Strona głównaCiekawe10 twórców muzycznych, którzy zyskali popularność dzięki aplikacji TikTok

10 twórców muzycznych, którzy zyskali popularność dzięki aplikacji TikTok

Nie ma co ukrywać, że rozwój technologii zupełnie zmienił branżę muzyczną. Czy nowy ład wpłynął pozytywnie na twórców materiałów dźwiękowych? To temat na osobny artykuł. Faktem jest za to, że wielu artystów zawdzięcza swoją popularność serwisom internetowym takim jak TikTok. Dzięki możliwości szybkiego udostępniania treści i docierania do szerokiego grona odbiorców, nowe gwiazdy świata muzycznego powstają szybciej niż kiedykolwiek!

1. Lil Nas X

Montero Lamar Hill (ur. 9 kwietnia 1999) to postać znana i kontrowersyjna. Obecnie jego konto w serwisie YouTube subskrybuje 19.2 mln osób. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2018 roku, kiedy ukazał się jego pierwszy mixtape Nasarati. Nie musiał długo czekać na sławę. Bez wątpienia zyskał popularność dzięki singlowi Old Town Road, który osiągnął rozpoznawalność w aplikacji TikTok na początku 2019 roku. Niedługo potem Nasarati zostało usunięte z mediów autora z powodu konfliktów z prawem autorskim.

2. Doja Cat

Amala Ratna Zandile Dlamini (ur. 21 października 1995) zaczęła tworzyć muzykę, kiedy była nastolatką. Jej pierwszy poważniejszy singiel ukazał się w 2014 roku i natychmiast przyciągnął uwagę Kemosabe i RCA Records. Doja Cat pracowała nad swoją karierą wiele lat, ale prawdziwy przełom przyniósł utwór Say So, który wkrótce stał się viralem na TikToku. Obecnie na tej platformie stworzono ponad 8 milionów filmów z użyciem tego kawałka. Doja Cat zebrała 12,3 mln subskrybentów w serwisie YouTube.

Czytaj także: Muzyczna opowieść o życiu w wykonaniu KRiSU

3. Olivia Rodrigo

Urodzona 20 lutego 2003 roku w wieku sześciu lat rozpoczęła naukę śpiewu i gry aktorskiej. W rzeczywistości prawdziwy, niespodziewany sukces przyniósł jej w 2021 roku singiel Drivers License. Stał się pierwszym w historii platformy Spotify utworem, który zyskał 80 mln wyświetleń w ciągu tygodnia. Tak szybkie upowszechnianie się kawałka nie byłoby możliwe bez TikToka, na którym debiut Olivii bardzo szybko stał się viralem.

4. Lizzo

Melissa Viviane Jefferson (ur. 27 kwietnia 1988) przebyła krętą drogę na szczyt. Przełom przyniósł jej singiel Truth Hurts z 2017 roku, który stał się viralem na platformie TikTok w… 2019 roku. Podsumowując: serwis internetowy sprawił, że muzyka Lizzo po dwóch latach dotarła do docelowej publiczności i zyskała światową popularność.

5. Megan Thee Stallion

Megan Jovon Ruth Pete (ur. 15 lutego 1995) po raz pierwszy zaczęła zwracać na siebie uwagę dzięki freestylowi, który publikowała w social mediach od 2013 roku. Długo pracowała na swój sukces. Zyskała popularność dzięki viralowemu utworowi Savage w 2020 roku. Kawałek stał się trendem, kiedy użytkownik Keara Wilson ułożył do niego krótki układ taneczny – to wystarczyło, by przyciągnąć uwagę milionów osób.

6. Powfu

Isaiah Faber (ur. 31 marca 1999) zajmował się tworzeniem muzyki od 2019 roku. Znaczną popularność przyniósł mu wypuszczony w 2020 roku utwór Death Bed (Coffee for Your Head), który obecnie zebrał ponad 642 miliony wyświetleń na platformie YouTube, gdzie Powfu subskrybuje 2.64 miliony.

7. Bellapoarch

Denarie Bautista Taylor (urodzona w lutym 1997 roku) to kolejna gwiazda, która zyskała sławę bardzo szybko, nagle i niespodziewanie. Stworzyła konto na TikToku w styczniu 2020 roku. Po kilku miesiącach, w sierpniu, stworzyła najbardziej lubiane wideo na tej platformie, w którym synchronizuje usta do piosenki Soph Aspin Send autorstwa brytyjskiej raperki Millie B. Dzięki temu zyskała ogromne zasięgi i rozpoznawalność. Jej debiutancki singiel Build a bitch zebrał na ten moment 474 miliony wyświetleń w serwisie YouTube, gdzie dziewczynę subskrybuje już 6.75 miliona osób.

Czytaj także: Dlaczego kocham twórczość zespołu Måneskin

8. Tones and I

Toni Watson australijska piosenkarka i autorka tekstów zyskała swoją popularność w 2019 roku. To właśnie wtedy jej drugi singiel Dance Monkey stał się viralem w serwisie Tiktok. Artystka przyznała, że tekst piosenki stworzyła sama w około 30 minut.

9. Ashnikko

Ashton Nicole Casey (ur. 19 lutego 1996 roku) opublikowała swoją pierwszą piosenkę, Krokodil, na SoundCloud w lipcu 2016 roku, ale już wcześniej pojawiała się gościnnie w kawałkach innych twórców. W rzeczywistości zyskała popularność dzięki piosence Stupid, która rozpowszechniła się na TikToku w 2019 roku.

10. Benee

Stella Rose Bennett (ur. 30 stycznia 2000 roku) bez wątpienia stała się lokalną gwiazdą dzięki utworom Glitter (2019) oraz Soaked (2018). Mimo to rozgłos poza rodzinną Nową Zelandią zyskała dopiero w grudniu 2019 roku dzięki piosence Supalonely. Utwór został entuzjastycznie przyjęty na platformie TikTok, gdzie obecnie znajduje się ponad 4.7 miliona filmów z jego udziałem.

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.