Strona głównaMuzykaMuzo-zestawienia10 niszowych artystek wartych posłuchania

10 niszowych artystek wartych posłuchania

W dzisiejszych czasach prawie każdy może zostać artystą. Nie zawsze jednak wielki talent idzie w parze z wielką popularnością. Wręcz przeciwnie – duża część mało znanych piosenkarek posiada szeroką gamę umiejętności. Pozostają jednak niedoceniane. Z tego względu chciałem przytoczyć 10, moim zdaniem, dość ciekawych postaci niezależnych artystek, które być może będą powiewem świeżości.

Berry Galazka

Polsko-amerykańska artystka, która w swojej sztuce eksploruje m.in. znaczenie swojej podwójnej tożsamości narodowej. Częstym motywem wizualnym jej okładek jest biało-czerwona flaga. Na swojej ostatniej EPce, Leash, piosenkarka czerpie całymi garściami ze sztuki wizualnej – dokonuje muzycznej rekonstrukcji Snu spowodowanego lotem pszczoły, czyli obrazu Salvadora Dalego. EPka porusza tematykę wolności, niezależności, a także destruktywnej natury życia.

Saya Gray

2023 r. okazał się być niezwykle płodnym twórczo rokiem dla Sai, ponieważ artystka wydała wtedy EPkę QWERTY oraz maxi singiel ANNIE, PICK UP A FLOWER (MY HOUSE). Oba zbiory utworów utrzymane są w stylistyce artpopu i psychodelicznego folku oraz tworzą spójną całość. W końcu właśnie na QWERTY poznajemy po raz pierwszy tytułową postać Annie. W szalonej twórczości Sayi dominuje zwiewny głos oraz zniekształcone instrumenty strunowe. Definitywnie spodobać może się fanom wczesnej Kate Bush czy Tori Amos.

ania grr

Pod tym pseudonimem kryje się Ania Grąbczewska, która swoją działalność muzyczną rozpoczęła w chorzowskim żeńskim zespole Szklane oczy. Niemniej, moją uwagę przykuły utwory, które stworzyła z producentem Paszką. Aranżacje godne miana polskiego Jocsktrap oraz irracjonalne teksty rodem ze świata Masłowskiej idealnie współgrają z delikatnym głoskiem Ani. Duet bawi się świetnie, czego efektem były wydane w 2023 r. bajki, do których sesję zdjęciową wykonała Kacha z Coals.

Holliday Howe

Ostatnią swoją EPkę Holliday Howe określiła jako „hyperemo” (połączenie hyperpopu oraz muzyki emo). Kolekcja powstała po zerwaniu związku na odległość, co niezwykle załamało artystkę. god in maine, bo taki tytuł nosi to wydawnictwo, łączy ze sobą dobrze znane elementy PC music, jak wysokie tony oraz wpadające w ucho melodie; dramatyczność drum and bass; a także elementy ambientu. Holliday wyprodukowała całość EPki, a przy okazji stworzyła teledyski do niektórych utworów.

Marina Herlop

Katalońska artystka ukończyła szkołę muzyczną i jest wirtuozką pianina, a jednak… ostatnie jej dzieła zostały w całości wyprodukowane metodą cyfrową. Niemniej, jej klasyczne wykształcenie widoczne jest w dojrzałej twórczości oraz umiejętności posługiwania się głosem jako instrumentem. Główną cechą jej muzyki jest brak słów w jakimkolwiek realnym języku. Jest to swego rodzaju post-muzyka, gdzie liczą się jedynie dźwięki i to, jak je wykorzystamy (stąd tytuł jej trzeciej płyty, Pripyat).

girl_irl

Ta producentka muzyczna i DJ-ka zadebiutowała w 2021 r. i od tego czasu regularnie wydaje single oraz współpracuje z innymi artystami. Brzmienie jej muzyki można określić jako taneczne (iście rave’owe) oraz industrialne. Nie unika ona zniekształconego wokalu i mocnych, wyraźnych basów. Niezwykle często w ciekawy sposób używa sampli przedmiotów codzinnego użytku. Na 2024 r. zapowiedziała wydanie dłuższego wydawnictwa (do tej pory najdłuższa była EPka składająca się z 3 utworów), zatem fani cięższej elektroniki mogą stać na baczność.

Rakky Ripper

Popularność hyperpopu dała o sobie znać nie tylko w Ameryce, ale również w Europie. O ile Polacy, poza Nosgov, raczej nie zaznali wielu przedstawicieli tego gatunku, tak w Hiszpanii cieszy się on sporą popularnością. Tak wielką, że na poprzednią Eurowizję prawie wystawiono Rakky Ripper. Artystka nazywana hiszpańską księżniczką hyperpopu posiada urok oraz pasję, której brakuje wielu mainstreamowym artystom. Jej tamtoroczne wydawnictwo, NADIE LO VA A HACER POR MÍ pełne jest spanglishu, mocnych bitów oraz współprac z innymi ciekawymi osobistościami hyperpopowego świata, jak LVL!, Chase Icon czy Robokid.

WTRGRL

Kobieta, która kryje się pod tym pseudonimem, miała okazję w ostatnich czasach koncertować z Caroline Polachek i Eartheater. Dzięki temu jej własna muzyka zaciera granice między gatunkami muzycznymi i nie chce się dać zaklasyfikować. Da się tu odnaleźć łatwą przyswajalność popu, wrażliwość i delikatność muzyki klasycznej, a także agresywność techno. 23.01.2024 r. wydała nowy singiel, are u up, który jest sonicznym wstępem do jej nowej ery.

Izzy Camina

28-letnia Izzy sama produkuje swoje utwory i określa się jawnie jako „Cyberpunkowa Britney Spears”. W jej muzyce dominuje mocne elektro oraz basy, które wymagają porządnych sprzętów grających. Jej najnowsze dzieło, EP-ka ANG3L NUMBERS, stara się zakwestionować new age’ową fascynację mistycyzmem czy neopaganizmem. Tym samym te mroczne i chwytliwe utwory poddają krytyce kapitalizm oraz presję społeczeństwa, którym wszyscy staramy się jakoś sprostać, często uciekając w nałogi.

Luna Shadows

Last but not least… Luna Shadows. Amerykańska piosenkarka, producentka i reżyserka klipów, która również koncertuje z The Naked and Famous. W 2021 r. wydała swój debiut Digital pacific, a w 2023 r. powraca z witches’ brew. Singiel jest logiczną kontynuacją stylistyki zawartej na pierwszym krążku. Delikatne, wycyzelowane dźwięki współgrają z intymnymi tekstami, nierzadko poruszającymi tematykę samotności, alienacji, a także problemów z samooceną. Jej muzyka to prawdziwa uczta.

 

_________________________________________________________________________

A o wpływach muzyki na ludzi możecie dowiedzieć się w z tego artykułu.

Kuba Paczula
Kuba Paczula
Ciałem w Breslau, sercem w Königshütte.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.