Co czytać z dziećmi w październiku?
Chłopiec z lasu
Są tematy, o których trudno jest rozmawiać z dziećmi. Wokół nas dzieją się rzeczy, przed którymi chcielibyśmy je chronić. Jednak często nie da się sprawić, by niedobre wiadomości nie dotarły do młodych uszu, pozostaje więc rozmawiać o nich w sposób dostosowany do ich wrażliwości.
Chłopiec z lasu porusza temat migracji. Opowiada o Ali, która mieszka w ciepłym, radosnym domu na skraju groźnego lasu. Pewnego dnia odnajduje w nim zniszczone dziecięce buty, a potem chłopca – samotnego, zziębniętego i przestraszonego. To spotkanie całkowicie zmienia życie wielu osób. Pełna emocji, baśniowa opowieść Cezarego Harasimowicza została zilustrowana przez Martę Kurczewską.
Morderstwo w muzeum
Przestępcy z całego świata muszą mieć się na baczności, bo właśnie pojawiła się niezwykła śledzcza: dziesięcioletnia Bonnie, która, uzbrojona w sztuczne wąsy i płaszcz, sieje postrach wśród lokalnych złoczyńców jako detektywka Montgomery Bonbon. Razem z dziadkiem Banksem dziewczynka próbuje rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa w muzeum Hornville’a, gdzie znajdują się dziwne eksponaty. Okazuje się, że komuś bardzo zależało na jednym z nich: orle z Widdlington. Gdzie zniknęła rzeźba? I dlaczego posunięto się do zbrodni, by ją zdobyć? Morderstwo w muzeum to pełna angielskiego humoru, zabawna książka, która urzeka pięknymi ilustracjami, zaskakującymi przygodami i barwnym postaciami.
Cześć, tu Amundsen
W serii Genialni odkrywcy dotyczącej odkrywców, wynalazców, naukowców i podróżników ukazała się kolejna część, która opowiada o Roaldzie Amundsenie. Znany podróżnik, który jako pierwszy dotarł na zimny biegun północny, opowiada o wyzwaniach tej niebezpiecznej wyprawy. Udało mu się pokonać przenikliwy chłód, dzikie, arktyczne zwierzęta, kaprysy pogody i inne pułapki pustyni lodowej.
Pełna kolorowych ilustracji, historycznych smaczków i pasjonujących przygód książka spodoba się wszystkim, którzy lubią wciągającą lekturę, a także wyjątkowe osobowości, niezłomnie walczące z przeciwnościami i dążące do realizacji marzeń.
W goblinowym lesie
Bohaterka książki, Hazel, ucieka z sierocińca wraz z najlepszym przyjacielem Pete’em do Goblinowego Lasu. Dziewczynka nie wie, skąd pochodzi i kim są jej rodzice, dlatego ogromnym zaskoczeniem jest dla niej znalezienie odpowiedzi na te pytania w miejscu, w którym się ukryła. Jednocześnie zaczyna poznawać niezwykłe moce, które w niej drzemią. Przydadzą się jej, gdy wyruszy na poszukiwania Pete’a, który został porwany przez dziwne istoty. Jednocześnie Hazel odkrywa, że w lesie mieszkają wróżki, ale im również grozi niebezpieczeństwo. Dziewczynka chce uratować wszystkich i przywrócić równowagę w magicznej krainie.
Kot Marian i strażnicy podziemi
Seria o kocie Marianie rozszerza się o trzeci tom. Czeka cierpliwie na mojej półce, więc wkrótce będę mogła napisać o niej bardziej szczegółowo. I nie mogę się doczekać, bo spodziewam się lektury dynamicznej, intrygującej i pełnej cierpkiego humoru, a taki lubię najbardziej.
Tym razem kot Marian i inni odwiedzacze staną do walki z nazizmem i zombizmem. Los świata znów leży w rękach Baltazara, któremu sen z powiek spędzają nie tylko potwory, ale również konkurs tańca, pusty portfel i maść na poparzenia.
Bee Bakshi i piernikowe siostry
Retellingi święcą ostatnio triumfy. Bee Bakshi i piernikowe siostry to opowieść dla fanów baśni o Jasiu i Małgosi, która dodatkowo opowiada o potędze samoakceptacji.
Bohaterką książki jest Bee, której wakacyjne marzenia zupełnie rozmijają się z rzeczywistością. Zamiast czytać książki i zwiedzać nowy upiorny park tematyczny w towarzystwie najlepszej przyjaciółki, trafia do domu nad jeziorem ze swoja irytującą rodziną. Na szczęście znajduje tam rówieśników, dzięki którym te wakacje mają szansę być udane. Jednak niepokojące sny i złe przeczucia nie dają jej spokoju. Wkrótce okazuje się, że okolice jeziora kryją wyjątkową tajemnicę. Dzieci odkrywają, że mieszka tam prawdziwa czarownica. I zamierza ją dopaść!
Elektra
Elektra właśnie zaczyna nowe życie. Razem z rodzicami przeprowadza się do innego miasta, zmienia szkołę i musi zdobyć nowych przyjaciół. W dodatku jest trochę niezdarna, a mama wciąż namawia ją do spróbowania różnych dyscyplin sportowych: siatkówki, tenisa, a może łucznictwa? Dziewczynka czuje, że tylko się ośmiesza. Aż do momentu, w którym ogląda występ baletowy w teatrze. W tym momencie odkrywa, czego naprawdę pragnie! Czy uda się jej zrealizować marzenia?
Adelka i małe wielkie rzeczy
Seria o Adelce, którą proponuje Anna Bichalska razem z wydawnictwem BIS, to książeczki napisane w nurcie bliskościowym, które opowiadają o codziennych, jakże ważnych, sprawach dzieci. W tym miesiącu ukaże się kolejna część, w której Adelka chciałaby dokonać czegoś wielkiego i pomagać innym. Niestety, musi najpierw dorosnąć. A do tego czasu minie mnóstwo długich, nudnych i zwyczajnych dni. Jednak podczas wyprawy z tatą przekona się, że niekiedy małe rzeczy mają wielką moc.
Hotel Grandspejszyn. Sekret hrabiego Berlingtona
Niektóre książki dziecięce przyciągają moją uwagę ilustracjami. Uwielbiam klasyczne, akwarelowe obrazki, które współgrają z treścią książki Hotel Grandspejszyn. Sekret hrabiego Berlingtona. Opowiada ona o mieszkańcach hotelu w Zielonej Kotlinie, którzy spędzają uroczy i spokojny czas, gdy rozpoczyna się jesień. Niestety sielanka nie trwa długo, bo do hotelu przyjeżdża hrabina Eleonora Berlington, która nie należy do łatwych i miłych osób. Gospodarze mają z nią same utrapienia. A do tego coś dziwnego zaczyna się dziać z pogodą: ulewne deszcze, wichry i ogniste wiry pojawiają się w dolinie. Co wzbudziło gniew natury? Mieszkańcy hotelu stają przed ogromnym wyzwaniem.
Lili. Mała chmurka i jej wielkie emocje
Ostatnia książka z zestawienia dotyczy wprawdzie dzieci, jednak skierowana jest również do rodziców. Lili. Mała chmurka i jej wielkie emocje jest przewodnikiem po emocjach, a jednocześnie poradnikiem, jak sobie radzić z trudnymi reakcjami.
Dzieci przeżywają mnóstwo emocji, jednak nie zawsze rozumieją, co się z nimi dzieje. Czasami mają ochotę coś kopnąć, śmieją się w smutnych sytuacjach, płaczą z niewiadomego powodu. W takich wypadkach nawet dorośli nie wiedzą, co zrobić. Książka Agaty Orzechowskiej ma pomóc i jednym, i drugim w rozpoznawaniu uczuć i radzeniu sobie z nimi.