Strona głównaLiteratura"Wychowanie przy ekranie" - recenzja książki Magdaleny Bigaj

„Wychowanie przy ekranie” – recenzja książki Magdaleny Bigaj

Technologie cyfrowe towarzyszą nam na każdym kroku i coraz bardziej zmieniają nasze życie. Z jednej strony je ułatwiają i uprzyjemniają, a z drugiej powodują zagrożenia, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Jak się przed nimi ustrzec?

Wychowanie przy ekranie to książka Magdaleny Bigaj, która opisuje problemy, jakie wiążą się z nadmiernym i nielimitowanym korzystaniem z urządzeń ekranowych przez dzieci, młodzież i dorosłych. Autorka ma szeroką wiedzę w tej dziedzinie, gdyż z tematyką higieny cyfrowej, cyberbezpieczeństwa dzieci i e-uzależnień jest związana zawodowo od lat. Doświadczeniem edukatorki, badaczki i działaczki społecznej chętnie się dzieli na kartach swojej książki.

Jak przygotować dzieci do życia w sieci?

Wychowanie przy ekranie składa się z 6 rozdziałów, testu higieny cyfrowej oraz listy lektur dla osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy. Pierwsze trzy części mówią o tym, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym korzystaniem z gier, Internetu i portali społecznościowych. Co istotne, dotyczą one również osób  dorosłych, nie tylko dzieci. Następnie autorka proponuje zasady korzystania z zasobów cyfrowego świata przez dzieci z różnych grup wiekowych.

Internet jest pełen treści wartościowych, ale i zagrożeń. Jego obecności nie da się już pominąć, kiedy wychowujemy dziecko. Autorka zwróciła uwagę, jak ważnym źródłem wsparcia był dla niej, kiedy zmagała się z początkami rodzicielstwa. Ratował ją również w wielu sytuacjach, kiedy potrzebowała, by dzieci nie przeszkadzały jej przez chwilę w ważnych obowiązkach. I chyba nie ma dziś takiej matki, która nie podpisałaby się pod tymi słowami. Jednak, jak to zawsze w życiu, również z Internetu należy korzystać z umiarem. Skutki nadużywania mają wymiar fizyczny, psychiczny i społeczny.

Jednak w życiu jest również tak, że nie należy uogólniać. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, ile czasu powinniśmy spędzać przed komputerem. To zależy od tego, do czego go wykorzystujemy. Gdy służy nam do zdobywania wiedzy i rozwijania pasji, a jednocześnie nie ogranicza innych aktywności, wydaje się, że można sobie pozwolić na więcej.

Co jest, a czego zabrakło?

Wychowanie przy ekranie z pewną rezerwą nazywam poradnikiem. A to dlatego, że nie znalazłam w nim inspiracji, które pomogłyby zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Bardzo dużo dowiedziałam się o konieczności ograniczania czasu ekranowego, natomiast liczyłam również na porady dotyczące tego, co zaproponować w zamian. Jak wypełnić czas dzieci analogowymi zabawami, a przy tym nie zaniedbać własnych obowiązków i pasji.

Ponadto książka, jak wiele innych tytułów dotyczących wychowania dzieci, podkreśla, że przed problemami może nas ustrzec dobra, pełna szacunku i zaufania relacja z nimi. Dziecko musi wiedzieć, że nawet jeśli wpadnie w kłopoty, to może o tym powiedzieć rodzicom bez wstydu i obaw, oraz że otrzyma pomoc.

Podsumowanie

Wychowanie przy ekranie zostało napisane jasno i przejrzyście, a czasem z odrobiną humoru. Dzięki temu łatwo przyswaja się przedstawioną w książce wiedzę. Jednocześnie autorka wykazała dużą dozę wrażliwości i zrozumienia dla osób, którym, mimo starań, nie udaje się ograniczyć czasu spędzonego on-line. Co nie znaczy, że nie potępia tych, którzy wciskają nawet niemowlakom ekran przed nos. Myślę, że to jedna z ważniejszych pozycji, jaką należy przeczytać, by nie przeoczyć ważnego czynnika wpływającego na komfort życia nas wszystkich. A także na przyszłość naszych dzieci.


Jeśli szukasz poradników parentingowych, sprawdź naszą recenzję książki Rodzeństwo jako team!

Temtayka
10
Styl
8
Rzetelność
7
Elementy wizualne
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Wychowanie przy ekranie to książka Magdaleny Bigaj, która opisuje problemy, jakie wiążą się z nadmiernym i nielimitowanym korzystaniem z urządzeń ekranowych przez dzieci, młodzież i dorosłych. Autorka ma szeroką wiedzę w tej dziedzinie, gdyż z tematyką higieny cyfrowej, cyberbezpieczeństwa dzieci i e-uzależnień jest związana..."Wychowanie przy ekranie" - recenzja książki Magdaleny Bigaj

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.