Strona głównaLiteratura5 antyklerykalnych książek, które powinno się przeczytać w 2021

5 antyklerykalnych książek, które powinno się przeczytać w 2021

2020 rok nie był łatwy. Doczekaliśmy się jednak jednej pozytywnej rzeczy, jaką niewątpliwie było zrujnowanie wizerunku Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Do opinii publicznej wreszcie dotarło, kim są tacy ludzie jak „Don Stanislao” Dziwisz albo „Flaszka” Głódź. Nikczemność organizacji z siedzibą w Watykanie nie ogranicza się naturalnie do działalności wyżej wymienionych osobników. Jeżeli chcemy wygrać toczący się spór ideologiczny, musimy lepiej poznać wroga. Przygotowałem listę złożoną z pięciu ciekawych książek, które nam w tym pomogą.

5. Z bogiem i faszystami

Karlheinz Deschner

Ahriman International 2013

Źródło: Lubimy Czytać

Rzymskokatolicki kler uwielbia podkreślać, jaki to nie był prześladowany przez hitlerowców. To prawda, że działali księża przeciwni nazizmowi, jak choćby zamordowany na początku wojny Johannes Aeltermann, który już w 1933 roku wypowiadał się sceptycznie o NSDAP, dając w jednym z pism do zrozumienia, trzeba wybrać między „Hakenkreuz” a „Christenkreuz”. Mimo to zawsze przeciwko III Rzeszy występowali szeregowi duchowni, a nie hierarchowie, których stosunki z Hitlerem były niejednoznaczne. Faszyzm jednak nie zaczął się ani nie skończył w Niemczech. Jego macki oplotły wiele krajów, a Deschner w swojej krótkiej, aczkolwiek wstrząsającej publikacji pokazał, że papiestwu nie przeszkadzała ścisła współpraca z faszystowskimi rządami. W końcu to Mussolini pozwolił odrodzić się Watykanowi jako państwu, co potwierdzono w traktatach laterańskich. Jeszcze lepiej układały się stosunki z ludobójczą juntą generała Franco. W faszystowskiej Hiszpanii Kościół został nieodłączną częścią państwowego aparatu represji. Najbardziej wstrząsającym wydaje się jednakże rozdział o ustaszowskiej Chorwacji, w której to franciszkanie własnoręcznie mordowali ludzi w obozie koncentracyjnym Jasenovac. Zbrodnie na Bałkanach nigdy nie doczekały się przeprosin. Co więcej, Jan Paweł II napluł w twarz ofiarom, beatyfikując w 1998 roku Alojzije Stepinaca – zagrzebskiego arcybiskupa, który do końca popierał zbrodniczą, faszystowską władzę Ante Pavelicia.

4. Demon w Watykanie. Legioniści Chrystusa i sprawa Maciela

Franca Giansoldati

W.A.B. 2018

Źródło: Lubimy Czytać

Założyciel wielkiego, międzynarodowego zgromadzenia zakonnego, czyli Legionu Chrystusa, mistyk, wychowawca młodzieży. Bezduszny pedofil, gwałciciel, kazirodca, łgarz i obracający szemranymi pieniędzmi narkoman. Obydwa opisy odnoszą się do tej samej osoby Marciala Maciela Degollado. Wpływowy katabas zaszedł na szczyt, wkradając się (nie bez pewnej pomocy „Don Stanislao” Dziwisza) w łaski Jana Pawła II. Sam papież Polak nie jest jednak bez winy. Do końca, nawet gdy o czynach meksykańskiego księdza stało się głośno, Wojtyła określał Maciela mianem „przyjaciela” oraz prezentował go jako wzór dla młodych ludzi. Książka Giansoldati jest zatem kolejnym gwoździem do trumny wizerunku nie tylko Degollado, ale również papieża z Wadowic.

3. Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego

Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski

Agora 2019

Źródło: Lubimy Czytać

Upadek autorytetu księdza Jankowskiego nie zapoczątkowało wbrew pozorom obalenie jego pomnika w lutym 2019 roku. Prałata ze świętej Brygidy od lat większość ludzi słusznie postrzegała jako wulgarnego pajaca w kiczowatych ciuchach. Jankowski był jednak również bezwzględnym pedofilem-drapieżcą, kapusiem SB oraz pospolitym oszustem. Nie miał oporów przed przyjmowaniem wielkich pieniędzy z Niemiec, rzekomo na odbudowę bazyliki, chociaż w rzeczywistości materiały załatwiało państwo, a robotnicy pracowali za niewiele większą stawkę niż na innych budowach. Cwany Henio mógł zatem już w latach siedemdziesiątych zakupić sobie na zachodzie mercedesa, a także kolekcję antyków. O tych i innych jego ciemnych sprawkach przeczytacie w tej wyjątkowo obszernej, świetnej biografii. Uzurpatora szczególnie polecam ludziom, którzy jeszcze mają jakieś złudzenia co do osoby Jankowskiego. To wspaniała odtrutka na żałosne propagandówki oficjalnego biografa, radiomaryjnego pseudohistoryka Petera Rainy.

2. Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie

Frédéric Martel

Agora 2019

Źródło: Lubimy Czytać

Według wszelkiej maści bigotów w Watykanie swój cnotliwy żywot prowadzą sędziwi kardynałowie, którym dni upływają na modlitwie oraz teologicznych dyskusjach prowadzonych po łacinie. Prawda? Oczywiście, że nie. Martel ukazuje nam prawdziwy kardynalski świat mniej lub bardziej trwałych związków homoseksualnych, rajdów po rzymskich klubach gejowskich, a także upojnych nocy z męskimi prostytutkami. Wśród rzymskokatolickiej hierarchii panuje jedna zasada: możesz być aktywnym gejem, ale przenigdy się do tego publicznie nie przyznawaj, a najlepiej potępiaj osoby o innej orientacji niż heteroseksualna. Mimo zmowy milczenia Martelowi udało się przeprowadzić półoficjalne wywiady ze związanymi z Kościołem ludźmi na różnych stanowiskach. Od kardynałów po gwardzistów szwajcarskich. Owocem kilkuletniego śledztwa jest właśnie Sodoma – książka, która zdaje się rzetelnie opisywać dziwną rzeczywistość za Spiżową Bramą. Dla mnie, wieloletniego czytelnika Faktów i Mitów, ukazane w niej przypadki nie są niczym nadzwyczajnym. Niemniej komuś, kto nigdy nie miał do czynienia z będącymi przez wiele lat w Polsce tematem tabu tajemnicami „stolicy Piotrowej”, dzieło Martela polecam.

1. W imieniu Boga? Śledztwo w sprawie zamordowania Jana Pawła I

David Yallop

Da Capo 1993

Źródło: httpsmedia.merlin.plmedia300x45200000385356ba6a5d656dd.jpg

Wybrany na „tron Piotrowy” w 1978 roku Albino Luciani sprawował swój pontyfikat przez raptem 33 dni. Okoliczności jego śmierci do dziś nie zostały wyjaśnione. Pewnym jest natomiast, że Jan Paweł I miał wielu wrogów. Nowy papież podobno chciał kontynuować liberalniejszy ideologiczny kurs Jana XXIII i Pawła VI oraz uporządkować sprawy zinfiltrowanego przez mafię Banco Vaticano. Tajemniczy zgon przekreślił ambitne plany, a następca, Jan Paweł II, nie tylko przywrócił do władzy najgorszy kościelny beton, ale przede wszystkim stworzył warunki, w których afery finansowe i pedofilskie mogły rozkwitnąć. Niestety książka Yallopa ukazała się w Polsce bardzo dawno temu, stąd trzeba na nią polować na aukcjach oraz w antykwariatach. Nie można jednakowoż, biorąc pod uwagę ostatnie wizerunkowe kłopoty Kościoła, wykluczyć, iż wkrótce doczekamy się nowego wydania.


Polecam przeczytać muzyczny ranking.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

2 Komentarze

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.