Strona głównaMuzykaMuzyka i jej wpływ na człowieka

Muzyka i jej wpływ na człowieka

Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby słuchać muzyki. Każdy to robi! Chociażby w drodze do pracy, podczas gotowania lub sprzątania. Na rodzinnych imprezach, domówkach. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki wpływ ma na ciebie muzyka?

muzyka
https://pixabay.com/pl/

Przeciwdziała depresji

Muzyka może łagodzić ból, lęk i stres. Ale, o dziwo, może też pomóc w leczeniu depresji.

Muzyka jest coraz bardziej popularna wśród pacjentów chorych psychicznie. Celem muzykoterapii jest dotarcie do głęboko ukrytych konfliktów oraz wydobycia z pacjenta emocji. W pewnym sensie ułatwia ona komunikację między obiema stronami — pacjentem a lekarzem.

Rozwija i poprawia funkcjonowanie mózgu

Muzyka wpływa na wydzielanie:
Epinefryny (inaczej zwana adrenaliną), nazywa się ją hormonem strachu, walki i ucieczki.
Noradrenaliny, która mobilizuje mózg i ciało do działania.
Serotoniny, która jest odpowiedzialna za kontrolę nastroju i samopoczucia.
Dopaminy, nazywa się ją hormonem szczęścia.
Mają one znaczący wpływ na nasz nastrój. Badacze twierdzą, że w mózgu istnieją specjalne struktury, który są odpowiedzialne za odbiór muzyki i jej znaczenia.

Przeżycia emocjonalne

Właściwie dlaczego ludzie słuchają muzyki? Większość odpowie „żeby poprawić sobie nastrój”. I to nie jest błędne stwierdzenie.

Czytaj także: ROMANTYCZNA RANDKA W DOMU – JAK JĄ ZORGANIZOWAĆ

Muzyka jest wykorzystywana jako środek do regulowania własnego nastroju. Bardzo często wywołuje wspomnienia i określone myśli. Zdarza się nawet, że wybrany utwór kojarzy się człowiekowi z jakąś konkretną sytuacją, np. pierwsza randka, impreza rodzinna lub pierwszy weselny taniec.

Wyzwalanie twórczości

Ludzie słuchają muzyki także, aby doznać przyjemności natury estetycznej. Podziwiają dany utwór pod względem jego harmonii lub czystości brzmienia.

muzyka
https://pixabay.com/pl/

Zajęcia fizyczne

Jeśli chcesz być bardziej wydajny podczas swojego treningu – włącz rytmiczną muzykę. Wpływa ona pozytywnie, niezależnie od wykonywanej aktywności, bo pracując do rytmu, człowiek tak szybko nie odczuwa zmęczenia. Natomiastv aby zwiększyć swoją motywację do ćwiczeń, słuchaj piosenek, które lubisz. Gwarantuję, że to pomoże.

Ciekawostka

W wielu branżach producenci przemycają określone melodie, żeby zmanipulować słuchaczy. Ile razy byłeś w sklepie i słyszałeś muzykę puszczaną przez głośniki? Zwykle powolna i relaksująca muzyka zachęca klientów do spędzania w sklepie dłuższego czasu, co wiąże się z tym, że dokonają większych zakupów. Piosenki bożonarodzeniowe mają wpędzić nas w świąteczny nastrój, abyśmy kupowali produkty związane z tematyką świąt.

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.