Strona głównaPublicystykaKultura„Wokół świata na wariata” – powieść przygodowa o autentycznej podróży

„Wokół świata na wariata” – powieść przygodowa o autentycznej podróży

Wokół świata na wariata Łukasza Wierzbickiego to fascynująca opowieść o autentycznej podróży dookoła globu Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego, w którą panowie wyruszyli w 1926 roku. Rzadko mam okazję czytać tak dynamiczne i szalone powieści dla dzieci. Książka zachęca do poznawania świata, podróżowania i przeżywania niesamowitych przygód.

Prawdziwa historia

Bohaterowie książki Wokół świata na wariata rzeczywiście przeżyli większość przygód, które autor opisał w swojej książce. Tadeusz Perkitny, jeden z uczestników wyprawy, zawarł je w dwóch tomach wspomnień zatytułowanych Z setką złotych naokoło świata i Okrążmy świat raz jeszcze. Łukasz Wierzbicki jednak przyznaje się w posłowiu do drobnych ubarwień, które dodają tej historii wiele uroku. Biorąc pod uwagę ich niewielki zakres, muszę stwierdzić, że podróż dwóch polskich śmiałków była niezwykła, wariacka i pełna wrażeń.

Młodzi mężczyźni wyruszyli z Poznania, odwiedzili po drodze Skandynawię, wybrzeża Francji, Hiszpanii i zachodniej Afryki, by przepłynąć do Ameryki Południowej. Po brazylijskich i argentyńskich terenach podróżowali w towarzystwie starego konia, który pomógł im przeprawić się przez Andy. Następnie żeglowali wzdłuż wybrzeża, dopłynęli do Meksyku, a stamtąd wyruszyli na wody Oceanu Spokojnego. Trafili na Hawaje, potem do Japonii, Chin, Wietnamu, Indii, aż dotarli do Afryki. Przemierzyli ją w poprzek, by powrócić na zachodnie wybrzeże, do Europy i rodzinnego Poznania. Ich podróż zajęła 4 lata.

Wyprawa była zwariowana. Mężczyźni przeżyli mnóstwo przygód i spotkali wyjątkowych ludzi. Poznali zadziwiające właściwości nieznanych dotąd roślin. Na bieżąco musieli zapewnić sobie żywność i środki finansowe, co wiązało się z przedziwnymi przypadkami. Chwile wytchnienia w hotelowych pokojach z dostępem do bieżącej wody przyjmowali z wyraźną ulgą. A kiedy wiodło im się gorzej, nie tracili nadziei.

Jedność ze światem i sobą

Opowieść Łukasza Wierzbickiego to nie tylko opis niesamowitej przygody. Udało mu się przemycić w książce ważne przesłanie o tym, że jako ludzie stanowimy ze światem całość. W każdym naturalnym zjawisku kryje się cząstka człowieczeństwa. Poznanie naszej planety, która jest cudowna i przebogata, pomaga odkryć jedność z naturą. Widać ją w każdym żywiole: wodzie, ogniu, powietrzu i ziemi.

Ponadto Wokół świata na wariata zachęca do podążania własnymi ścieżkami i kierowania się intuicją. Bohaterom zdarzało się wyjść z opresji lub uniknąć kłopotliwych sytuacji tylko dlatego, że słuchali wewnętrznego głosu. Dotyczy to również ważnych życiowych decyzji, które podejmować należy w zgodzie ze sobą.

Spostrzeżenia o stylu

Książka została napisana z humorem i energią, dzięki czemu z pewnością trafi w gusta młodych czytelników i przyciągnie ich uwagę. Nie sposób pominąć słownictwa z gwary poznańskiej i cieszyńskiej, którego użycie uważam za plus. Ich znaczenie zostało wyjaśnione w przypisach, dlatego z pewnością będą zrozumiałe dla każdego czytelnika. Choć wyprawa podróżników musiała być ryzykowna, została opisana w taki sposób, że czytelnik nie myśli się o niebezpieczeństwach. Wydaje się żywiołową, trochę magiczną włóczęgą.

Wokół świata na wariata to nie tylko pogodny tekst, ale również nastrojowe ilustracje Katarzyny Bajerowicz, które świetnie oddają prezentowane treści. Ponadto w książce zobaczymy zdjęcia dokumentujące podróż, wykonane przez Mroczkiewicza i Perkitnego. Retro fotografie nadają opowieści uroku i reporterskiego charakteru.

Wokół świata na wariata, Łukasz Wierzbicki
fot. Anna Kazior

Historia przedstawiona w książce oraz jakość jej wydania sprawiają, że publikacja dostarcza niesamowitych wrażeń. Nie wiem, czy wyprawa w niej opisana wzbudzała w swoim czasie zainteresowanie społeczeństwa, jednak pomysł jej odświeżenia uważam za bardzo udany. A do tego świetnie wykonany.


Szukasz inspiracji podróżniczych? Przeczytaj recenzję „Atlasu osobliwości”!

Polecane recenzje

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Fabuła
10
Tematyka
10
Postacie
8
Styl
9
Klimat
9
Słownictwo
10
Wokół świata na wariata Łukasza Wierzbickiego to fascynująca opowieść o autentycznej podróży dookoła globu Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego, w którą panowie wyruszyli w 1926 roku. Rzadko mam okazję czytać tak dynamiczne i szalone powieści dla dzieci. Książka zachęca do poznawania świata, podróżowania i...„Wokół świata na wariata” – powieść przygodowa o autentycznej podróży