykę skomponował Marcin, słowa napisała Aleksandra Motyka. A samą piosenkę Priscilli zaśpiewała Anna Terpiłowska – absolwentka krakowskiej szkoły teatralnej.
P.S. Nie znam mężczyzny, który by na tej balladzie w grze nie uronił łzy 😉.

Świat Wiedźmina otworzył tym ludziom wiele drzwi do rozwoju kariery. To wszystko świetnie opisał w swojej książce Jankowski.

Krwawy Baron i Mysia Wieża – dwa najlepsze questy podstawki

Nie zdajemy sobie sprawy, że składanie takiej gry to wielki wysiłek. Chociażby sama projekcja światła i cieni. W książce poświęcono dużo opisów dwóm questom uznawanym przez graczy za najciekawsze, najbardziej wciągające: losy rodziny Krwawego Barona i klątwa na Kłomnicy.

Nadmienię, że misja na Kłomnicy, Mysia Wieża, jest inspirowana legendą o Popielu, który został zjedzony przez myszy na zamku w Kruszwicy.

Wilczym Śladem Recenzja
Mysia Wieża zamkowa w Kruszwicy/fot. Archiwum prywatne A. Andrzejewskiej WRITERAT

Skąd pomysł na pijanego Filipa Stengera? Jego dezercja, wraz z innymi wojakami, podczas III wojny z Nilfgaardem skończyła się opanowaniem opuszczonego Kasztelu Wrońce. Dogadał się z „czarnymi” (potocznie nazywano tak w grze Nilfgaardczyków, ze względu na kolor zbroi) i stał się pełnoprawnym zarządcą.

Twórcy Wiedźmina 3 w większości urodzili się w latach osiemdziesiątych dorastali w latach dziewięćdziesiątych.

Wychowani u schyłku PRL i w trudnym okresie transformacji niektórzy z twórców gry mieli w młodości – w domu lub w otoczeniu – styczność z przemocą domową, alkoholem, biedą, niedostatkiem. Pragnieniem wielu było udowodnienie sobie i światu, że można pokonać wszelkie przeciwieństwa, i tu, w Polsce, stworzyć jedną z najlepszych gier wideo w historii.

Misja z rodziną Barona była swoistym lekiem na stare doświadczenia, często z dzieciństwa. A Kłomnica ukłonem w stronę jednej z najstarszych polskich legend.

Książka tylko dla fanów gry?

Absolutnie. Dzięki książce Zbigniewa Jankowskiego możecie poznać, jak tak naprawdę wygląda skomplikowany proces powstawania gier wideo. Jest to świetny reportaż, w którym poznacie twórców i z którego dowiecie się, że podczas pracy nic nie jest na sztywno. Ale jak trzeba – należy się spiąć i testować grę do skutku. Aby nie miała ani jednego mankamentu.

W książce zabrakło mi szerszych opisów i inspiracji do dodatków, w szczególności dla Krwi i wina, ale poznacie z niej historie pobocznych wątków. A także dowiecie się, czemu Tomaszkiewicz zdecydował się na odejdzie z grupy CD Projekt RED, stając się tym samym reżyserem dla The Blood of Dawnwalker. Potencjalnie konkurencyjnej gry dla Wiedźmina 4.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Gamebook.

Ola Andrzejewska
Ola Andrzejewska
"Korpo-szczurek", który kocha wyrywać się z pędu, tonąc w literach książek, a w międzyczasie poszaleć z wiedźmińskim mieczem na szlaku w "Wiedźmin 3". Prowadzę konto na Instagramie o fantastyce, wierzeniach, symbolice, backgroundzie pisarskim. Czytam: fantastyka, SF, mitologie i wierzenia, literatura piękna obca, beletrystyka, historyczne, azjatycka.
Tytuł:
Wilczym Śladem – Historia powstania gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”
Autor:
Zbigniew Jankowski
Wydawnictwo:
Gamebook
Data wydania:
30.01.2025
Liczba stron:
415
Tematyka
10
Język
9
Wciągający wątek
8
Wartość merytoryczna
8
Okładka
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Wilczym śladem jako historia powstania najwybitniejszej gry RPG W tym roku obchodzimy okrągłą, dziesiątą rocznicę powstania genialnej gry RPG, Wiedźmin 3: Dziki Gon. Po świecie podróżuje orkiestra wraz z zespołem Percival Schuttenbach, grając muzykę z trzeciej odsłony gry, kolejne koncerty/wydarzenia szykują się także w Polsce. Prócz...„Wilczym śladem” Zbigniew Jankowski [RECENZJA]

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.