Strona głównaPublicystykaKulturaZ ekranu na papier – „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

Z ekranu na papier – „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

Stowarzyszenie Umarłych Poetów to idealna książka dla miłośników literatury. Ta poruszająca, krótka historia na jeden wieczór z elementami poezji została napisana przez N.H. Kleinbaum na podstawie scenariusza Toma Schulmana.

Książka na podstawie filmu

Film pt. Stowarzyszenie Umarłych Poetów zna prawie każdy. Sama miałam okazję oglądać produkcję w szkole podstawowej i potem jeszcze drugi raz po kilku latach. Zazwyczaj scenarzyści tworzą film na podstawie książki, ale w tym przypadku Nancy Kleinbaum zrobiła ciekawy wyjątek i przeniosła amerykański dramat z ekranu na papier

O czym jest powieść Stowarzyszenie Umarłych Poetów?

Głównym bohaterem utworu jest Neil Perry, który marzy o tym, aby zostać aktorem, jednak ojciec chłopaka ma inne plany na jego przyszłość. Stowarzyszenie Umarłych Poetów to również książka o nauczycielu angielskiego Johnie Keatingu, który sprzeciwia się zasadom panującym w Akademii Weltona. Uczy swoich uczniów indywidualności, wrażliwości, nieszablonowego myślenia oraz czerpania radości z życia. Młodzi ludzie realizują te wszystkie wartości na tajnych spotkaniach klubu nazywanego Stowarzyszeniem Umarłych Poetów. Chłopcy spotykają się w grocie i czytają poezję.

Walory utworu

Cenię tę historię za to, że każdy z bohaterów się czymś wyróżnia. Dla twórców obu dzieł (książki i filmu) ważne jest zachowanie indywidualności. Bohaterowie mają różne podejście do życia, inne doświadczenia i cele, które sprawiają, że stają się wyjątkowi. Książka ukazuje wiele problemów, z którymi muszą zmagać się młodzi, niezrozumiani przez otoczenie ludzie. Często rodzice nie pozwalają im wyrażać własnego zdania i skupiają się na zaspokojeniu własnych potrzeb. Historia Neila, który przez niespełnione ambicje ojca, nie może rozwijać swojego talentu, kończy się tragicznie.

fot. Dorota Duda/Writerat

Różnice

Przez to, że książka jest krótka, nie ma w niej miejsca na opis wyglądu i charakterystykę wewnętrzną postaci. Jeśli ktoś nie zna filmu, nie wie nawet, jak wyglądają główni bohaterowie i sam musi to sobie wyobrazić. Mam wrażenie, że w filmie postać Knoxa została przedstawiona bardziej jako drugoplanowa. Zdziwiło mnie, że w książce kilkanaście stron zostało poświęconych temu nieszczęśliwe zakochanemu chłopakowi. Postaci Todda było za to znacznie mniej niż w filmie, mimo że był najlepszym przyjacielem Neila.

Czy warto przeczytać Stowarzyszenie Umarłych Poetów?

Podsumowując, książka tak samo jak film niesie bardzo ważne przesłanie. Należy żyć chwilą i dążyć do spełniania marzeń. Przede wszystkim polecam tę pozycję osobom, które nie znają produkcji filmowej, a wolą czytać książki. Spotkałam się z opiniami, że Stowarzyszenie Umarłych Poetów Kleinbaum jest streszczeniem filmu. Myślę, że to głównie przez to, że utwór dobrze go odwzorowuje. Jednak mimo małych różnic w fabule dzieło Kleinbaum bardziej wpływa na wyobraźnię odbiorcy niż produkcja. Książka jest idealna dla osób, które szukają czegoś lekkiego i krótkiego z głębokim przesłaniem. 


Przeczytaj także recenzję Kolonia – recenzja książki Audrey Magee

Dorota Duda
Dorota Duda
Studentka Edytorstwa na Uniwersytecie Opolskim. Kociara, miłośniczka literatury pięknej i owocowej herbaty. W wolnym czasie korektorka i redaktorka artykułów w Gazecie Kongresy.
Tytuł:
Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Autor:
Nancy Horowitz Kleinbaum
Tłumacz:
Paweł Laskowicz
Wydawnictwo:
Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania:
2017
Liczba stron:
160
Język
7.5
Fabuła
7.5
Okładka
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Książka na podstawie filmu Film pt. Stowarzyszenie Umarłych Poetów zna prawie każdy. Sama miałam okazję oglądać produkcję w szkole podstawowej i potem jeszcze drugi raz po kilku latach. Zazwyczaj scenarzyści tworzą film na podstawie książki, ale w tym przypadku Nancy Kleinbaum zrobiła ciekawy wyjątek i...Z ekranu na papier – „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.