Strona głównaLiteratura5 powodów, dla których warto słuchać audiobooków

5 powodów, dla których warto słuchać audiobooków

Mimo że książki w formie tradycyjnej są wybierane zdecydowanie częściej niż ich cyfrowe wersje, rynek ebooków i audiobooków cały czas się rozwija. O ile między tekstem na kartce a tym na stronie czytnika nie ma większej różnicy, audiobooki zapewniają nowe doświadczenia.

Zalet czytania jest cała masa. Prawdopodobnie wiele z nich znamy, jak na przykład redukcja stresu czy rozwój pisarskich zdolności. Książki służą rozrywce, nauce, a nawet mogą stać się inspiracją do podjęcia jakiegoś działania. Czym zatem wyróżniają się audiobooki? I czy głos jest w stanie przebić zapach wonnego atramentu i jeszcze wonniejszego potu drukarza?

Oto dlaczego warto słuchać audiobooków:

1. Słuchanie umożliwia jednoczesne wykonywanie innej czynności

Słuchanie audiobooków – dlaczego warto?
Podczas słuchania audiobooka możesz np. biegać! | fot. unsplash

Brak czasu na czytanie? Taka wymówka powinna już dawno przejść do lamusa, bo w dobie audiobooków możesz poznawać wybraną historię, a przy tym sprzątać, malować płot, piec ciasto czy robić cokolwiek innego, co odbierało ci szansę na sięgnięcie po książkę. Wystarczy, że zmotywujesz się do odtworzenia nagrania, a potem twoja czytelnicza droga pójdzie już z górki.

Słuchanie audiobooków podczas wykonywania obowiązków bardzo umila ten czas. Co więcej, swoje wakacje w okresie gimnazjum, kiedy to jeszcze byłem zmuszony zrywać truskawki, porzeczki i inne owoce, przetrwałem tylko dzięki przyjemnym głosom Danuty Stenki i Pauliny Raczyło. Lektorki czytały kolejno Słowika, który jakiś czas później zyskał bardzo dużą popularność w Polsce, oraz Wielką samotność – dwa z bestsellerowych dzieł Kristin Hannah.

2. Audiobooki redukują negatywne myślenie

Według portalu Psychology Today słuchanie audiobooków pozwala odciągnąć myśli od tych depresyjnych i lękowych, a w rezultacie pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Może być stosowane jako narzędzie pomocnicze w leczeniu depresji, nerwicy i innych zaburzeń psychicznych, ale nie należy traktować go jako skutecznej, jedynej metody wychodzenia ze złego stanu zdrowia. Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się po profesjonalną pomoc. Możesz skorzystać z ważnych telefonów antydepresyjnych.

3. Słuchanie rozwija słownictwo

To, że książki pozytywnie wpływają na poszerzanie zasobu słownictwa, a przede wszystkim poprawność zapisu, wiadomo już dawna. Audiobooki w tej kategorii mogą działać nawet lepiej! Oczywiście nie opanujemy zasad ortografii czy interpunkcji, jeśli nie zaangażujemy w to zmysłu wzroku, ale usłyszane frazy na pewno przydadzą się w rozmowie lub przeglądaniu specjalistycznych czasopism.

Powtarzanie na głos wykorzystuje się przede wszystkim w kursach językowych. Dzięki niemu mózg szybciej utrwala informacje i upłynnia wymowę. W audiobookach, uwzględniając styl autora, niektóre frazy powtarzają się często, a do tego słyszymy, w jakich sytuacjach są używane, co jeszcze lepiej wpływa na zapamiętywanie.

4. Audiobooki pomagają wyobraźni

Audiobooki pomagają wyobraźni
fot. unsplash

Odpowiednia modulacja głosu, tempo czytania, a nieraz także efekty dźwiękowe (wykorzystywane przede wszystkim w superprodukcjach, serialach audio), wpływają na łatwiejsze wyobrażanie sobie danej sceny. Osoby, które mają problemy ze skupieniem się na tekście, mogą posłuchać go prawie tak, jak rodzinnej opowieści. Wysłuchanie jakiejś książki może również sprawić, że chętniej sięgniesz po jej drukowaną wersję. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z fabułą zapoznać się jeszcze raz. To nawet wskazane, jeśli chcemy wynieść więcej z lektury i nie przegapić żadnych szczegółów.

5. Dostęp do audiobooków jest łatwy i stosunkowo tani

Na rynku dostępnych jest pełno audiobooków w abonamencie, toteż nie trzeba wychodzić do księgarń, wystarczy uruchomić aplikację. Czasem mamy do wysłuchania tylko jeden tytuł miesięcznie, ale częściej dysponujemy pełną biblioteką audiobooków z wielotysięczną liczbą dostępnych tytułów. Jeśli wybrana książka się znudzi, zawsze można odtworzyć kolejną.

Ceny abonamentów są różne w zależności od oferty, ale zaczynają się już od kilkunastu złotych miesięcznie. Część z nich można też dzielić z innymi użytkownikami, więc korzystając z wybranego pakietu w dwie osoby, płacicie mniej!

Audiooboki lepsze od drukowanej książki? I tak, i nie!

Zatwardziali tradycjonaliści powiedzą, że nic nie może równać się tradycyjnej książce. Miłośnicy digitalu druk uznają za przeżytek, w niektórych sytuacjach średnio wygodny.

Faktem jest, że jedynie wymieszanie tych form, tradycyjnej i cyfrowej, pozwoli na jednoczesne podążanie za zmianami i czerpanie w pełni z literatury. Czy warto słuchać audiobooków? Uważam, że nawet trzeba. Dla wrażeń, które oferują, głosów, które czytają – dla tych emocji.

Ale jeśli tylko znajdziecie chwilę, sięgnijcie też czasem po książkę w druku lub ebooka.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.