Strona głównaRecenzje książek i komiksówKryminał, thriller, sensacja„Złuda” – Agata Kunderman próbuje wodzić czytelnika za nos, ale czy jej...

„Złuda” – Agata Kunderman próbuje wodzić czytelnika za nos, ale czy jej się to udaje?

Po sukcesie, który odniosły Wody czerwone, Agata Kunderman postanowiła powrócić do Doliny Kłodzkiej i pociągnąć historię bohaterów. Złudę można czytać bez znajomości pierwszego tomu, gdyż najpotrzebniejsze kwestie są w niej przypomniane i nie mamy poczucia jakiegoś braku. A czy w ogóle warto sięgnąć po tę powieść? Zdecydowanie tak!
Egzemplarz książki – w ramach współpracy barterowej – otrzymaliśmy od:
Wydawnictwo Initium

Tych spraw z pozoru nic nie łączy

Gdy rodzina zgłasza zaginięcie Matyldy Ratajczyk, śledczy rozważają różne scenariusze, łącznie z tym, że kobieta na własne życzenie porzuciła najbliższych. Z czasem zaczynają jednak podejrzewać, że w okolicy może dziać się coś niedobrego i łączą pozornie ze sobą niepowiązane zgony młodych kobiet. Czy to możliwe, aby w spokojnej Kotlinie Kłodzkiej grasował seryjny morderca? A może to legendarny Wędrowiec wkroczył na Ścieżkę Umarłych i oczyszcza okolicę ze zła? Niczego nie można stwierdzić na pewno, a sprawy dodatkowo komplikuje nagranie z monitoringu, na którym widać pozornie nieuchwytną zjawę…

Agata Kunderman w powieści Złuda mistrzowsko poprowadziła intrygę i co chwilę podsyła policji i Czytelnikom nowe tropy. Napięcie rośnie niemal z każdą stroną, świat legend przenika się z tym realnym. Trochę szkoda, że autorka niektóre mylne wątki dość szybko porzuca, zwłaszcza jeden był bardzo obiecujący, który urwał się na ledwie dwóch wzmiankach. A przyznaję, że podejrzenie rzucone na organy ścigania mocno podniosło temperaturę intrygi, choć to w sumie nie zmienia faktu, że do końca powieści ciężko w 100 % wytypować mordercę.

Nie tylko pracą żyją bohaterowie

Ciekawym dodatkiem do wątku kryminalnego jest prywatne życie aspirant Anity Starskiej. Policjantka zmaga się ze śmiertelną chorobą ojca, jej myśli błądzą między szpitalem a zaginionymi kobietami. Chce chronić ojca przed stresem, więc unika opowiadania mu o swojej pracy, co kiedyś było dla niej codziennością, a co niejednokrotnie pomagało jej uporządkować myśli. Wszystko to wpływa na jej reakcje i zachowanie względem współpracowników.

Relacja z prokuratorem Feliksem Niemiłko przyjemnie urozmaica prywatne życie Anity. Jest pewną odskocznią od mrożących krew w żyłach wydarzeń w Kotlinie Kłodzkiej i niepokoju o schorowanego ojca. Rozmowy tych dwojga to niejednokrotnie powód, by uśmiechnąć się pod nosem – rozładowują napięcie i oczyszczają atmosferę. Ich wzajemna sympatia to coś pomiędzy przyjaźnią a napięciem erotycznym. Ten wątek rozwija się powoli, z wyczuciem, bardzo życiowo.

Podsumowując

Złuda to ciekawy i wciągający kryminał z dobrym wątkiem obyczajowym. Od powieści ciężko się oderwać niemal od pierwszych stron, a nawiązania do świata lokalnych legend tylko podkręcają atmosferę. Osobiście nie mogę się już doczekać kolejnego tomu przygód aspirant Anity Starskiej i prokuratora Feliksa Niemiłko! Czas oczekiwania umilę zaś sobie innymi powieściami Agaty Kunderman.


Jeśli lubisz kryminały z wątkami fantastycznymi, przeczytaj Wzgardę Pauliny Hendel.

Dominika Giżycka
Dominika Giżycka
mgr filologii polskiej, redaktorka, dziennikarka i przedsiębiorczyni, współautorka bookstagrama ksiazkibezlimitu
Tytuł:
Złuda
Autor:
Agata Kunderman
Wydawnictwo:
Initium
Data wydania:
21.03.2025
Liczba stron:
480
Fabuła
8
Wątek kryminalny
7
Bohaterowie
7
Styl i język
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Tych spraw z pozoru nic nie łączy Gdy rodzina zgłasza zaginięcie Matyldy Ratajczyk, śledczy rozważają różne scenariusze, łącznie z tym, że kobieta na własne życzenie porzuciła najbliższych. Z czasem zaczynają jednak podejrzewać, że w okolicy może dziać się coś niedobrego i łączą pozornie ze sobą...„Złuda” – Agata Kunderman próbuje wodzić czytelnika za nos, ale czy jej się to udaje?

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.