Strona głównaLiteratura„Zamiana” – 7 powodów, dla których warto ją przeczytać

„Zamiana” – 7 powodów, dla których warto ją przeczytać

Kiedy decydowałam się na zakup Zamiany, ciągle miałam w głowie Współlokatorów. Beth O’Leary sprawiła, że długo nie mogłam przestać myśleć o tej historii. Byłam nastawiona na dobrą książkę, która umili mi czas, i ani trochę się nie zawiodłam. Powieści z serii Mała Czarna, w tym Zamiana, coraz bardziej do mnie przemawiają i zaskakują na każdym kroku, a najnowsza książka wyżej wymienionej autorki nie odstaje od reszty.

Jednak co jest tak niesamowitego w tym dziele? Zamiana ma wiele atutów i bez wątpienia można wymieniać godzinami powody, dla których warto ją przeczytać. Jest jednak kilka konkretnych aspektów sprawiających, że lektura od pierwszych stron staje się przyjemna i zachwycająca.

1. Język

Jeśli nie zainteresował Was opis tej powieści, warto sięgnąć po nią ze względu na warsztat autorki. Książka napisana jest luźnym i lekkim językiem, co sprawia, że z każdą stroną wzrasta nasze zaangażowanie w fabułę. Zamiana nie przytłacza czytelnika wyrafinowanym słownictwem i rozdmuchanymi porównaniami. Zawiera pełno trafnych spostrzeżeń. Nie brakuje jej również zgrabnych metafor czy barwnych opisów. Wszystko jest idealnie wyważone, dzięki czemu lektura kolejnych rozdziałów to istna frajda.

2. Fabuła

Beth O’Leary stworzyła historię angażującą i wciągającą. Leena Cotton i jej babcia Eileen Cotton podejmują odważną decyzję, w jej efekcie każda z nich trafia do zupełnie innego świata niż ten, w którym do tej pory żyła. Fabuła jest poprowadzona wprost fenomenalnie. Idealne wyważenie między pozorną sielanką na wsi a szalonymi przygodami w Londynie. Dwa przeciwne sobie otoczenia i dwie podobne do siebie kobiety. Muszą one się zmierzyć z ogromnymi zmianami, jakie zaszły w ich życiu. Powieść zaciekawia od samego początku i do ostatniej strony trzyma nas w garści. Chcemy zostać w tym świecie jak najdłużej i jednocześnie nie możemy się doczekać rozwiązania wszystkich wątków. Dla mnie Zamiana to wzorowy przykład dobrze rozpisanej historii.

3. Bohaterowie

Nie mogę nie wspomnieć o bohaterach, którzy przede wszystkim są autentyczni. Główne bohaterki urzekają nas od samego początku, a postacie poboczne są jedyne w swoim rodzaju. Dawno nie spotkałam się z tak dobrze napisanymi osobowościami, przemyślanymi w każdym stopniu. Wszyscy odgrywają jakąś rolę i mają swoją historię. Śmiejemy się z nimi, przeżywamy ich wzloty i upadki, dzięki czemu czujemy się częścią opowiadanej historii.

4. Humor

Zamiana ma też tę ogromną zaletę – humor. Na kartach książki spotykamy się z ironią, satyrą, żartami sytuacyjnymi, a wszystko w dobrym smaku. Powagę niektórych sytuacji przeplatają dowcipy, które rozładowują negatywne emocje. Sprawia to, że powieść jest dobrze zbalansowana.

5. Oryginalność

Beth O’Leary ma to do siebie, że zaskakuje ciekawymi pomysłami. Zamiana stanowi zbitek nietuzinkowych sytuacji i zabiegów, o które trudno w innych książkach. Spotykamy się tutaj z pewnego rodzaju zaprzeczeniem schematów, a wątki romantyczne w dużej mierze nie toczą się tak jak w każdym innym romansie.

6. Poruszane tematy

W tej książce napotkamy wiele ważnych tematów, które literatura powinna częściej poruszać. Chwała autorce za to, że znalazła w powieści miejsce dla oszustw internetowych, lęków przyszłych rodziców, przecenianiu swoich możliwości, problemów par homoseksualnych oraz trudności związanych z wielkomiejskim życiem, stanowiącym wyzwanie dla osób starszych. O’Leary pokazuje nam, że każdy ma prawo do urlopu, wzięcia oddechu i odrobiny relaksu.

7. Dobra zabawa

Jeśli mam być szczera, Zamiana jest warta przeczytania, ponieważ zapewnia dużą dawkę dobrej zabawy. To pozycja pełna ciepła, humoru i dobrze poprowadzonych postaci, która sprawi wiele radości.


Serdecznie zapraszam do przeczytania recenzji książki Hannah!

Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.