Nowości z literatury pięknej na przełom kwietnia i maja
Wdowa, Kapłan i Łowca Ośmiornic. O znikającym świecie japońskiej wyspy

Amy Chavez spędziła kilka lat na maleńkiej japońskiej wyspie Shiraishi, gdzie wsłuchiwała się w głosy mieszkańców i spisywała ich historię. To niesamowite świadectwo życia na pograniczu światów – tego starego, już odchodzącego, i nowego, całkiem nieznanego. To także próba zwrócenia uwagi na maleńką społeczność, która z każdym rokiem się starzeje i upada gospodarczo.
Syrena. Powieść terapeutyczna

W Syrenie terapeutyczność łączy się z baśniowością. W magicznej stylistyce poznajemy historię Alicji, która w dzieciństwie straciła przyjaciółkę – do tej pory nie przepracowała tej traumy i tęskni za głębszą relacją. Czy uda jej się odnaleźć drogę do prawdziwego życia? Czy znajdzie w sobie siłę, by skruszyć mur, który wokół siebie wybudowała?
Gdy dojrzewa gryka

Gdy dojrzewa gryka to zbiór opowiadań koreańskiego autora, który głównym tematem swojej twórczości uczynił pożądanie. Przez bezpruderyjny sposób wyrazu Yi Hyosŏk niejednokrotnie odczuwał ostracyzm społeczny, wzbudzał też niemałe kontrowersje. Czy jesteśmy gotowi połączyć erotyzm z problematyką społeczną i zmitologizowaną naturą?
Chłopiec

W 1980 roku w wybuchu gazu w szkole ginie Nuco. Od tamtej pory jego dziadek co czwartek udaje się na jego grób i opowiada mu o codzienności rodziny. Dzięki tym emocjonalnym historiom dowiadujemy się, jak ze stratą radzą sobie poszczególni członkowie rodziny. Autor wciąga nas w analizę emocji i relacji międzyludzkich, próbuje też znaleźć odpowiedź na pytanie: czy z taką tragedią można się pogodzić.
Trąba powietrzna

Trąba powietrzna to opowieść o codzienności. Tutaj zwykłe zdarzenia przybierają rozmiary katastrof, a nieraz prowadzą do zupełnie niecodziennych odkryć. Autor z niezwykłą wnikliwością portretuje współczesny świat – jego blaski i cienie, radości i smutki…
Posłanie o przebaczeniu

Boska komedia literatury arabskiej. Odpowiedź na list damasceńskiego literata i poety Ibn al-Kariha, która składa się z dwóch części: opisu pośmiertnej wędrówki po zaświatach oraz dyskusji Abu al-Ala al-Ma’arri z autorem listu na temat herezji i heretyków. To zdecydowanie coś więcej niż tylko traktat naukowy, ponieważ możemy czytać tę historię na poziomie zabawnej anegdoty, dzięki której poznajemy najwybitniejszych twórców literatury arabskiej (oraz powody, dla których znaleźli się w raju lub piekle).
Sprawdziliśmy też, co nowego ukazało się w ostatnim czasie z fantastyki.