Wrześniowa lista zapowiedzi reportażowych
Belfast. 99 ścian pokoju
Stolica i największe miasto Irlandii Północnej – Belfast. Miasto kontrastów i wszelakich paradoksów. To właśnie tam zaczęła się irlandzka wojna domowa.
Konflikt pomiędzy Irlandczykami i Brytyjczykami pozostaje nierozwiązany pomimo podpisania porozumienia wielkopiątkowego w 1998 roku. Skutki tego etniczno-kulturowego sporu odczuwane są w regionie do dzisiaj.
Cała agresja militarna, paramilitarna i niuanse polityczne na arenie międzynarodowej trwają od lat 20′ poprzedniego stulecia. Pomimo że w 1998 roku podpisano porozumienie, do dziś ludzie w Belfaście muszą żyć obok osób, które mordowały ich bliskich i przyjaciół. Aczkolwiek po dziś dzień zdarzają się spontaniczne akty agresji i przemocy.
Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli chcesz zrozumieć podłoże dość zawiłego i nierozwiązanego konfliktu. Bo życie w Belfaście nie jest dla osób o słabych nerwach.
Nudne słowo na N
Znacie żart o tym, ilu fizyków jest potrzebnych do otwarcia butelki wina bez użycia korkociągu? Odpowiedź na to pytanie odnajdziecie właśnie w książce Rafała Żaka Nudne słowo na N.
Dzięki niesamowitym ludziom, tęgim umysłom, dzisiejsza cywilizacja mogła pójść do przodu w rozwoju technologicznym i naukowym. Bez takich jednostek – nie polecielibyśmy w kosmos, nie stworzylibyśmy elektrowni jądrowych. Za tym wszystkich stoją niesamowite postacie, lecz Żak chce poświęcić im chwilę na opowiedzenie, jakimi byli ludźmi naprawdę, kiedy nie musieli ubierać fartucha laboratoryjnego lub nie siadali do biurek, aby spisywać swoje wyczyny naukowe czy literackie.
Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei
Wielka latynoamerykańska summa Artura Domosławskiego
Ceniony autor wielu dzieł reportażowych powraca z kolejną pozycją, która ma wywołać, co najmniej, trzęsienie ziemi. Porównywany z dorobkiem do słynnego Kapuścińskiego.
Opisuje ostatnie trzy dekady, rewolucję, która przewinęła się przez Amerykę Łacińską – śmierć Fidela Castro, zakończenie wojny domowej w Kolumbii, ciągłą walkę z kartelami narkotykowymi, dochodzenie do władzy przez pierwsze kobiety, a także osoby, które są potomkami rdzennych mieszkańców tego kontynentu.
Domosławski rozmawia z mieszkańcami Ameryki Łacińskiej, aby uciszyć ciągle przewijające się w mediach mity, pokazać, że rewolucja nie żyje tylko w pustych słowach, ale także w sercach wielu mieszkańców, a tym samym zburzyć wyidealizowany przez influencerów świat.
Nie Mój Alzheimer. Historie opiekunów
Jesteś młody, chcesz żyć chwilą, myślisz, że nic Ci nie grozi i zawsze będziesz w kwiecie wieku? Nic bardziej mylnego. Nigdy nie wiesz, kiedy ciężka choroba, jaką jest Alzheimer, może zapukać do Twoich drzwi.
Na tę chwilę choroba uznawana jest za nieuleczalną, z powodu agregacji białek na tkankach mózgowych. Uznawana jest za chorobę starczą, lecz dotyka co raz częściej osoby młode – w wieku nawet 40 lat. Z każdym rokiem zapada na nią co raz więcej ludzi.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się otępieniem z elementami zaburzeń pamięci oraz innych funkcji poznawczych, doprowadzając do ograniczeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Nie Mój Alzheimer. Historie opiekunów jest reportażem w formie wywiadów przeprowadzonych z opiekunami osób, które zapadły na tę jakże ciężką chorobę. U chorych pacjentów pojawiaj się najpierw histeria, potem gniew, rozpacz, a nawet depresja. Schorzenie nie dotyka tylko samej osoby chorej, ale wszystkich członków rodziny, którzy żyli z pacjentem na co dzień. Opiekunowie (o zmienionych imionach) w wywiadzie zdradzają, co muszą przechodzić, otaczając opieką osoby chore, jak reagują i żyją ich bliscy.
Książka jest swoistym, intymnym credo osób, które w swojej pracy poświęcają się tym, którzy zaczynają być zależni od czyjeś pomocy.